Vědci zaznamenali značný únik metanu na dně Severního ledového oceánu. Odborníci bijí na poplach – vylučování značného množství plynu v této oblasti může vyprovokovat změnu podnebí na celém světě. Po dobu dvou let kontrolovali ekologové koncentraci metanu v arktických vodách. Jeho přítomnost byla zjištěna u břehů Aljašky, v moři Laptěvů, ve Východosibiřském a Čukotském moři. Na dně není plyn pod velkým tlakem nebezpečný, metan ale začal pronikat na hladinu, a to už je důvod k obavám. Prudké zvýšení koncentrace plynu v atmosféře způsobí podle mínění odborníků značné zvětšení skleníkového efektu. A tento proces teď sílí, řekl vedoucí laboratoře arktických výzkumů Tichomořského oceánologického ústavu RAV Igor Semiletov.

3495329240_591ba5e5c0„Zatím jsme tu měli stabilní věčně zmrzlou půdu, metan se prostě nemohl dostat z vody ven a proniknout do atmosféry. Avšak tání věčně zmrzlé podvodní půdy způsobuje, že vznikají cesty, kudy plyn proniká na povrch. To, co jsme objevili, svědčí o tom, že existují cesty, kudy plyn uniká. A věčně zmrzlá půda pod vodou není kompaktní, je děravá“.

Podle slov vědce jsou potenciální zásoby metanu na dně třikrát větší než jeho zásoby v atmosféře. A když se do ní dostanou jen 2% této látky, dojde ke značnému oteplení. A to bude pro lidstvo katastrofa. Není ovšem jisté, že věčně zmrzlá půda bude dál tát. V petrohradském ústavu Arktidy a Antarktidy konají pravidelně monitoring ledové situace v různých oblastech Severního ledového oceánu. Odborníci zdůrazňují, že počínaje rokem 2008 se v jeho východní části systematicky zvětšuje ledová vrstva.

Slovo má vedoucí laboratoře ledového režimu Ústavu Arktidy a Antarktidy Alexandr Julin:

V našem ústavu máme za to, že teď nastává přechod ke studenějším rokům. V minulé sezóně bylo dokonce několik lodí na této trase poškozeno kvůli složité ledové situaci a nic podobníého jsme nepozorovali v průběhu posledních deseti let“.

To všechno nám poskytuje důvod ke zdrženlivému optimismu. Tendence k ochlazování svědčí o možnosti zpomalování procesu vylučování metanu do atmosféry. Vědci ovšem nedokážou odpovědět na to, jak dlouho bude tento proces trvat.

http://czech.ruvr.ru/2012_05_02/73532775/