Hokejista Dominik Hašek čelí výsměchu poté, co mu ministr vnitra Vít Rakušan nabídl ochranu kvůli výhružkám od bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Zatímco část politiků a veřejnosti Haška podpořila, jiní včetně komentátora Petra Holce, političky Petry Rédové či právníka Tomáše Týla, zpochybňují vážnost hrozby i samotné rozhodnutí o nabídnutí ochrany.

Hašek se na svých sociálních sítích často vymezuje proti účasti ruských sportovců, kteří neodsoudili válku na Ukrajině, v mezinárodních soutěžích. Hašek kritizoval NHL za to, že je „nejlepší reklamou na ruskou válku“ ještě předtím, než ruský hokejista Alexandr Ovečkin překonal rekord Gretzkého. A když byl rekord překonán Medveděv na sociální síti Telegram, v očekávání Haškovi reakce, napsal: „895 – výsledek skvělého ruského hokejisty! Čekáme na sebevraždu bláznivého Čecha Haška.“

V úterý ráno pak Hašek na sociální síti X oznámil, že zaslal Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní hokejové federaci (IIHF) dopisy, ve kterých organizace informoval, že mu bývalý ruský prezident a místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv vyhrožuje zabitím.

Medveděv pak označil Dominika Haška za rusofoba a naznačil, že trpí duševní poruchou. Ve výrocích, které tlumočil jeho asistent Oleg Osipov, Haškovi doporučil, aby si dával pozor při přecházení silnice, nepil pivo na neznámých místech a chodil k psychiatrovi. Výroky citovala agentura TASS.

„Doporučil bych mu, aby opatrněji přecházel silnici, nepil pivo na neprověřených místech a pravidelně navštěvoval psychiatra,“ měl říct Medvěděv.

Českého hokejisty se zastal premiér Petr Fiala (ODS). Medveděvovi výhrůžky označil za neakceptovatelné, ale vlastně za nepřekvapivé. „Není ale možné nad nimi mávnout rukou. Medveděv není soukromá osoba, ale vysoký představitel Ruska. Znovu tak potvrzuje agresivní a nebezpečnou podobu ruské politiky,“ uvedl premiér Fiala.

 

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na údajná slova Medveděva nabídl Haškovi v případě potřeby ochranu. „Panu Haškovi poskytneme v případě potřeby nezbytnou ochranu,“ přislíbil Rakušan na X. Dále ministr vnitra zdůraznil, že na Západě je nemyslitelné, aby politici vyhrožovali občanům smrtí, zatímco na Východě je to evidentně běžné, jak podle něj dokazuje chování Dmitrije Medveděva vůči Dominiku Haškovi. Dodal, že Česko už nepatří do ruské sféry vlivu, na takové „východní manýry“ není zvyklé a nebude je tolerovat.

 

Výhrůžky Medveděva odsoudil i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, který vyjádřil podporu Haškovi za jeho postoj proti ruské válce a zneužívání sportu k její propagaci. „Primitivní zastrašování je normální v putinovském Rusku, ne však v civilizovaných zemích. Stojím za Dominikem Haškem,“ uvedl ministr Lipavský.

 

Senátor Pavel Fischer pak očekává v reakci na Medveděvův výrok, že bude předvolán velvyslanec Ruska. „Medveděv není soukromá osoba, proto je třeba postupovat tvrdě a v souladu s diplomatickými pravidly,“ uvedl senátor.

 

Předvolání ruského velvyslance požaduje také europoslanec Tomáš Zdechovský. „Ministr Jan Lipavský si musí obratem předvolat ruského velvyslance a vysvětlit mu, že podobné jednání bývalého prezidenta i pod náporem alkoholu považujeme za nepřijatelné!“ napsal na X.

 

Nabídnuté ochraně pro Haška se vysmál komentátor Petr Holec. „To jako fakt? Bídná fraška vnitráka Víta Rakušana pokračuje, tenhle borec se prostě nezakecá. Ochranu před potřebujeme hlavně my,“ uvedl na X Holec a k doporučením Medveděva pro Haška o konzumaci piva a návštěvách psychiatra dodal, že se jedná o „zbytečnou péči“.

„Mentál Dominik Hašek se zničí sám,“ míní Holec.

 

Nabídnutí poskytnutí ochranky kritizovala také politička Petra Rédová (Stačilo!). Udělení státní ochrany Dominiku Haškovi kvůli výhrůžkám z Ruska považuje za přehnané a ještě k tomu za pokrytecké. „Ano, opravdu žijeme ve světě, kde bývalý sportovec, který kdysi bez problému inkasoval výplatu v ruských rublech, je dnes natolik ohrožen, že potřebuje státní zásah,“ zpochybnila Rédová, proč právě Haškovi stát hodlá okamžitě pomáhat, zatímco v jiných vážnějších situacích, jako byl útok na Filozofické fakultě, reakce vlády podle ní chyběla nebo byla pomalá.

„Zajímavé priority. Ale možná je to jen důkaz, že kdo křičí dost nahlas a správným směrem, zaslouží si nejen prostor, ale i policejní doprovod. Zatímco ti tiší, skutečně zranitelní? Ti zůstávají vzadu, bez kamery. A bez ochranky,“ napsala Rédová.

Podle právníka Tomáše Tyla je navíc už na ochranu pozdě. „Jestli budou policajti muset chránit každého kikota, který za poslední roky blbě plácal ve snaze kopnout si do Ruska a teď je podělanej, tak to nám chybí asi půl milionu příslušníků…“ uvedl Tyl v příspěvku na facebooku.

V dalším příspěvku pak právník Tyl ironicky navrhl, aby Česká republika Rusku vyhlásila válku. „Za Gaška a Fialovu rodinu!“ vysvětlil Tyl.

ZDROJ