image21Kevin Krausgartner zjistil, že nemá možnost úniku. Lidé kolem něj se mačkali, ječeli, brečeli – a umírali. „Viděl jsem 25 lidí ležet na hromadě. Dusili se a já křičel. Seděl tam kluk, celý bledý. Chtěl jsem mu podat vodu, ale vtom jsem si všiml, že je mrtvý,“ vzpomíná. Dav se v panice chová naprosto nevypočitatelně, je to primitivní a záludný zabiják.

Mladý Němec měl štěstí a tragédii na technoparty Loveparade v německém Duisburgu v roce 2010 přežil. Jiných 19 mladých lidí to štěstí nemělo. Cesta do areálu, kde se technoparty konala, vedla totiž jen jedním tunelem. Část lidí se tlačila z přelidněného prostranství ven, další tisíce se snažily dostat dovnitř. V úzkém tunelu najednou vypukla panika. To je klasický případ toho, jak fungují zákony davu – v panice se chová podle vlastních pravidel. Strach se v davu šíří neuvěřitelnou rychlostí, v hromadné hysterii jsou lidé schopni se ušlapat a zabít.

Ušlapaní poutníci u indického chrámu
U chrámu Čamunda na západě Indie zemřelo v roce 2008 v tlačenici 168 lidí. V okolí čekaly tisíce Indů na vstup do svatostánku, začínal totiž důležitý devítidenní hinduistický svátek Navratra (v překladu „devět nocí“). Tisíce poutníků směřovaly po strmé úzké cestě k chrámu, několik z nich v davu uklouzlo. Pod tlakem lidských těl se navíc zřítila jedna z bariér nedaleko svatyně. To vyvolalo paniku. „Při vypuknutí masové paniky je jedno, jestli se jedná o falešný poplach nebo je hysterie způsobená reálným podnětem,“ říká Anthony Mawson, americký epidemiolog z Univerzity v Mississippi. „Stačí, aby několik lidí propadlo panice, a většina davu už jen reaguje na jejich strach.“

Smrt na diskotéce
Když se v lednu 2011 rozneslo na přeplněné budapešťské diskotéce West-Bank, že někdo při rvačce ubodal jednoho z návštěvníků, mezi mladými lidmi vypukla panika. Dav se snažil dostat co nejrychleji pryč a ušlapal přitom tři dívky. Zraněných bylo daleko víc. „Všichni padali jako domino. Byl jsem si jistý, že to nepřežiju,“ popisoval situaci jeden z účastníků akce.

Rozum už paniku nezastaví
„Emoce jsou v davu nesmírně nakažlivé. Důležité je to, co ve chvílích, kdy hrozí vypuknutí paniky, vidíme na tvářích lidí kolem nás,“ říká Srini Pillay, americký profesor psychiatrie na lékařské fakultě Harvardovy univerzity. Strach v našem mozku vyhodnocuje oblast zvaná amygdala. Její reakce je rychlá, neracionální a primitivní. Když jste obklopeni hysterickým davem, rozum nemá šanci paniku vycházející z amygdaly zarazit, protože ta dostává neustále nové podněty strachu z tváří ostatních lidí v davu.

Základní pravidlo přežití

Kdykoliv se člověk dostane do nebezpečí, zafunguje stará primitivní podvědomá reakce z dob, kdy jsme ještě lovili zvěř oštěpy a jedli syrové maso. Bojuj, nebo uteč – tak zní základní pravidlo přežití. V davu, který právě podlehl panice, to ale neplatí tak docela. Psychologové tvrdí, že první myšlenkou většiny lidí v davu je záchrana svých blízkých, kteří jsou v davu s námi.

Svět na dlani – RF Hobby