Stručný souhrn publikovaných informací
Zinek podporuje funkce imunitního systému a je nezbytný pro udržení silné imunity. Je důležitý pro správnou funkci brzlíku – klíčového orgánu imunity. Zvyšuje produkci bílých krvinek a napomáhá jejich aktivitě.
Zinek je důležitý pro správnou funkci trávicího systému.
Zinek je zároveň základním spolufaktorem metabolizmu v mastných kyselinách a karbohydrátech pro normální syntézu bílkovin. Je stavební složkou více než 3000 bílkovin našeho těla. Stejně jako hořčík a vápník se podílí na činnosti stovek enzymatických reakcí.
Napomáhá detoxikací tkání a orgánů lidského těla.
Zinek je důležitý pro ochranu buněk (chrání např. buněčné membrány) před působením volných (zejména kyslíkových) radikálů.
Pomáhá vstřebat a využít vitamín B6.
Je důležitý pro udržování normální koncentrace vitamínu A jeho mobilizací z jater.
Pomáhá uchovávat čich a chuť.
Pomáhá při makulární degeneraci sítnice, účastní se fotochemických procesů vidění. Je součástí oční duhovky (podobně jako měď).
Přispívá k zajištění správné funkce srdečně-cévního systému.
Je důležitý pro růst v pubertě, měl by být podáván zejména dětem s pomalým růstem.
Zinek je důležitý pro správný vývoj mužských pohlavních orgánů, tedy již od dětství.
Pomáhá udržovat zdravou mužskou i ženskou plodnost, sexuální výkonnost a rozmnožovací systém a udržuje normální hladinu testosteronu. Napomáhá léčení mužské neplodnosti a erektilních dysfunkcí.
Zinek podporuje libido.
Je důležitý pro správnou činnost prostaty, má významnou roli v prevenci zbytnění a rakoviny prostaty.
Je také vhodný pro udržení zdravé a krásné pokožky, vlasů a nehtů.
Podporuje hojení akné.
Napomáhá při léčbě lupénky a ekzémů.
Hojí rány.
Reguluje hladinu krevního cukru. Je důležitý v prevenci a léčbě cukrovky a zvyšuje citlivost orgamismu na inzulin. Je součástí inzulinu a zvyšuje jeho stabilitu.
Podporuje neurologické funkce.
Je nezbytný pro udržení dobré nálady a jasného myšlení.
Je zapotřebí pro dlouhý a revitalizující spánek.
Jeho podávání pomáhá při léčbě anorexia nervosa, při průjmových onemocněních a mimořádně důležité je u autistů.
Užívání zinku v těhotenství je důležité jak pro matku, tak pro správný vývoj plodu.
Nedostatek zinku může nastat v důsledku převahy rostlinné stravy nebo nadměrné konzumace obilovin, někdy i v důsledku užívání léků. Může se projevit také v oblastech, kde je na tento prvek chudá půda.
„Mírný nedostatek zinku je poměrně častý zejména u těhotných a kojících žen, u seniorů a lidí s poruchami zažívání a tím i s narušeným vstřebáváním zinku ve střevech. Nedostatek zinku je také obvyklý u osob s autismem. U vegetariánů a lidí, kteří mají ve své každodenní stravě hodně obilných zrn nebo kukuřice, je vstřebávání zinku z potravy snížené proto, že jejich strava obsahuje mnoho fytátů, které na sebe vážou zinek a tím zabrání jejich vstřebávání ve střevech. Deficitem zinku jsou také ohroženi pacienti, kteří užívají léky na snižování krevního tlaku, diuretika nebo léky proti překyselení.“ (Strunecká, 2014)
Nedostatek zinku se může projevovat zvýšenou náchylností k nachlazení a chřipce a jinými příznaky snížené imunity, vyrážkou, zhoršením adaptace na tmu, citlivostí očí na světlo při přechodu ze tmy (stejně jako při nedostatku vitamínu A), chronickou únavou, depresí, mentální letargií a vznikem dalších neuropsychických abnormalit i zhoršenou schopností učení a výkonů ve škole. Může dojít i ke vzniku nekróz v hypofýze.
Jeho nedostatek je jednou z možných příčin vzniku bílých skvrn na nehtech a vzniku nebo zhoršení akné.
„Deficit v těhotenství může působit snížení váhy plodu, abnormality CNS a infekci plodu.
U mládeže se deficit projevuje zpomalením růstu a pohlavního dospívání.
U dospělých působí mírný deficit snížení plodnosti, oligispermii a atrofii varlat. Při zvýšeném příjmu zinku příznaky vymizí.“ (Stratil, 1993)
Potraviny s nejvyšším obsahem zinku jsou ústřice (ty zejména), krabí maso, všechny druhy masa (zejména jehněčí a drůbeží), játra, ořechy a semena (včetně fazolí, mandlí, všech druhů ořechů a kokosového mléka; zejména jej však obsahují semena dýňová a sezamová), špenát, obilné klíčky, ale také kakaový prášek a čokoláda s vysokým obsahem kakaa.
Tělo téměř nedokáže ukládat tento prvek do zásoby, proto je závislé na jeho každodenní dodávce ve správném množství.
Pro suplementaci je vhodnější organická než anorganická forma zinku: „Pokud se týká suplementů, zinek se v nich často objevuje jako síran zinečnatý, ale to je právě forma, ze které se do těla špatně vstřebává, a navíc může vyvolat podráždění žaludku. S oxidem zinečnatým se setkáváme ve většině krémů na opalování i v různých mastech. Pro užívání ústy jsou vhodnější organické sloučeniny zinku, jako jsou citrát, octan a glukonát. Nejlepší je, když suplement obsahuje směs různých organických sloučenin zinku.
Avšak pozor! Káva snižuje vstřebávání zinku o 50%, takže náruživí konzumenti kávy by měli dbát na jeho dodávky ve zvýšené míře a neužívat suplementy se zinkem společně se šálkem kávy. Vstřebávání zinku podporují bílkoviny z mléčné syrovátky.“ (Strunecká, 2014)
„K deficitu přispívá větší konzum červených mas s vyšším obsahem železa (např. hovězího).
Potřeba zinku není konstantní, ale závisí na množství bílkovin, fosforu a železa v potravě a na věku.
U akutního stresu, infekce a zápalu dochází ke snížení hladiny zinku v krevní plazmě.„ (Stratil, 1993)
Zdroje:
Článek „Zinek“ prof. RNDr. Anny Strunecké, Dr.Sc v časopise „Meduňka“, 2014.
Pavel Stratil: ABC zdravé výživy, Brno 1993
Step into my green world
Příbalové letáky