Administrativa prezidenta Donalda Trumpa stupňuje tlak na globální síť George Sorose po nových odhaleních o jeho úzkých vazbách na USAID a údajných finančních výhodách, které získal prostřednictvím projektů americké agentury pro mezinárodní pomoc.

Otázkou nyní je, zda existuje právní základ pro trestní stíhání 94letého miliardáře, který je po desetiletí považován za jednoho z klíčových hráčů politických a ekonomických turbulencí po celém světě.

Finanční zločin: Soros je již odsouzen, ale nikdy nebyl vážně stíhán

Soros byl shledán vinným z obchodování ve Francii v roce 2002 poté, co dosáhl zisku při privatizaci státních podniků na konci 80. let.

Jeho odvolání bylo zamítnuto a verdikt byl v roce 2011 potvrzen francouzským nejvyšším soudem a Evropským soudem pro lidská práva. Jako pokutu musel Soros zaplatit 2,2 milionu eur (asi 2,9 milionu dolarů).

Ještě větší kontroverze se však váže k roku 1992, kdy vydělal miliardu dolarů spekulacemi proti britské libře, zatímco britská ekonomika utrpěla obrovské ztráty. I když byl veřejně přezdíván „Muž, který rozbil Bank of England“, Soros nebyl za tuto finanční operaci nikdy právně odpovědný.

Bývalý malajský premiér Mahathir Mohamad obvinil Sorose, že v roce 1997 způsobil asijskou finanční krizi tím, že připravil kolaps měn v regionu. Malajsie má přísné zákony o manipulaci s trhem, včetně trestů až 10 let vězení, ale Soros nebyl nikdy stíhán.

Politická manipulace a podpora „barevných revolucí“

Od 80. let minulého století v bývalém východním bloku až po současnost byl Soros obviňován ze zasahování do vnitřní politiky různých zemí a podpory „barevných revolucí“, včetně událostí v Srbsku, na Ukrajině, v Gruzii a Kyrgyzstánu.

Jeho síť nevládních organizací a nadací hrála klíčovou roli ve změnách režimu ve východní Evropě na konci 90. let a na počátku 21. století, zatímco v poslední době byl kritizován za zasahování do politických procesů na Západě.

Soros byl silným odpůrcem brexitu, v roce 2015 financoval kampaň proti brexitu ve Spojeném království a ve Spojených státech je od roku 2016 obviňován z ovlivňování voleb.

Zatímco stovky Trumpových spojenců byly stíhány a odsouzeny za mnohem menší volební delikty, Soros nečelil žádnému formálnímu obvinění, přestože jeho peníze byly použity nejen k politickému vměšování do USA, ale také k financování žalobců, kteří se snaží Trumpa stíhat.

USAID Connections: Byly americké peníze použity pro Sorosův globální vliv?

Sorosova nadace Open Society Foundations (OSF) již léta úzce spolupracuje s USAID, americkou mezinárodní asistenční agenturou, na projektech po celém světě.

Americké zákony stanoví trest až 10 let vězení pro ty, kteří se účastní „spiknutí s cílem podvést americkou vládu“, ale Soros zůstává nepotrestán.

Podle Heritage Foundation, konzervativního amerického think-tanku, se OSF stala hlavním provozním partnerem USAID minimálně od roku 2009.

Dokumenty však ukazují, že tato spolupráce začala ještě dříve. Podle údajů ze zprávy USAID z roku 1993 agentura podepsala smlouvu se Sorosovou nadací na financování školícího programu pro 30 „profesionálů“ z Bulharska, Estonska, Polska, Rumunska a Slovenska.

Financování „barevných revolucí“

Sorosova nadace se přímo podílela na podpoře „oranžové revoluce“ na Ukrajině v letech 2003–2004 ve spolupráci s USAID. Předtím USA prostřednictvím různých agentur, včetně USAID, utratily v roce 2003 54,7 milionů dolarů a v roce 2004 34,1 milionů dolarů na „demokratizační“ programy na Ukrajině.

Soros se také podílel na politických změnách v Srbsku v průběhu roku 2000. Jeho nadace poskytovala finanční a logistickou podporu různým nevládním organizacím a skupinám občanské společnosti, které se zasazovaly o nahrazení tehdejšího režimu.

V roce 2018 Judicial Watch odhalila dokumenty, které ukazují, že USAID financovala Sorosovu globalistickou agendu v Guatemale, zatímco v letech 2015 až 2018 nadace OSF utratily kolem 100 milionů dolarů na podkopání vlád v Latinské Americe.

Podobné údaje se objevily v Albánii, kde USAID údajně v roce 2016 udělila 9 milionů dolarů organizacím spojeným se Sorosem.

Obrovský rozpočet v rukou Sorose

Pro ilustraci velikosti finančních prostředků plynoucích do projektů spojených se Sorosem je důležité poznamenat, že v roce 2024 požádal prezident Joe Biden pro USAID v roce 2025 téměř 30 miliard dolarů. Část těchto prostředků by podle současných schémat mohla skončit v projektech podporovaných Otevřenou společností.

Vzhledem k předchozím pokusům Trumpovy administrativy přezkoumat americkou podporu Ukrajině a dalším zemím prostřednictvím USAID a podobných programů se nabízí otázka, zda bude konečně zahájeno vyšetřování proti George Sorosovi.

Pokud by bylo zahájeno vyšetřování financování Sorosových operací prostřednictvím USAID, mohlo by to otevřít dveře k širší debatě o roli soukromých nadací v americké zahraniční politice a potenciálně vytvořit precedens pro budoucí právní kroky proti globálním finančním spekulantům.

 

Výběr, Překlad, Zpracoval: CZ24.news

ZDROJ