Na světlo vycházejí další výbušné údaje o politickém vlivu na vědce v německém Institutu Roberta Kocha (RKI) během covidové pandemie. Mimo jiné se z vyjádření některých pracovníků RKI jeví, že účinek vakcinace proti covidu se přeceňoval.

Server deníku Bild upozornil, že světlo světa spatřily další podrobnosti o tom, jak to v Německu chodilo za časů koronavirové pandemie. Zásadní otázka podle deníku zní, zda ministr Lauterbach udržel pod pokličkou informace, které by po začátku pandemie v roce 2020 mohly vést k rozvolnění covidových pravidel.

„Pokud jde o otázku, kdo vlastně přišel s rozhodujícím hodnocením rizik, ministerstvo zdravotnictví připouští, že parametr, na kterém byla založena měření koronaviru, nebyl čistě vědecký,“ píše server deníku Bild.

Německé ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že Institut Roberta Kocha sice předestřel možnosti, ale že jeho hlas je jen poradní a finální rozhodnutí tak či tak bylo na ministerstvu zdravotnictví. Ministerstvo zjevně mohlo rozhodnout nesnížit míru rizika, pokud by to mělo „nežádoucí sociální‘ důsledky“.

Je tedy jasné, že konečné rozhodnutí, zda některá covidová opatření rozvolnit, či je raději ponechat v platnosti, byla „výsostně politická“. Protokoly RKI uvádějí, že uznat snížení úrovně rizika „není politicky žádoucí“, a to navzdory vědeckým faktům. Šlo o rozhodnutí vydané ministrem Karlem Lauterbachem.

A podle všeho to nebyl jediný covidový přešlap německé spolkové vlády.

V roce 2022 vláda kancléře Olafa Scholze vydala nařízení o povinné vakcinaci proti covidu pro určené skupiny pracovníků, mj. i pro zdravotní asistentky. Jedna z nich, konkrétně asistentka z Dolního Saska, byla v březnu 2022 vyzvána, aby předložila potvrzení o prodělaném očkování, ale sestra tak neučinila. A brzy byla „odstavena od práce“.

Server německé veřejnoprávní ARD k tomu napsal, že vakcinace proti covidu zachránila spoustu životů, ale je sporné, zda bylo v pořádku to očkování některým lidem nařídit. Sestra kvůli tomu v závěru roku 2022 podala stížnost ke správnímu soudu v Osnabrücku. „Správní soud nyní dospěl k závěru, že požadavek na očkování v zařízení musí znovu přezkoumat Spolkový ústavní soud,“ napsal server s tím, že písemné vyhotovení soudního verdiktu má redakce ARD k dispozici.

Také server listu Berliner Zeitung klade naléhavý otazník, zda byla kampaň na podporu očkování založena na „falešných argumentech“? A doplnil, kolik vakcín bylo vlastně v Německu objednáno. „V Německu bylo objednáno celkem 672 milionů dávek vakcíny – osm pro každého německého občana všech věkových kategorií. Zakázka má hodnotu 13,1 miliardy eur,“ napsal Berliner Zeitung.

V odůvodnění, které má ARD k dispozici, je uvedeno, že požadavek na povinné očkování není v souladu s německou ústavou, protože nelze jasně doložit, nakolik nařízená omezení vůči jednotlivcům pomohla ochránit další životy. Jeden z vědeckých pracovníků RKI k tomu v říjnu 2022 sdělil, že vliv vakcinace proti covidu se přeceňuje. „Z propuknutí nákazy v domovech pro seniory víme, že účinek očkování je dosti přeceňován,“ napsal jeden z vědců Institutu Roberta Kocha, kterého cituje i server veřejnoprávní televize ARD. Zásahy vlády do základních práv občanů tedy podle správního soudu nebyly opodstatněné.

Ale poslední slovo bude mít německý Spolkový ústavní soud sídlící v Karlsruhe.

ZDROJ: Bild / ARD / Berliner Zeitung / Parlamentní Listy