Není to tak dávno, co jsem zde psal článek na téma ukrajinského obilí, které teď bezcelně míří do Evropy a protože je lacinější, domácí pšenici nikdo nechce koupit. Vysvětloval jsem v něm, jak se to celé stalo… prostě Ukrajina vyvezla přes Černé moře podstatně méně, než plánovala. Putin s Lavrovem prostě přetáhli Afričany na svojí stranu a dodávali jim sami. Propad ukrajinského exportu je ve statistikách strašně vidět. Nepomohlo převážení obilí evropskými železnicemi do evropských přístavů, nepomohlo nic.

Když někde leží obrovská hromada levného obilí, tak se poptávka vždycky najde. Někdy od prosince se toto obilí začíná vozit do EU. Je o dost levnější, než za co se vykupovalo to naše. Od podzimu cena výrazně klesá (ne že by se to zatím projevilo na cenách pečiva). A od stejného podzimu se začínají bouřit zemědělci a skladovatelé obilí, protože zdejší obchod se v podstatě zastavil. Dneska sedlák prakticky nemá šanci dostat smlouvu na výkup obilí za pevnou cenu. Nikdo neví, kam se to pohne.

Já jsem si včera popovídal s dalším neexistujícím člověkem (Cempere, poslouchej!), který kdyby existoval, tak by pracoval pro nejmenovanou soukromou firmu, která se zabývá vzorkováním, rozbory a dohledem nad obilím. Ptal jsem se ho na henty pesticidy a kolik toho ukrajinského obilí u nás je.

Vězte tedy, že zatím málo. My nemáme s Ukrajinou přímé spojení. Obilí kupovaly především země, které to tam měly blízko. S velkým náskokem před ostatními nakupovali Poláci. Pak samozřejmě Maďaři (ano, mají Orbána, ale také tam mají obchodníky s komoditami, kteří chtějí vydělat a tohle je kšeft, který stojí za přimhouření obou očí a řadu úplatků) a také Slováci. Největší množství je tedy tam a také se tam nejvíc bouří místní farmáři.

K nám se spíš dostávají produkty z tohoto obilí, protože oni tam za hranicemi nejsou blbí a chtějí tomu dát co nejvyšší přidanou hodnotu. Je lepší prodávat mouku než pšenici, protože na kamion se vejde stejná váha, ale z tuny mouky je vyšší marže. A tak ze své profese sleduju, jak české mlýny postupně omezují mletí, nebo jdou pod výrobní náklady a nebo prostě seženou také tu ukrajinskou pšenici a melou z ní. Co jiného mají dělat, když pekárny víc peněz dát nechtějí, protože mají dost nabídek ze zahraničí, že?

U nás se to celé projevilo především poklesem cen pšenice a v podstatě zamražením celého trhu s komoditami. Vidím to dnes a denně. V tuto dobu je třeba obilná sila vyprázdnit a připravit na žně, ale místo toho se stojí. V mém okolí už jeden kamionový dopravce v podstatě zkrachoval, protože přestal mít kšefty na dopravu do mlýna.

A co se týče pesticidů… Na Ukrajině se nedodržuje nic. Žádné normy. Dělalo se pro Afriku a černoušci snesou cokoliv. Oni se neptají na jedy, oni se ptají na cenu. Tím neříkám, že na Ukrajině neexistuje kvalitní produkce. Ale je poměrně běžné, že rezidua různých chemických látek překračují evropské normy. Jak myslíte, že se to řeší? Jednoduše. Smíchá se to s jinou pšenicí, napíše se nový dodací list a je to. Příští kontrolní vzorek je už v pořádku, kontaminace se vejde do příslušných tabulek. Na Ukrajině se používají i látky, které jsou u nás zcela zakázané… ale všichni jste na nich vyrostli. Kdysi se pesticidovalo podstatně víc a všichni jsme to přežili. Tím samozřejmě neříkám, že je náramně zdravé, něco takového konzumovat.

Teď se mluví o tom, že v ukrajinské pšenici našli Chlorpyrifos, který je v Evropě zakázaný, ale v USA se běžně používá. To je řádnější sajrajt kvůli kterému v USA skončila řada doktorských i výzkumnických kariér, když se snažili poukázat, že nebude tak úplně neškodný.

Pesticidy ale v tomto případě podle mě slouží především jako záminka. Doteď nikomu nevadily, protože prachy žádné pesticidy neobsahují a nesmrdí. Nikomu ve vládách by to nevadilo a kdyby se nezačali bouřit zemědělci kvůli cenovému dumpingu, nikdo by se nic nedozvěděl. Ukrajinské pšenice šlo do Vysegrádu tolik, že to začalo reálně ohrožovat domácí produkci. Zájmy obchodníků se začaly křížit se zájmy pěstitelů, začalo to mít politický přesah, začalo to ohrožovat premiéry i ministry a tak se vytáhly pesticidy a bylo to. Ukrajinský import se zastavil a miliardové byznysy jsou v háji. A může se samozřejmě ukázat, že těch jedů bylo v obilí mnohem víc, než se uvádí, protože za přimhouření očí se dobře platilo.

Proč u nás Nekula import ukrajinské pšenice nezastavil? Inu to je jednoduché. V Polsku, Maďarsku i Slovensku jsou teď stovky a tisíce vagonů s ukrajinskou pšenicí, která se teď nesmí zpracovávat, protože GMO a jedy. Všechna se má převzorkovat a vyšetřit.

Ale exportovat se smí! Třeba k nám. Jasné?

Je to kšeft ýbr ales. V Polsku je to zakázané, tož zpracujeme to v ČR. Logistické trasy existují, doteď se mouka dělala v Polsku a vozila se sem… tak teď to bude obráceně. Jestli obchodníci vědí, že jim ve Varšavě na nádraží stojí vlaky plné jedovaté pšenice a brzy přijde nějaký kontrolní orgán pro vzorek, udělají všechno pro to, aby to nějak zachránili. Každý den, kdy bude povoleno vozit tuto pšenici sem, se vydělají miliardy korun. A jako vedlejší (a pro vládu velmi žádoucí) produkt to poškodí Babiše, protože právě jeho podnikům ZZN zůstal v ruce Černý Petr drahého českého obilí… (On to ustojí, Agrofert není žádné ořezávátko, ale uškodí mu to a to se počítá). Když se denně vydělávají miliardy, tak není úplně problém zařídit, aby pan ministr neměl důvod zastavovat import ukrajinské pšenice a zdůvodnit to volným trhem. Samozřejmě je to jen metafora. U nás by se nikdy nic takového nemohlo stát, protože máme vládu, která se hlásí k nejvyšším evropským hodnotám.

Co se s tím dá dělat…

U nás existuje ÚKZÚS. Tedy Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Ten má na starosti kontrolu obilovin i krmiv, chodí do podniků, které se zabývají obchodem i zpracováním obilnin a vůbec se stará o to, abychom se tu neotrávili, protože nemusí jít jen o pšenici z Ukrajiny… i u nás se může stát nějaká nehoda, kdy se zjistí, že obilí je plné nějakého jedovatého sajrajtu. V takovém případě musí být možné dohledat toto obilí až ke konkrétnímu pěstiteli a musí se dohledat, s jakým obilím se při manipulaci smíchalo a kam všude se mohlo dostat. Na obilném sile se běžně dělají kontroly, kdy ÚKZUS cvičně požaduje dohledání určité šarže obilí. Zároveň se každý náklaďák či vagon musí ovzorkovat a vzorek se musí po příslušnou dobu skladovat a vést o tom dokumentace.

V téhle zemi se DÁ DOHLEDAT JAKÝKOLIV PŘEVOZ OBILÍ a pokud někdo tvrdí, že to nejde, tak lže.

Neměl by tedy být problém, aby kupříkladu SPD požadovala informace, které by jim měl být ÚKZÚS schopen dodat. Nemusí se dělat rozbory pšenice v kamionu. Stačí udělat rozbor vzorků, které jsou k dispozici na každém sile, v každém mlýně i ostatních potravinářských provozech. Ano, je možné, že k nám přijel načerno tu a tam nějaký kamion bez dodacího listu, ale u vlaků to rozhodně neplatí a drtivá většina komodit přijela s orazítkovaným CMR a dalšími papíry.

Jestli je Nekula takový frajer a nebojí se jedovaté ukrajinské pšenice, může veřejnost uklidnit snadno. Stačí nařídit plošnou kontrolu vzorků, především těch, které přišly v posledních měsících z Polska, Slovenska a Maďarska. Akorát tohle je tak výbušné téma, že buď sklapne nám, nebo by taky mohla sklapnout celá vláda.

Tomio! Co ty na to? Příležitost jak sviňa… Jestli se henten Chlorpyrifos ve vzorcích najde, tak bude vláda vynesena v zubech. Požadujte plošné rozbory.

Já se budu dívat, jak Nekula manévruje… Česká televize možná bude mlčet jako hrob, ale já mlčet nebudu.

https://cz24.news/vidlak-ukrajinske-obili-kseft-ybr-ales/

AUTOR:  Vidlák

ZDROJ