Exekutor Igor Ivanko je ve vyšetřování policie. Ivanko nevyplácel vymožené peníze věřitelům, kupoval si za ně luxusní dovolené, auta a letenky. Ivanko takto vyvedl z úřadu 85 milionů korun. Navíc u něj doma policisté našli zbraň, která figurovala v jedné z exekucí. Ivankovi se nejspíš líbila, tak si ji prostě vzal domů. Dokonalá ukázka toho, v jakém systému žijeme a co za „elity“ takový systém vytváří.

Policie následně uvedla, že Ivankův úřad na dotaz zbraň přiřadil ke konkrétnímu exekučnímu řízení. Tedy zpětně. Z toho, alespoň v mých očích, plyne, že Ivanko si zbraně po exekuci všiml, líbila se mu, tak si ji prostě vzal. Když pak došlo na šetření policií, úřad zbraň zpětně přiřadil ke konkrétní exekuci. A kdyby se po původu zbraně nezačala pídit policie, tak by ji měl exekutor Ivanko doposud? Dlužné domácnosti jako samoobsluha pro exekutory, kde si lze vše rozebrat zdarma? Protože něco se někdy i líbí, tak co si to nevzít domů.

A já se tak nenápadně zeptám – není tohle přesný popis mafiánského chování? Takového toho bezectného a mamonářského, skutečného podsvětí lidské společnosti, kde se točí miliony, kde se točí majetky? A kde se hlavně hraje ruská ruleta s osudy lidí?

85 milionů korun Ivanko nemohl stihnout prokaučovat přes dovolené a luxusní auta za jeden měsíc. Ten problém musel bobtnat. Podle policie bobtnal roky, nikoliv několik málo měsíců. A bobtnal, i když se o něm vědělo.

Fascinující na celém tom případu je až katastrofální selhání celého systému české spravedlnosti. V roce 2017 podal na Ivanka ředitel VZP, pro kterou Ivankův úřad vymáhal dluhy, podnět na Ministerstvo spravedlnosti. Jeho „úřad“ se dočkal kontroly, ale „exekutor se nepolepšil“, tak na něj ředitel VZP podal stížnost k Exekutorské komoře.

Exekutorská komora o pět let později, tedy v roce 2022, serveru Investigace sdělila, že u Ivanka zjistila pochybení. To vedlo k podání trestního oznámení. Policie ovšem trestní oznámení odložila. Našli prý jen „opožděné“ vyplácení. Exekuční komora podala několik kárných žalob na exekutora. Nejvyšší správní soud o nich ovšem doposud nerozhodl.

VZP byla vůči exekutorovi u nevyplacených peněz vstřícná. Sepsala s exekutorem dohodu o uznání dluhu. Ivanko v tu dobu měl vyplatit pojišťovně 19 milionů korun, které vymohl na dlužnících, ale pojišťovně je neposlal. Dohoda byla založena v roce 2020. V roce 2022 došlo na další dohodu s VZP. Pro tentokrát na dalších 13 milionů korun. VZP chtěla jen své peníze, byla hodná, až andělsky hodná, neuvalila na exekutora žádné úroky a penále, jak ráda a s vervou uvaluje na dlužné klienty. A tak VZP po exekutorovi bezzubě vymáhala peníze, zatímco on si jezdil na dovolené a proháněl se po světě v luxusních autech.

Spravedlnost dopadla na Ivanka v roce 2024. V březnu byl Ivanko jat do vazby, protože hrozilo, že před soudním jednáním bude ovlivňovat svědky, nebo uteče do zahraničí.

Koukněme na to krásné časové rozpětí. Na to, že exekutor odklání peníze pro svou potěchu a neplní si své závazky, se přišlo v roce 2017, k vzetí do vazby došlo v roce 2024. To máme sedm dlouhých let, kdy česká spravedlnost spala snad až mrákotným spánkem.

A role exekutora?

V tomto případě jednoznačné vetešnictví, kde se kšeftuje pod pultem s důstojností celého našeho systému údajné spravedlnosti. Slovo „údajné“ zpravidla nepoužívám, je mi odporné pro svůj alibismus, ale tady sedí krásně.

V tomto případě selhal očividně celý náš systém spravedlnosti. Selhala VZP, policie, Ministerstvo spravedlnosti, Nejvyšší správní soud, Exekutorská komora a na prvním místě samozřejmě sám exekutorský úřad, který Igor Ivanko vedl. Takhle nevypadá drobné pochybení, takhle vypadá selhání. Stát, který dopustí, aby se v jeho jméně, protože exekutor je státem pověřený vymahač, děly takové věci, není státem, ale snad až nepřítelem.

 

AUTOR: Štěpán Cháb

ZDROJ: Krajské Listy