Od chvíle, kdy v roce 1912 americký knihkupec polského původu Wilfrid Voynich objevil v jednom italském klášteře podivný rukopis, který dnes nese jeho jméno, nenechává tajemná kniha spát vědce i milovníky záhad. Víme o ní jen to základní: vznikla někdy v 15. století, možná v Itálii, možná ve střední Evropě. Jistou dobu se měla vyskytovat i ve sbírkách Rudolfa II., pak na dlouho dobu někam záhadně zmizela. Nevíme, kdo byl jejím autorem, mezi možné tvůrce bývá řazen i slavný filozof Roger Bacon. Můžeme si ji prohlédnout a ocenit úžasné ilustrace rostlin, protože je uložena v univerzitní knihovně v americkém Yale, ale nepřečteme si ji, neboť je napsána písmem, kterému nikdo nerozumí.
Zůstává tu tedy prostor pro spekulace a nelze se pak divit, že podle některých teorií má být Voynichův rukopis dokonce mimozemského původu. Teď ale přišel dr. Arthur Tucker z univerzity v Delaware s novou teorií. Podle něj a jeho spolupracovníků je rukopis napsán v jazyce „nahuatl“, kterým mluvili staří Aztékové od 7. století. Tento jazyk měl i vlastní abecedu, která však po příchodu bílých dobyvatelů v 16. století upadla v zapomnění. Tucker soudí, že máme přehodnotit názor, že by Voynichův rukopis pocházel z Evropy. Je přesvědčen, že vznikl v Aztécké říši, tedy na území dnešního Mexika. Jako důvod uvádí, že mnohé rostliny (konkrétně 37 z 303 zobrazených), dodnes rostou ve střední a jižní Americe. Jedná se například o všeobecně známé opuncie.
Vědci se teď domnívají, že za pomoci botaniků najdou v rukopise názvy těchto rostlin a s jejich pomocí bude stará abeceda i rozluštěna. Pak snad porozumíme i celému rukopisu. Tucker a jeho spolupracovníci ale zatím mlčí o tom, odkud pocházejí ostatní rostliny z rukopisu, a kde k nim staří Aztéci přišli.
Zdroj: DailyMail
http://procproto.cz/objevy-2/voynichuv-rukopis-napsali-zrejme-aztekove/