Někteří z významných republikánů se neúčastnili republikánského sjezdu, který dnes skončil v Milwaukee ve Wisconsinu projevem Donalda Trumpa (vrátíme se k němu v pondělní Tea Party, pozn. PP). Muž, který zázračně přežil atentát byl oficiálně nominován do listopadových prezidentských voleb.
Sjezdu se nezúčastnili představitelé válečnického neokonzervativního křídla. Neviděli jsme tu proto ani nedávné hvězdy republikánů: bývalého prezidenta George W. Bushe, bývalého viceprezidenta Mikea Pence, republikánského kandidáta na prezidenta z roku 2012 Mitta Romneyho, bývalou poslankyni Liz Cheneyovou ani kandidáta na viceprezidenta z roku 2012 a bývalého předsedu Sněmovny reprezentantů Paula Ryana.
Zděšení neokonzarvativců
Každý z těchto republikánů byl a je oddán neokonzervativní verzi (v podstatě ideologi “vnutit světu americkou demokracii” třeba i násilím, válkami, barevnými revolucemi atd., pozn. PP) Republikánské strany, která vedla a definovala stranu před dvěma desetiletími. Byl to svět, kde Bushova a Cheneyho administrativa uskutečnila invazi do Iráku a považuje to dodne za správné rozhodnutí. Dnes je pro ně americkou misí číslo jedna poslat na Ukrajinu smrtící zbraně a miliardy dolarů amerických daňových poplatníků, aby podpořily neomezenou zástupnou válku s Ruskem.
V jejich době byla jestřábí zahraniční politika primární definicí toho, co znamená být republikánem. Tato agenda je – zejména mezi starými strukturami – stále součástí strany. Ale na sjezdu republikánský Donald Trump řekl, že Bushova administrativa „lhala Američanům v Iráku v roce 2003″.
Příznačná je ovšem především Trumpova volba viceprezidenta, senátora JD Vance z Ohia, který v Iráku, sloužil – a nyní se staví ostře proti. A také hlasitě odmítá americkou účast s financování rusko-ukrajinské války.
To je hlavní důvod, proč tolik Bushů, Cheneyů, Romneyů a jejich politických souputníků nebylo tento týden v Milwaukee. Neokonzervativci už ve straně totiž nedominují. A jsou pěkně naštvaní. Poté, co Trump oznámil, že Vance navrhl na svého viceprezidenta, Liz Cheneyová (dcera Dicka Cheneyho, bývalého viceprezidenta Geoge Bushe a jednoho z architektů tažení do Iráku) napsala, že “Vance kapituluje před Ruskem a obětuje svobodu našich spojenců na Ukrajině“.
“Trumpova republikánská strana už není stranou Lincolna, Reagana ani ústavy,” uvedla fanatická bojovnice proti Trumpovi, bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Liz Cheneyová (vzor naší předsedkyně sněmovny za TOP 09 Bazedové-Pekarové, pozn. PP).
Pikantní na tom je, že neokonzervativci Reganem opovrhovali právě kvůli vyjednávání s Ruskem.
“Putinův agent” – to u nás známe, že?
Neokonzervativní kmotr Bill Kristol (původně nadšený obhájce světové revoluce a účastník sjezdů Komunistické strany SSSR, dnes “guru” Alexandra Vondry z ODS, pozn. PP) napsal: „Zahajovací večer Republikánského shromáždění vyslal jasný signál: Rovnováha sil v Republikánské straně se posunula. Stala se z ní izolacionistická strana. Pokud republikáni vyhrají letošní volby, první obětí ústupu z globálních pozic bude Ukrajina.”
Jennifer Rubinová z Washington Post dokonce prohlásila Vance za „Putinovu loutku“ ještě před jeho nominací. Po Vanceově nominaci bývalý republikánský poslanec Adam Kinzinger papouškoval Rubinovou v noční show Stephena Colberta: „Tuto volbu, slaví v Milwaukee i v Moskvě.“ Kinzinger obvinil Vance, že vychází z ruských stanovisek a závěrů.
To je jen několik neokonzervativců, kteří dávali otevřeně najevo svůj nesouhlas s Vancem a směřováním Republikánské strany v zahraniční politice. Nepochybně jich je mnohem víc, ale vědí že už není politicky prozíravé, říkat to nahlas. Zajímavé je, že bývalý Trumpův první viceprezident Mike Pence neřekl nic, stejně jako Romney či Ryan.
Vyděšeni k smrti ze šance světa na přežití?
Jak tento týden informoval web Politico, mnoho republikánských jestřábů je „vyděšeno k smrti“ z Vanceovy volby. „Bývalý prezident Donald Trump si zde nevybral jen kandidáta – polil politickým benzínem zuřící republikánský požár kvůli zahraniční politice,“ uvedl Politico. „Tím, že Trump ukázal na devětatřicetiletého senátora J.D. Vance, jednoho z předních mírotvůrců strany, posílil křídlo izolacionistických sil toužících zrušit jestřábí kurz, který – s výjimkou Trumova prvního prezidentství – přetrvával od Reaganovy éry.
Když republikán Ron Paul v letech 2008 a 2012 kandidoval na prezidenta, byl rovněž často obviňován z toho, že se svou protiválečnou pozicí postavil na stranu “nepřátel Ameriky”. V tu dobu ve straně pohlcené Kristolovým neokonzervatismem ještě tyto útoky fungovaly. Dnes již ne.
Žádné nové války a žádné nové daně
Dnes už se, až na pár výjimek, tyto hlasy ani neozývají. Názory neokonzervativních republikánů z minulosti jako Cheney, Kristol nebo Kinzinger nazývající Vance nástrojem Putina nebo ještě horšími slovy nemají v tuto chvíli žádný účinek – pokud jim vůbec někdo naslouchá.
Strana se změnila. Jak uvedl Jim Antle z Washington Examiner o letošním sjezdu Republikánské strany: Republikáni nechtějí „žádné nové války ani žádné nové daně“. To je současný kurs Republikánské strany (O plačící sirotky typu Fialy, Rakušana a celé válečnické pětikoalice, ČT a spol. – a vlastně celého Bruselu – se rovněž nezajímají, pozn. PP).
Stejně jako Trump, ani JD Vance není dokonalým “chcimírem”. Ale je velkou nadějí pro všechny, kterým záleží na tom, aby Amerika změnila kurz. Aby z válečnické politiky vedoucí svět na pokraj jaderné apokalypsy přešla na politiku míru. Aby přestala provádět či podporovat zničující vojenské intervence po celém světě ve prospěch globalistů. Aby zásadním způsobem, změnila nejen zahraniční politiku Spojených států.
Se zemí, jejíž elity přesvědčují veřejnost, že důvodem jejího bytí, je věčná válka, je něco v nepořádku. Právě dnes vysoce postavení představitelé Republikánské strany tuto zhoubnou myšlenkovou konstrukci bourají. A to uvádí do hysterických záchvatů staré struktury, které byly desetiletí u moci.
Užijme si tento okamžik.
AUTOR: Jack Hunter
Překlad: ProtiproudInfo