Před časem herec Vetchý, náčelník generálního štábu Řehka, investor Veverka, u kterého rozvádějící se Řehka bydlí se svou milenkou Opltovou, shodou okolností poslankyní STAN, bezpečnostní analytik Mikulecký a taky šéf strategické komunikace Foltýn, založili spolek vybírající peníze na drony a plastickou trhavinu pro Ukrajinu. A začaly se dít velké věci.
Všechno nasvědčuje tomu, že zakladatelé iniciativy žili a snad ještě stále žijí v představě, že jejich záměr je natolik ušlechtilý, že „přetlačí“ zákon. „Velmi sofistikovaně řečeno,“ konstatuje poslanec za hnutí ANO a místopředseda výboru pro obranu PS Pavel Růžička zatím marně čekající na odpovědi na své otázky ohledně povolení obchodu se zbožím dvojího použití (drony Nemesis), či skutečného stavu realizovaných dodávek dronů na Ukrajinu. Na profilu na síti X pak také vznáší dotazy spojené s možným zneužitím trhaviny Semtex, 601. skupinou speciálních sil a zneužíváním služebních pasů, píše Deník.
Podle Růžičky nevyvezl Spolek D, který je znám pod označením Drony Nemesis, na Ukrajinu žádný dron i přesto, že vybral již 210,9 milionů korun (8,4 mil. euro). Odvolával se přitom na dokument s podpisem ministra financí Zbyňka Stanjury.
Ministerstvo financí však odmítá, že ministr toto sdělil. „Odpověď ministra financí nicméně neobsahuje konkrétní informace k žádnému subjektu, jelikož by se jednalo o porušení mlčenlivosti dané příslušnými předpisy (zákon o celní správě, daňový řád). Na to je pan poslanec v interpelaci řádně upozorněn. Jeho interpretace odpovědi pana ministra, kterou prezentuje, je tedy zcela zavádějící a nepravdivá,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Macura.
Pro lepší pochopení absurdní situace. V čele české armády stojí ministryně obrany Jana Černochová, která uvedla 1. 7. 2022 do funkce náčelníka generálního štábu Karla Řehku, do té doby šéfa Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Jednalo se o druhou volbu ministryně, jejího favorita, Ivo Střechu totiž vetoval prezident Miloš Zeman. Generála Řehku, prvního náčelníka generálního štábu, který přišel z civilu, pak označila Jana Černochová, přes námitky opozice za skvělou volbu. Postupem času však vztahy silně ochladly, v květnu 2023 chtěl náčelník Řehka rezignovat, nechal se však přesvědčit premiérem Fialou.
Na začátku letošního roku ministryně prohlásila, že jí šéf generálního štábu, který je zároveň čestným předsedou spolku Skupina D, lidsky zklamal. Dalším členem „déčka“ je pak vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn, jehož vztahy s majitelkou tankové kabelky nejspíše nebudou zrovna idylické. O uvolnění z prestižního postu šéfa Vojenské policie totiž požádal po osmi měsících strávených ve funkci v únoru 2023, důvodem byly rozpory s vedením rezortu obrany. Jana Černochová se pak od samého začátku vyjadřovala kriticky ke spojení armády a skupiny D, mimo jiné poukazovala na skutečnost, že drony Nemesis obsahují komponenty z Číny.
Čínské drony nad Českem
Poslanec Pavel Růžička však spekulace o tom, že za dnešní tragikomickou situací stojí osobní spory mezi ministryní a členy spolku odmítá. „Paní ministryně pouze reagovala na to, na co jsem se ptal. Kdyby náčelník generálního štábu Řehka nelhal a odpověděl na mou interpelaci pravdivě, mohlo to skončit. Místo toho se mi vysmál, napsal, že ve vojenském prostoru žádné čínské drony nelétají. Přitom paní ministryně to vyhodnotila tak, že mám vlastně pravdu a ona sama má rovněž pochybnosti. Když někdo vezme civilní drony a lítá ve vojenském prostoru, využívá vojenské cvičiště, případně výbušniny, které mu poskytne 601. skupina speciálních sil, to už je docela silná káva…“
Zatímco náčelník generálního štábu Karel Řehka je čestným předsedou, řádný předseda Ondřej Vetchý nabyl dojmu, že někdo o iniciativě šíří lži a proto na začátku minulého týdne podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Vadí mu, že o něm a o členech spolku někdo šíří informace, že si nakoupili luxusní auta, přeprodávají kvůli vysokým maržím čínské drony a kradou peníze.
Veverka sedne do auta a jede na Ukrajinu
Jako předseda přitom ví, že jak on, tak členové spolku provozují aktivity s ryzím srdcem, čistým svědomím a plným vědomím toho, že chrání především Českou republiku. K pravdě se lze podle jeho názoru dobrat výslechem ministryně obrany Jany Černochové, šéfa tajné služby Michala Koudelky a poslance Pavla Růžičky. Posledně jmenovaný přitom projevil spokojenost nad tím, že Ondřej Vetchý zná jeho jméno. „Nejsem schopen odhadnout, jak moc je v obraze, ale řekl bych, že se Charlieho andílci začali opíjet vlastní slávou.
V důsledku toho přichází chyby. Když se podíváte na jejich vyjádření, pan Veverka jednou řekne: Vezeme drony na Ukrajinu, sednu do dodávky jedu. Na můj dotaz, jak na Ukrajinu drony vozí, jestli má zbrojní licenci nebo vývozní licenci, jsem se odpovědi nedočkal. Ale na Seznamu vyšel záhy článek o tom, že drony přebírají až na Ukrajině, kam je přiveze speciální firma…A za týden pak sedl znovu do dodávky a vezl drony….“
Zahájeno trestní řízení
Celý příběh zatím vygradoval v úterý 4. února, kdy Vojenská policie zahájila trestní řízení, neboť má podezření na trestnou činnost armády při spolupráci se Skupinou D, která podle veřejně dostupných zdrojů doposud vybrala peníze na cca 21 tisíc bojových dronů Nemesis. Podle mluvčí Vojenské policie „jsou předmětem řízení skutečnosti týkající se možného neoprávněného nakládání s majetkem ministerstva obrany a využívání příslušníků armády.“ Pokud se podezření prokáže, dojde na trestní stíhání. Zatím vyšlo najevo, že drony dopravili na Ukrajinu minimálně v jednom případě příslušníci 601. skupiny speciálních sil z Prostějova, bez povolení parlamentu.
„Necítím se být povolaný odhadovat vývoj, ale možná přijde odpověď na doposud nezodpovězené otázky. Nikde jsem například nenašel informaci o tom, kolik dronů na Ukrajinu spolek odvezl. Podle velikosti krabic, které na svých stránkách prezentuje, se jich do dodávky vejde tak 100 až 150. A pokud vybrali přes 210 miliónů korun na 21 000 dronů, musí dodávka jezdit od rána do večera a ještě je všechny neodvezli. Třeba se dozvíme kolik dronů skončilo na Ukrajině a dojde ke zřízení transparentního účtu, který zatím neexistuje,“ doufá Pavel Růžička.
Podivné skutečnosti
Brigádní generál ve výslužbě Andor Šándor pak nepovažuje mediální výstupy jednotlivých členů iniciativy za šťastné, zároveň ovšem poukazuje na to, že iniciativa je navázána na obličeje, které jsou v tomto případě základním předpokladem úspěchu. „Pokud si vezmeme analogii, která může, ale nemusí kulhat, tak Vrbětice vyhodili Rusové podle oficiální verze do vzduchu, protože si nepřáli, aby se munice objevila na Ukrajině,“ odpovídá bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby na dotaz ohledně možného ohrožení jednotlivých členů spolku.
A přichází s další podivnou skutečností, která kauzu doprovází. „A obecně konstatuji, že si nedovedu představit, že bych já jako šéf vojenského zpravodajství šel na jednání poslanců, ve kterém bych označil náčelníka generálního štábu za určitou bezpečnostní hrozbu, aniž bych to předtím řekl ministrovi.“
Celou absurditu pak může dokreslit i vyjádření Tuckera Carlsona, který byl na schůzce v jednom velmi drahém alpském městě a nestačil se divit. Všude plno Ukrajinců. Více ve videu (CZ tit.).