Banka JP Morgan Chase se stará o úschovu značného množství zlata. V jejích sejfech je uskladněn žlutý kov, který nakoupily největší fondy ETF (Exchange-Traded Funds) obchodované na burzách v Chicagu a New Yorku.
Čím dál likvidnější
“Jde o potvrzení trendu znovuposilování role zlata jako monetárního a finančního aktiva,” komentoval zprávu v listu Wall Street Journal Carlos Sanchez z vedení firmy CPM Group, která se zaměřuje na analýzu cen komodit. Americký Fed ani jiné centrální banky zlato jako záruku při repooperacích neakceptují. Přípustné je jen využití prvotřídních cenných papírů. Komerčním bankám v tomto kroku dosud bránily obavy, že vinou nedostatečné likvidity na trhu se zlatem mohou utrpět ztráty.
Jako mnoho “jistot” ve finančním sektoru i toto změnila finanční krize. Do drahých kovů putovaly ohromné investice, takže nyní se hodnota zlata na trhu odhaduje na 5,2 bilionu dolarů (92 bilionů korun, což je osmdesátinásobek ročních výdajů českého státu). Podle Světové rady pro zlato dnes denní objemy obchodů se žlutým kovem přesahují 100 milionů dolarů, takže obava o likviditu odpadá. JP Morgan ostatně předpokládá, že už letos začne stejný postup uplatňovat i u jiných drahých kovů a dalších komodit.
Cena opět míří vzhůru
Drahé kovy lákají stále více investorů. Ti se obávají o budoucnost světových měn v situaci, kdy centrální banky kladou velký důraz na oživení ekonomik a záporná reálná úroková míra jim starosti nedělá. Zlato rostlo deset let po sobě a za tuto dobu se jeho hodnota zvýšila pětinásobně, přičemž akcie dosáhly v průměru růstu jen v jednotkách procent. Po dosažení maxima 1422 dolarů za troyskou unci 3. ledna letošního roku však přišel poměrně prudký pád až k 1315 dolarům. Lepší možnost využití zlata může jeho ceně jen prospět. Obchodníci, kteří dosud zlato kupovali a prodávali, se díky tomu mohou stát jeho dlouhodobými držiteli, soudí analytik Tom Pawlicki z chicagské firmy MF Global. Poslední vývoj dává “býkům” za pravdu. Zlato během včerejšího obchodování posílilo o víc než procento a přiblížilo se hranici 1370 dolarů za unci.
5,2 bilionu dolarů činí aktuální hodnota zlata na trhu. Denně změní majitele fyzické zlato za nejméně 100 milionů dolarů.
POKLAD POD ZEMÍ
Velké množství zlata drží jak centrální banky (na snímku sejfy Bank of England), tak komerční peněžní domy. Zatímco v mezinárodním obchodním styku zlato nikdy důležitou roli hrát nepřestalo, jeho využití jako záruky při obchodování s cennými papíry je dosud v počátcích.
FOTO: BLOOMBERG
Zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-49952450-zlate-cihly-ozily-prvni-banka-je-zacala-brat-jako-zastavu