Tsunami vyvolané mocným zemětřesením u japonského ostrova Honšú jsou vyšší než některé tichomořské ostrovy. Upozorňuje na to ženevská mezinárodní centrála Červeného kříže.

ilustrační foto

„Máme obavy o některé rozvojové oblasti v Tichomoří, jejichž obyvatelé nebyli varováni. Tsunami jsou pro ně obrovské nebezpečí. V této chvíli jsou vyšší než mnohé tichomořské ostrovy, mohou se přes ně převalit,“ cituje agentura AFP mluvčího Mezinárodní federace Červeného kříže Paula Conneallyho. Vlny tsunami vyvolalo v pátek zemětřesení, které udeřilo u severovýchodního pobřeží Japonska. Bylo nejsilnější za nejméně 140 let. Dosáhlo 8,9 stupně Richterovy škály. Na japonském pobřeží dosáhly tsunami místy výše deseti metrů. Smetly domy, mosty i hráze. Do vnitrozemí odnesly lodě z přístavů. Varování před tsunami, které spustila série mocných otřesů u východního pobřeží Japonska, bylo vyhlášeno téměř pro celé Tichomoří s výjimkou pobřeží Spojených států a Kanady. Varování vydal i Nový Zéland, který nedávno zasáhlo zemětřesení o síle 6,3 stupně Richtera. Mezi země, které varování také vyhlásily, patří Havajské ostrovy Rusko, Filipíny, Indonésie, Papua-Nová Guinea, Fidži, Mexiko, Guatemala, Salvador, Kostarika, Nikaragua, Panama, Honduras, Chile, Ekvádor, Kolumbie a Peru. Havajské úřady nařídily evakuaci obyvatel z pobřežních oblastí ostrovů do 02.00 hodin místního času (13.00 hodin SEČ). Vlna tsunami by ostrovy měla zasáhnout kolem 03.00 hodin místního času (14.00 SEČ). Tchajwanské úřady už oznámily, že zemi menší vlna vyvolaná zemětřesením zasáhla, žádnou škodu ale nezpůsobila. Místní úřadu proto varování před tsunami zrušily. Také Marshallovy ostrovy zmírnily varování před tsunami na pohotovost. Podle místních úřadů akutní nebezpečí nehrozí.

Tsunami – obávaná vodní stěna

 

tsunami na Sumatře  

 

CO JE TSUNAMI A JAK VZNIKÁ

– Jedna nebo několik po sobě následujících vln na hladině, které vyvolává zemětřesení pod hladinou moře, podmořský sesuv nebo dopadu meteoritu do moře.

– Název tsunami pochází z japonského výrazu „vlna v přístavu“.

POSTUP TSUNAMI A JEJÍ VLASTNOSTI

– Energie tsunami je stálá. Když vlna dorazí k pobřeží, její výška roste a rychlost klesá. Při svém vzniku je tsunami dlouhá až stovky kilometrů. Její rychlost se v některých případech blíží rychlosti zvuku. Před pobřežím roste do výšky a zpomaluje se.  Na otevřeném moři je tsunami těžko pozorovatelná (má výšku jen několik centimetrů), u pobřeží nahromaděná energie zvedá vlnu do výšky několika metrů nebo až desítek metrů. Čelo vlny je z břehu dobře viditelné, ale jen několik málo minut před tím, než dorazí na břeh. Předzvěstí tsunami je náhlý a výrazný odliv. Po úderu tsunami na pobřeží stoupne během několika minut hladina moře o několik metrů.

VAROVÁNÍ

– Města na pobřeží Tichého oceánu mají výstražný systém a evakuační plány před tsunami. Tyto vlny mohou být předpovězeny seizmologickými observatořemi, jejich vývoj a postup sledují satelity z oběžné dráhy.

– Přechod tsunami přes Tichý oceán z Japonska na západní pobřeží Spojených států trvá osm až osmnáct hodin, takže obyvatelé většiny oblastí mohou být před vlnou vzniklou při pátečním zemětřesení varováni s dostatečným předstihem.


Japonsko zasáhlo opakované zemětřesení

Severozápad Japonska zasáhlo opakované zemětřesení, tentokrát o síle 6,6 stupně Richterovy stupnice. Otřesů však bylo dohromady okolo padesáti. Informovala o tom agentura NHK. Severovýchodní Japonsko se dnes otřáslo silou 8,9 stupně, což je nejvíce za 140 let. Podle posledních agenturních zpráv bude obětí více než tisíc.

Dálnice poblíž města Iwanuma, zasažená přílovovou vlnou.Zraněných je velké, dosud neupřesněné množství. Agentura Kjódo uvedla, že se pohřešuje až 88 tisíc osob. Tyto informace jsou však zatím nepotvrzené. Úřady vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami, která někde dosáhla i desetimetrové výšky. Tsunami by mohla zasáhnout celé severozápadní Tichomoří. Varování před tsunami bylo vyhlášeno fakticky pro celé Tichomoří včetně Peru a Chile na jihoamerickém pobřeží. Platí i pro souostroví Severní Mariany, pro Filipíny, Rusko, Tchaj-wan, ostrov Guam, Marshallovy ostrovy, Indonésii, Papuu-Novou Guineu, Nauru, Mikronésii a Havajské ostrovy. Havajské úřady nařídily evakuaci nízko položených oblastí území. Tsunami bude postupně v noci zasahovat americký kontinent – středoamerické země kolem 23:00, Peru necelé dvě hodiny po půlnoci a jako poslední pevninské Chile před čtvrtou hodinou ranní. Jeho Velikonoční ostrov uprostřed Pacifiku zažije tsunami přibližně ve 21:00 – už jsou připraveny náhradní ubytovny pro obyvatele i turisty, do bezpečí jsou přepravovány lodi. Právě Chile má v čerstvé paměti řádění tsunami z loňského února, která byla vyvolána zhruba stejně silným zemětřesením a zdevastovala dlouhý pás pobřeží. Kolumbie už zaznamenala půlmetrové zvýšení mořské hladiny na svém tichomořském pobřeží. Ekvádor nařídil evakuaci obyvatel z pobřežních oblastí a vyhlásil výjimečný stav. Na cunami se připravují i jeho Galapágy (tisíc kilometrů západně). Rusko vydalo varování před tsunami pro Jižní Kurily, o jejichž navrácení Japonsko usiluje. Pro mnohem hustěji osídlený a větší ostrov Sachalin ležící o něco západněji ale varování neplatí. Čtyřmetrová tsunami zasáhla město Onahama, kde strhávala automobily, kamiony, domy i plavidla. Podobně je postižena celá pobřežní oblast, především prefektura Mijagi, která leží nejblíže epicentru. Japonské námořnictvo už vyslalo do Mijagi pomoc.

Epicentum dnešního zemětřesení:

Epicentrum zemětřesení   

Otřesy pocítilo i hlavní město Tokio, kde se stavby kymácely ještě o půl hodiny později. Většina obyvatel raději vyběhla do ulic. Z metropole jsou také hlášeni zranění. V centru se zřítila střecha jedné z budov, v níž mělo v kritické době promoci 600 studentů. Podle hasičů je v troskách hodně postižených. V severní prefektuře Fukušima jsou bez proudu čtyři miliony domácností a jeden milion ve východní prefektuře Tochigi.

V oblasti metropole vypuklo nejméně deset požárů, jeden z nich postihl ropnou rafinérii. Podle záběrů televize NHK plameny zřejmě spustily automatické hasicí systémy, ale požár je velmi rozsáhlý. Voda přívalové vlny zatopila obrovské parkoviště zábavního parku Disneyland asi 30 kilometrů východně od Tokia. Vodou jsou zaplavena i další rozsáhlá území, mezi nimi i oblast přístavního města Sendai, které zasáhla desetimetrová tsunami. Na pobřeží tu policie objevila 200 až 300 těl. Vybuchly zde velké petrochemické závody.

Ve vzdálenosti 130 kilometrů východně právě od tohoto přístavu na východním pobřeží ostrova Honšú bylo lokalizováno ohnisko zemětřesení v hloubce 24 kilometrů.

 

Zničená autobusová zastávka ve městě Sendai  

 

V jižní části Japonska v těchto dnech pobývá Česká filharmonie, jejíž členové jsou všichni v pořádku.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) jsou nyní v Japonsku nanejvýš desítky nebo stovky Čechů. „Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje všem občanům ČR, kteří se v Japonsku zdržují, respektovat pokyny místních úřadů. Na mnoha místech v oblasti Tichého oceánu hrozí vlna tsunami. Proto MZV doporučuje nezdržovat se v blízkosti mořského břehu,“ upozornil úřad. Agentura Kjódó uvádí, že byla na velké části japonského území zastavena letecká, železniční i silniční doprava. Na největším souostrovním letišti Narita u Tokia pracovníci zkoumají stav přistávacích drah. Agentura také přinesla zprávu o tom, že je pohřešována loď se 100 lidmi na palubě. Podle agentury AFP se pohřešuje také vlaková souprava s pasažéry, přes kterou se převalila vlna tsunami. V posledních dnech bylo ve stejné oblasti zaznamenáno několik otřesů, z nichž ten nejsilnější ve středu dosáhl síly 7,3 stupně. Otřesy ze zemětřesení pocítili lidé i v čínské metropoli Pekingu, který leží od ohniska přibližně 2500 kilometrů západně.

Po prvním dnešním otřesu ve 14:46 místního času (6:46 SEČ), který trval přes dvě minuty, bylo zaznamenáno ještě několik následných – zhruba půl hodiny po prvním měl jeden z otřesů sílu 7,4 stupně. Zemětřesení o síle 9,15 stupně o Vánocích 2004 vyvolalo vlnu tsunami, která připravila o život statisíce lidí na obou stranách Indického oceánu. Japonský premiér s ministry se shodli na vytvoření speciální skupiny, která se zaměří na pomoc postiženým a odstraňování škod. „Apeluji na občany, aby jednali klidně a sledovali informace ve sdělovacích prostředcích,“ uvedl japonský premiér Naoto Kan. „Na různých místech už jsme uvolnili vojenské síly. Vláda dělá vše pro minimalizaci škod, “ dodal. Podle OSN je připraveno na 30 mezinárodních záchranářských týmů odjet do Japonska. Podle informací agentury AP dnes také v Indonésii vybuchla jedna z nejaktivnějších místních sopek Karangetang. Zatím nejsou hlášena žádná zranění ani oběti na životech. K erupci došlo několik hodin po zemětřesení v Japonsku. Přímou souvislost mezi těmito dvěma událostmi nelze podle seizmologů jasně prokázat.

Hořelo v jaderné elektrárně Onagawa

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila, že Japonsko už kvůli zemětřesení zavřelo čtyři jaderné elektrárny nejblíže epicentra. Podle informací agentury AFP začala po zemětřesení hořet jaderná elektrárna Onagawa na severozápadě Japonska. Hasičům se po několika hodinách podařilo požár uhasit. Elektrárnu vlastní společnost Tohoku Electric Power. Podle serveru Kyodo News požár vypukl v budově s turbínou. Prefektura Mijagi, v níž elektrárna leží, ale patřila mezi oblasti nejvíce zasažené vlnou tsunami. Server Kyodo News také uvedl, že v jaderné elektrárně v prefektuře Fukušima byl aktivován nouzový chladicí systém. Bylo evakuováno na tři tisíce lidí z okolí elektrárny. Japonská vláda se navíc rozhodla vyhlásit stav nouze v oblasti jaderné energetiky. Ten se vyhlašuje v případě, že jsou potvrzeny úniky radiace, či pokud nefunguje chladicí systém reaktoru. Vláda prefektury oznámila, že k radioaktivnímu úniku nedošlo. MAAE se v současné době zaměřuje na získání dalších informací ohledně toho, kterým zemím a kterým jaderným elektrárnám hrozí ničivé tsunami. Největší japonský provozovatel rafinerií JX Nippon Oil & Energy zastavil provoz na třech rafineriích ve městech Sendaj, Kašima a Negiši na východním pobřeží. Podnik J-Power přerušil produkci na tepelné elektrárně Isogo v Jokohamě. Velký požár zasáhl rafinerii společnosti Cosmo Oil v prefektuře Čiba východně od Tokia. Čiba hlásila i požár na ocelárně firmy JFE Holdings.

Zemětřesení může narušit ekonomický růst

Dnešní silné zemětřesení v severovýchodním Japonsku uzavřelo v zemi některé jaderné elektrárny a ropné rafinerie, ochromilo dopravu a přerušilo dodávky elektřiny mnoha domácnostem a firmám. Událost by podle ekonomů mohla dočasně oslabit očekávané oživení ekonomiky z útlumu na konci loňského roku, uvedla agentura Reuters. „Plný rozsah škod stále neznáme, avšak vzhledem k tomu, co se stalo po zemětřesení v Kóbe, to určitě přiměje vládu k sestavení krizového rozpočtu. Lze očekávat pokles spotřebních výdajů, což může dočasně snížit hrubý domácí produkt,“ řekl ekonom výzkumného institutu banky Mizuho Jasuo Jamamoto. Zemětřesení v Kóbe v roce 1995 způsobilo škody kolem 100 miliard dolarů (1,8 bilionu korun) a byla to nejnákladnější přírodní katastrofa v dějinách. „V severním Japonsku se nacházejí závody na výrobu automobilů a polovodičů, takže zdejší škody budou mít určitý ekonomický dopad,“ řekl Jamamoto. V těžce zasažené prefektuře Mijagi je řada průmyslových zón s mnoha chemickými a elektronickými výrobci. 

Zdroj: E15