Alexander Dugin, často označovaný jako neformální ideolog ruského prezidenta Vladimira Putina, po pádu Bašára al-Asada v Sýrii vážně vyhrožoval Turecku. Na platformě X Dugin prohlásil, že kroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana povedou ke „konci kemalistického Turecka“.
– Sýrie byla pro Erdogana past. Udělal strategickou chybu. Zradil Rusko. Vydáno Íránem. Je odsouzen k záhubě. Nyní začal konec Kemalova Turecka. Doposud jsme vás podporovali. Odteď toho budeš litovat – napsal Dugin.
Vliv Dugina v Turecku
Navzdory svým výhrůžkám má Dugin v Turecku významnou reputaci. Jeho myšlenky podporuje malá euroasijská turecká strana, o níž analytici tvrdí, že má vliv na utváření veřejného mínění v zemi.
Přestože je Dugin často spojován s Putinem, v Rusku nezastává žádnou oficiální funkci. Její vliv na rozhodování ruského prezidenta zůstává předmětem debat. Někteří mu říkají „Putinův mozek“ nebo „Putinův Rasputin“, ale mnoho analytiků se domnívá, že tato epiteta jsou součástí Duginova „self-brandingu“.
Kontroverze kolem zákazu knih a ideologických postojů
Dugin dříve tvrdil, že jeho knihy byly údajně zakázány ve Spojených státech amerických, i když o tom neexistuje žádné oficiální potvrzení.
Samozvaný filozof je horlivým obhájcem války Ruska proti Ukrajině a Vladimira Putina často označuje za příkladného vůdce.
V srpnu 2022 byla při výbuchu auta zabita dcera Aleksandara Dugina Darja. Ruské úřady obvinily z útoku ukrajinské speciální služby. Tento incident vyvolal velkou pozornost a stal se předmětem mezinárodních diskusí.
Ačkoli vyvolává rozdělené reakce, Dugin nadále hraje aktivní roli v prosazování ruských ideologických pozic, zatímco jeho výroky a činy podněcují mezinárodní kontroverze.
Překlad, Zpracoval: CZ24.news