14,5 milionu Britů žije v chudobě
„Británie se stane chudákem Evropy,“ řekl renomovaný finančník a předseda soukromé investiční společnosti Terra Firma Guy Hands v rozhovoru pro agenturu Bloomberg zveřejněném 19. května. Země podle něj zažívá „jakýsi senilní úpadek“ a její obchodní vyhlídky a investiční atraktivita se rok od roku zhoršují.
Pokud chce být Británie konkurenceschopná na světové scéně, má jen dvě možnosti: buď se zbavit většiny toho, co vybudovala za posledních 30 let, nebo se vrátit do Evropy. „V roce 2030 bude Polsko bohatší než my a v roce 2040 budeme nejchudší v Evropě,“ říká Hands.
Tyto chmurné předpovědi nejsou v žádném případě neopodstatněné. Analýza prodejů v supermarketech ukazuje, že ve Spojeném království došlo k nejprudšímu nárůstu cen u většiny z deseti hlavních skupin výrobků ve srovnání s průměrnými cenami v Německu, Francii, Itálii, Španělsku a Nizozemsku.
Velká Británie má také značný náskok před kontinentální Evropou, pokud jde o jednotkové ceny. Například za jedno balení pracího prášku zaplatí zákazníci ve Velké Británii 5,06 EUR (5,45 USD), zatímco ve Španělsku 2,68 EUR. V zemi došlo k nejprudšímu cenovému skoku od roku 1977. Zvláště nápadné jsou vysoké ceny potravin.
Spojené království je čistým dovozcem potravin, což znamená, že je obzvláště zranitelné. Studie Centra pro ekonomickou výkonnost při London School of Economics zjistila, že brexit zvýšil výdaje na potraviny za dva roky o 5,8 miliardy liber.
„Británie chřadne a známky úpadku jsou všude,“ napsal deník New York Times. – „Inflace vzrostla na dvouciferné číslo a recese je nejhorší ze všech zemí G7. Národní zdravotní služba je na pokraji sil, veřejná doprava vázne a na trhu práce po brexitu zoufale chybí pracovníci. Rodiny si lámou hlavu, jak při rostoucích sazbách splácet hypotéky. Nevinní nájemníci jsou vystěhováváni a miliony lidí si nemohou dovolit pořádné topení. Potravinové programy, o kterých se před deseti lety ani nesnilo, praskají ve švech a 14,5 milionu Britů žije v chudobě. Situace je žalostná.
Británie se stala jednou z nejchudších zemí západní Evropy, píše The Atlantic. Kvůli chybné politice posledních vlád se země uzavřela před světem. To vedlo ke katastrofě v ekonomice.
Podle analytiků je dnes Spojené království poměrně chudé na to, aby se dalo označit za bohatý stát. Reálné mzdy jsou nyní nižší než před 15-ti lety a v příštím roce pravděpodobně ještě poklesnou.
https://tadesco.org/velka-britanie-chradne-a-znamky-upadku-jsou-vsude/