Tom Fitzpatrik – hlavní analytik Citibank – v dnešním rozhovoru pro King World News se vyjadřoval ke směru klíčových trhů. Fitzpartik se nechal slyšet, že je velmi optimistický, co se týče zlata, ropy a dolaru a to i za předpokladu, když se podíváme na současnou konsolidaci ve zlatě a celý jeho býčí trend od roku 2001/2002.

bykS výjimkou roku 2008, kdy všechny trhy šly společně dolů při masivních výprodejích na finančních trzích, zlato nikdy nespadlo pod jeho 55. týdenní klouzavý průměr. Během každé korekce se naopak odrazilo zpět nahoru k vyšším úrovním.

Když se podíváme na současnou strukturu, tak je podobná jako v roce 2006 (viz. graf níže). V roce 2006 jsme měli podobný typ konsolidace, který nakonec podlehl výraznému tlaku a obrátil se k vyšším hodnotám. Věříme, že totéž se děje právě teď.

Podle našich dřívějších predikcí jsme uváděli pro střednědobý až dlouhodobý horizont u zlata dosažení úrovně 3.400 dolarů za unci a během následujících dvanácti měsíců dosažení 2.400 dolarů. Věříme, že zlato je nyní nastaveno k obratu k vyšším hodnotám podle vývoje z minulého týdne.

Vývoj bude zpočátku pomalejší, ale svých maxim dosáhne…

Zlato dosud stoupalo více vůči americkému dolaru, protože dolar byl v sestupném trendu. Ale podle našeho scénáře může dojít na to, že se pozice dolaru a eura změní.

Očekáváme, že zlato půjde i nadále proti dolaru, ale v průběh doby půjde ještě více proti euru. Takže jde spíše o změny pozic papírových měn a pokračování zlata v jejich překonávání.

V současné dynamické době jsme svědky nadměrného tištění peněz, takže zlato se znovu navrátí coby bezpečný přístav, který je v první řadě tou pravou měnou.

Ohledně ropy se Fitzpatrik vyjádřil následovně: Současný vývoj ropy vypadá velmi podobně jako jsme viděli před rokem 2008. Úžasná podobnost je také v historických grafech z let 1973 a 1979 předtím než byly ceny ropy tlačeny výš.

Současný vývoj pro nás vypadá velmi optimisticky. Cena ropy se podařila udržet nad její hlavní úrovní odporu (viz. graf níže).

Tento vývoj naznačuje, že znovu projdeme otestováním a prolomením maxima na 147,50 dolarech. Nemyslím si, že je nepředstavitelné, že bychom mohli jít ještě výš na 165 nebo 170 dolarů a možná i až k 200 dolarům za barel.

Je to vlastně docela konzistentní, pokud se podíváme zpět do sedmdesátých let. Zjistíte, že ve dvou případech, kdy cena ropy postupovala, tak se její cena prakticky ztrojnásobila. Tento typ výhody jsme měli už jednou během tohoto cyklu a to v roce 2008.

Zdroj: King World News

http://www.mowapay.cz/detail-novinky?page=