Za tragickou smrt prvního člověka na oběžné dráze Jurije Gagarina nedaleko Moskvy v březnu 1968 může leknutí před srážkou s balónovou sondou. Vyplývá to ze zprávy, kterou ruské úřady odtajnily po dlouhých třiačtyřiceti letech.
Gagarin, od jehož výstupu do kosmu uplyne v úterý 12. dubna půl století, startoval se svou cvičnou stíhačkou MiG -15 na běžný let. Těsně před jeho koncem se nečekaně dostal do těsné blízkosti balónu. Zda šlo o meteorologickou sondu, či přístroj sloužící k protiletecké ochraně metropole, není jasné.
Aby zabránil střetu, strhl čtyřiatřicetiletý Gagarin letoun a v prudkém manévru se snažil vyhnout tragédii. Stroj se však podle zprávy dostal do smrtící vývrtky a roztříštil se o zem.
Hejno ptáků a alkohol
Zpráva by podle Rusů měla jednou provždy rozptýlit nejasnosti a spekulace kolem skonu prvního kosmonauta. V minulosti se objevilo mnoho teorií o jeho úmrtí. Podle nich byl Gagarin opilý, jeho letoun se srazil s ptačím hejnem nebo s jiným letadlem. Některé dokonce tvrdily, že se pilot pohádal se sovětským vedením a musel nadobro zmizet.
Další experti prohlašovali, že Gagarin a jeho instruktor Vladimir Serjogin zahynuli v důsledku ztráty hermetičnosti kabiny, kdy piloti zpanikařili a snažili se dostat z maléru střemhlavým letem. Ten však byl natolik prudký, že ztratili vědomí a neovladatelný letoun vrazil do země.
Okolnosti úmrtí tolik oslavovaného národního hrdiny tajila Moskva čtyři desítky let. Alespoň že je zveřejnila v předvečer 50. výročí kosmonautova slavného letu.
Jan Karas, Novinky
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.