Byl jedním z posledních vladařů z mocné 18. dynastie, která vládla Egyptu v 16. až 13. století př. n. l. S jeho jménem se pojí jedna z největších archeologických senzací i zprávy o skutečné „faraonově kletbě“. A Tutanchamon, který vládl necelých deset let a zemřel jako osmnáctiletý mladík, láká archeology i nadále.
Výzkumy jeho tělesných ostatků probíhají od jejich objevení Howardem Carterem v roce 1922 a vědci přicházejí se stále novými poznatky. Dlouho se mluvilo o tom, že Tutanchamon skonal na následky malárie nebo na sněť ve zlomenině, kterou mu způsobil pád z vozu taženého koňmi. Nejnovější výzkumy už dokážou docela dobře zrekonstruovat, co se vlastně tehdy před více než 3330 lety stalo.
Smůla ho provázela i po smrti. Jeho tělo bylo velmi nedbale nabalzamováno, takže se oleje a další balzamovací látky vzňaly a nebožtík celý ohořel.
Tutanchamon skutečně zemřel kvůli pádu z vozu, ale jeho zranění musela být mnohem horší než jen zlomená noha. Známý egyptolog dr. Chris Naunton je přesvědčen, že mladíkovo tělo bylo vozíkem doslova zmasakrováno a že neměl velké šance na přežití. A to i navzdory lékařskému umění, kterým byli egyptští lékaři a kněží v jedné osobě proslulí.
Smůla ho provázela i po smrti. Jeho tělo bylo velmi nedbale nabalzamováno, takže se oleje a další balzamovací látky vzňaly a nebožtík celý ohořel. Žár ale nemohl být příliš velký, protože zlatá maska a další cenné předměty, které Tutanchamonovo tělo pokrývaly, byly nalezeny v podstatě neporušeny.
Zdroj: DailyMail