Amazonský deštný prales je jedním z největších světových přírodních zdrojů, má možnost neuvěřitelné stálé vegetace a recykluje oxid uhličitý na kyslík. Vyrábějíc asi 20 % zemského kyslíku je právem nazýván „Plíce naší planety“. Neproniknutelná svěžest tohoto opěvovaného pralesa přináší ale také zlověstné pověsti a mylné představy, že se jedná o nedotčenou přírodu od evropských bádání. Jak ukazují objevy, domorodí lidé změnili tuto zemi dříve než připluli evropané.

Nyní vědci zjistili, že amazonský deštný prales byl transformován před více než 2000 lety starověkými lidmi, kteří postavili stovky masivních, tajemných zemních prací. Brazilští a britští výzkumníci našli více než 450 masivních geoglyfů, které byly skryty po staletí stromy a objeveny až odlesňováním v brazilském pralese. Zemní práce pokrývají plochu asi 5000 čtverečních mil.

Není známo jakou funkci tyto sítě útvarů měly, ale archeologové říkají, že je nepravděpodobné, že by se jednalo o vesnice. Už proto, že našli jen velmi málo artefaktů během výkopových prací a i rozložení nepůsobí zrovna defenzivně, což bylo důležíté pro vesnice. Odborníci se domnívají, že pozemky byly využity jen občas, nejspíš jako shromaždiště na rituální účely.

Megazine.cz

Zdroj: ce.com