Technicky rozhodně, jak jsme si už ukázali. Jedinou otázkou je, zda nějaká organizace s technickými schopnostmi k padělání nahrávek také má motivaci to dělat. Relevantní k této otázce může být článek v londýnských Independent, kde Nick Davies zveřejnil upoutávku na svou knihu Flat Earth News o „falšování, překrucování a propagandě v globálních médiích“. V článku „Jak duchové* ovládli zpravodajství“ Davies popsal „novou propagandistickou mašinérii, kterou po teroristických útocích v září 2001 vytvořily Spojené státy a jejich spojenci“. V důsledku této propagandistické mašinérie tu dnes je „koordinovaná strategie k manipulaci s globálním vnímáním. A masmédia fungují jako její ochotní pomahači, aniž by se jí snažila vzdorovat a odhalovat.“.
Každá kapitola obsahuje pár odstavců textu jako ukázku.
Úvod
Dne 2. října 2008 byl na celostátním rádiu Fresh Air odvysílán rozhovor s bývalým operativcem CIA Robertem Baerem – autorem knihy, na jejímž základě vznikl film Syriana. Ke konci rozhovoru mimochodem vyjádřil názor, že Usáma bin Ládin je mrtvý. Když se ho na to pak moderátor Terry Gross zeptal, Baer řekl: „Samozřejmě, že je mrtvý.“ A vysvětlil:
„Neukazuje se. Minulý měsíc jsem byl na schůzi představitelů CIA, kteří po něm jdou, a obrovsky mě udivilo, že si ani jeden nebyl jistý, jestli je živý nebo mrtvý. Jinými slovy, nemají o tom ani ponětí. Chci říct, ten muž zmizel z povrchu země. To se za mých let u CIA doposud nestalo.“
1. Důkazy, že je Usáma bin Ládin mrtvý
Dne 26. prosince 2001 vyšel v egyptských novinách Al-Wafd článek nazvaný „Zprávy o bin Ládinově smrti a pohřbu před 10 dny“. Byl založen na článku v pákistánském Observeru z 25. prosince a stálo v něm:
Islámábád: Přední činitel afghánského hnutí Taliban včera oznámil smrt Usámy bin Ládina, hlavy organizace Al-Kajda, s tím, že měl plicní problémy a zemřel přirozenou a klidnou smrtí. Tento činitel, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl pro pákistánský The Observer, že se pohřbu osobně zúčastnil a viděl před pohřbením v Tora Bora před 10 dny jeho obličej. Sdělil, že se pohřbu zúčastnilo 30 bojovníků Al-Kajdy, jakož i rodinní příslušníci a přátelé z Talibanu. Na rozlučkovém obřadu se na jeho počest střílelo do vzduchu. Dále řekl, že je těžké určit místo bin Ládinova pohřbení, protože podle wahhábské tradice není hrob nijak označen.
2. Dvě falešná videa s bin Ládinem v roce 2001?
Podezření ohledně autentičnosti videa podporuje i načasování Blairova prohlášení. V závěrečném odstavci Bamberova článku z 11. listopadu se psalo:
Tento týden budou oznámeny mimořádné pravomoci uvěznit podezřelé z mezinárodního terorismu na neomezenou dobu za využití neveřejných soudů. Toto opatření, jež bude vyžadovat výjimku z legislativy o lidských právech, bude využito k pozatýkání asi 20 podezřelých, skrývajících se v Británii mimo dosah současných zákonů.
Není podezřelé, že se video, na němž Usáma bin Ládin poprvé přiznal zodpovědnost za 11.9., objevilo právě včas na podporu této nové legislativy?
Na základě zveřejněných důkazů není možné určit, co se za touto podivnou epizodou ve skutečnosti skrývalo, ale vypadá pravděpodobné, že se objevil nějaký padělek, neboť kdyby britská vláda získala pravé video s přiznáním bin Ládina, skoro určitě by ho zveřejnila. Možná vzniklo falešné video, které nikdy nebylo odvysíláno. Nebo mohlo být vymyšlené už samotné tvrzení, že existuje video s bin Ládinovým přiznáním.
3. Údajná bin Ládinova poselství po roce 2001
Hlavní otázka této knihy zní, zda existují nějaké dobré důvody se domnívat, že je Usáma bin Ládin stále naživu, a zejména zda jakákoliv z jeho údajných zpráv po roce 2001 dokazuje, že je stále naživu. Doposud jsme si ukázali, že se některá evidentně padělaná videa Usámy bin Ládina objevila již v listopadu a začátkem prosince 2001, kdy nepochybně ještě žil. To je důvod nedůvěřovat všem videím po roce 2001 – jak údajným poselstvím od samotného bin Ládina, tak zprávám jiných o tom, že žije – a podrobit je kritickému pohledu. Nyní se budu věnovat několika zprávám z pozdějšího období, včetně těch všeobecně považovaných za nejdůležitější.
4. Kdo mohl mít zájem fabrikovat zprávy?
Krom toho, že žádná z „bin Ládinových nahrávek“ po roce 2001 není jednoznačně pravá, se některé z nich, jak jsme viděli, jeví jako evidentně padělané – což naznačuje, že mohou být padělané všechny. Od roku 2002 se objevují víceméně pravidelně. Pokud jsou falešné, pak je logicky musí vyrábět jedna nebo víc organizací, aby přesvědčily svět, že je Usáma bin Ládin stále naživu. Je to možné?
Technicky rozhodně, jak jsme si už ukázali. Jedinou otázkou je, zda nějaká organizace s technickými schopnostmi k padělání nahrávek také má motivaci to dělat.
Relevantní k této otázce může být článek v londýnských Independent, kde Nick Davies zveřejnil upoutávku na svou knihu Flat Earth News o „falšování, překrucování a propagandě v globálních médiích“. V článku „Jak duchové* ovládli zpravodajství“ Davies popsal „novou propagandistickou mašinérii, kterou po teroristických útocích v září 2001 vytvořily Spojené státy a jejich spojenci“. V důsledku této propagandistické mašinérie tu dnes je „koordinovaná strategie k manipulaci s globálním vnímáním. A masmédia fungují jako její ochotní pomahači, aniž by se jí snažila vzdorovat a odhalovat.“.
5. Ideální načasování mnoha zpráv
Jedním z důvodů, proč pokládat všechny nahrávky bin Ládina po roce 2001 za padělky, jak jsme viděli, jsou přesvědčivé důkazy, že Usáma bin Ládin v prosinci 2001 zemřel. Důvod k podezření, že tyto nahrávky vyrábí agenti americké vlády nebo jejích spojenců – a ne její nepřátelé – je ten, že se spolu s dalšími údajnými zprávami od Al-Kajdy často objevovaly v době, kdy to bylo pro Bushovu vládu výhodné: Když pozvedly prezidentovu popularitu či podpořily tvrzení jeho vlády nebo tvrzení jejího hlavního spojence ve „válce proti terorismu“, britského premiéra Tonyho Blaira. Následující souhrn ukazuje pravidelnost, s níž se tyto zprávy objevovaly.
Shrnutí a závěr
Dostupný důkazní materiály tedy podporuje prohlášení Roberta Baera z října 2008, že Usáma bin Ládin je mrtvý.
Jestliže je to pravda, pak Baer rozvíjí svůj úsudek o „pronásledování“ bin Ládina takto: „Pokud je cílem dostat tohoto muže mrtvého či živého, může to být nekonečná válka.“
Je samozřejmě možné, že touha jistých mocenských struktur mít přesně takovou válku poskytuje motivaci k vytváření falešných bin Ládinových zpráv.
Kniha David Ray Griffin – Usáma bin Ládin: Mrtvý nebo živý? Pokud máte zájem o tuto knihu, napište na náš email: info.kniha@seznam.cz.
(c)2010 David Ray Griffin
Zdroj: ubladin.wordpress.com/