stribro1Tento vzácný kov má tradičně podobnou investiční charakteristiku jako zlato, je považován za formu dlouhodobého uchování hodnoty a zajištění proti inflaci. Co tento kov od zlata odlišuje, je jeho větší využití v průmyslu, například automobilovém nebo optickém. Dále nalézá využití také ve zdravotnictví nebo textilním průmyslu.

Průmyslová poptávka tvoří asi 40 % celkové poptávky. Nezanedbatelná je také poptávka z oboru šperkařství.

Největší část světové těžby stříbra se soustředí v zemích Latinské Ameriky jako Peru, Bolívie a Mexiko, popř. Chile, dále se stříbro těží v zemích tradičně bohatých na nerostné zdroje jako Čína a Austrálie, v Evropě patří k největším těžařům Polsko a Srbsko. Největším světovým těžařem stříbra je australský BHP Billiton, následován mexickou společností Fresnillo a polským KGHM.

Vývoj na trhu v poslední době

• Po prodělané krizi před několika lety, kdy klesaly ceny snad všech komodit, nastoupily ceny stříbra prozatím trvající růstový trend. Od roku 2008, kdy se cena stříbra dostala pod 9 USD, až do současnosti cena bez větších výkyvů rostla. Počátkem března se cena dostala nad 35 USD, následně až na nové rekordy, kdy překonala maxima z roku 1980 (49,45 USD, tehdy k růstu ceny přispěly spekulace bratrů Huntových). Nový rekord je nyní 49,79 USD, byl dosažen 25. 4. 2011.

• Dlouhodobou příčnou růstu ceny stříbra je samozřejmě oživení světové ekonomiky a tím způsobená zvyšující se poptávka a spotřeba, jedním z faktorů jsou také rostoucí inflační očekávání nebo s poklesem vnímání rizika po krizi růst obchodní aktivity spekulantů. Nárůst v posledních týdnech před koncem dubna byl neopodstatněnou spekulativní “bublinou”.

stříbro - roční vývoj

• Od přelomu dubna a května došlo k výraznému poklesu, za několik dní cena klesla o zhruba 30 %. Důvodem byl zejména zásah chicagské komoditní burzy Comex, která zvýšila objem potřebných peněz k využití pákových obchodů. Požadovanou hodnotu navýšila z 14,500 USD na 16,200 USD. Tento krok přispěl k vyloučení části spekulantů z trhu a k propadu ceny. Zvýšení maržových požadavků i dlouhodobě přispěje na trhu se stříbrem k menšímu podílu spekulativních pákových obchodů a omezení volatility. Podobně např. RSI (ukazatel přeprodanosti a překoupenosti) před propadem dosahoval extrémní hodnoty 88,9b., kdy již hodnoty mezi 70 a 80 jsou nadprůměrné. Současné ceny kolem 35 USD za unci tak vrátily stříbro na fundamentálně opodstatněnou úroveň.

• Vývoj poptávky po stříbru ilustruje graf níže vlevo, v devadesátých letech docházelo k plynulému růstu poptávky až na rekordní hodnoty v roce 2000, po krátkodobém vystřízlivění vidíme jasně pokles poptávky během krizových let 2008 a 2009 a v minulém roce vidíme opět výrazné oživení a přiblížení se původním rekordním hodnotám.

• S rostoucí spotřebou stříbra klesají také dostupné zásoby, např. zásoby vykazované chicagskou komoditní burzou Comex (součást Chicago Mercantile Exchange), klesají již několikátý rok v řadě, jak ilustruje graf vpravo.

stříbro - poptávka a zásoby

Jak do stříbra investovat?

• Možností jak investovat do stříbra je několik. Od jeho koupě ve fyzické podobě až po moderní finanční instrumenty, jako certifikáty nebo ETF (exchange-traded funds). Jedním z ETF, pomocí kterého je možnost investovat do stříbra je ETF iShares Silver Trust (ticker: SLV:US). Vývoj tohoto ETF kopíruje cenu stříbra tím způsobem, že tento fond stříbro přímo vlastní, případná investice je tak kryta skutečně fyzickou komoditou.

• Na zahraničních trzích dále existuje velké množství investičních certifikátů na pohyb stříbra, včetně těch co využívají pákový efekt (znásobuje pohyb podkladového aktiva). Další, ale již ne tak přímočarou možností je investovat do akcií společností, které stříbro těží. Většina obchodovaných firem však těží i jiné suroviny než stříbro (zlato, měď, zinek). Proto není provázanost ceny akcie a ceny komodity zcela jednoznačná a podléhá mnoha dalším tržním vlivům.

zdroj:  http://www.investicniweb.cz/fx-komodity/komodity/2011/5/19/clanky/stribro-zajimavejsi-alternativa-ke-zlatu/