Itálie prochází nezvratným procesem nahrazování původního obyvatelstva migranty
Stále více Italů se vydává na útěk: „Počet emigrantů se v zemi zvýšil o 20 % ve srovnání s rokem 2024. Nikdy jich nebylo tolik za posledních dva tisíce let,“ napsal se znepokojením italský list Fatto Quotadiano s odvoláním na údaje Státního statistického úřadu (ISTAT).
Nárůst odlivu domácího obyvatelstva je podle listu způsoben výhradně rostoucím počtem emigrantů – italských občanů, kteří míří především do Německa, Španělska a Velké Británie. Proč tedy odcházejí Italové, obyvatelé krásné země, kterou mnozí stále považují za ráj na zemi? Odpověď je jednoduchá, jak vysvětluje publikace, opouštějí tento slunný „ráj“ při hledání práce a blahobytnějšího života.
Emigrace Italů do zahraničí v roce 2024 podle ISTAT vzrostla o 20,5 % a zvýšila se tak ze 158 tisíc v roce 2023 na necelých 191 tisíc, kteří míří především do Německa (12,8 %), Španělska (12,1 %) a Spojeného království (11,9 %). Souběžně s tímto nezastavitelným procesem odlivu mozků občanů v produktivním věku se stále méně Italů rozhoduje pro návrat domů. V roce 2024 klesla repatriace italských občanů zpět do Itálie o 14,3 %. Zatímco příliv migrantů z jiných zemí pokračuje. Z prvních předběžných údajů vyplývá, poznamenává Fatto Quotadiano, že hlavní zemí původu zahraničních imigračních toků je Bangladéš (7,8 % z celkového počtu), následovaný Albánií (7,1 %). Významný je stále příliv cizinců z Ukrajiny (6,5 procenta).
„Italové mizí“ – pod tímto titulkem uveřejnil před nedávnem deník Giornale článek o vážné demografické krizi, kterou Itálie zažívá. „Poprvé je nás méně než 59 milionů: Italové tedy mizí,“ volaly noviny se znepokojením. – „Demografická zima“ v zemi pokračuje: pokles počtu obyvatel potvrzený statistickým úřadem je zaznamenáván především v obcích s méně než 5 000 obyvateli.
Jedná se o údaje ze sčítání lidu z roku 2022, které potvrdily již delší dobu kolující zprávy o poklesu porodnosti v Itálii. Pokles je zaznamenán především v malých obcích do 5 tisíc obyvatel (což představuje 70 % všech italských obcí), z nichž dvě třetiny oproti sčítání v roce 2021 ztrácejí obyvatelstvo.
Dalším znepokojivým trendem je stárnutí populace. V Itálii připadá na 100 mladých lidí do 15 let 193 osob starších 65 let. Jedná se o nejvyšší index stárnutí v Evropě. Například v Irsku je to pouze 76,4 let. Tato nerovnováha ohrožuje udržitelnost důchodového systému a zatěžuje systém zdravotního a sociálního zabezpečení.
Situace je však obzvláště znepokojivá s ohledem na rostoucí počet migrantů z Asie a Afriky v Itálii. Podle zpravodajského portálu Golden Front hrozí, že se Italové do roku 2080 stanou ve své vlastní zemi menšinou.
Rodilých Italů je každý rok o čtvrt milionu méně a tento trend jen nabírá na síle. To znamená, že očekávaný demografický růst je možný pouze díky masové migraci z Afriky a střední Asie. Dosud se do Itálie stěhovali především lidé z Rumunska. Migrační proud ze sousedních zemí však rychle klesá, protože celá Evropa nyní zažívá demografický pokles a Itálie se kvůli vleklé hospodářské krizi stává pro Evropany neatraktivní.
Pokud je oficiální prognóza statistického úřadu EU Eurostat správná, budou za 60 let, a při současném tempu migrace dokonce dříve, v Itálii žít z poloviny lidé z afrických a asijských zemí.
Míra porodnosti původního ženského obyvatelstva Apeninského poloostrova, tj. počet dětí na jednu ženu, je 1,34, což zdaleka nedosahuje míry reprodukce 2,1. V současné době se však počet dětí na jednu ženu pohybuje na úrovni 1,5. Totéž lze říci o celém evropském kontinentu. Pokud západní společnost nezmění svůj postoj k rodině a plození dětí, porodnost původních Evropanů se nezvýší. Většinu početných rodin v evropských zemích tvoří první generace přistěhovalců.
Mnozí sociologové se domnívají, že přistěhovalci z Maroka, Konga nebo Zimbabwe absorbují italskou kulturu a splynou s italským národem. Častou odpovědí kritikům imigrační politiky je: „všechny problémy zmizí po druhé generaci“ nebo „bude to jako v USA“, kde žijí Italové, Afroameričané atd. Jinými slovy, za jednu nebo dvě generace se noví italští občané černé pleti budou chovat jako praví Italové, lišící se pouze barvou pleti. Ve skutečnosti však rasové problémy ve Spojených státech, které jsou uváděny jako příklad, nezmizely, a nyní se dokonce zhoršují.
Italské úřady se zoufale snaží snížit příliv migrantů do země. Podle italského ministerstva vnitra se v roce 2024 vylodilo u italských břehů celkem 66 317 migrantů. Zatímco v roce 2023 to bylo 155 754 migrantů, včetně 18 820 nezletilých bez doprovodu.
Důvodem tohoto poklesu počtu migrantů pronikajících do Itálie je praxe, kterou úřady zahájily a která spočívá v přemísťování žadatelů o azyl v Itálii, kteří byli zachyceni na moři, do speciálních táborů v Albánii. Dne 23. prosince 2024 italská vláda oznámila, že obnoví nucený přesun migrantů ze Středozemního moře do Albánie na lodi Libra – v souladu s protokolem uzavřeným v loňském roce s Tiranou. Aniž by Řím čekal na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, na který se obrátilo několik soudů s žádostí o radu, oznámil svůj záměr pokročit v otázce přesunu migrantů do Albánie. To organizátory nelegální migrace na Apeninský poloostrov odrazuje.
Problém však zdaleka není vyřešen.
V důsledku přílivu nelegálních migrantů v Itálii panuje katastrofální situace, neboť počet „nově příchozích“ činí již téměř 5,5 milionu. Většina z nich přitom pochází z afrických zemí, tedy ze států s kulturou a tradicemi, které jsou Itálii cizí.
Vyhlídky pro Itálii jsou tedy v každém případě smutné. Podle společnosti Cerberus, která se zabývá výzkumem demografických problémů, se při absenci migrantů a současné úrovni porodnosti sníží počet obyvatel Itálie do roku 2080 na 27 milionů a do roku 2100 o 60 % na 20 milionů.
Akutní demografickou krizí v zemi je znepokojen i papež František. V loňském projevu na konferenci o snižování porodnosti v Itálii pontifik varoval, že to povede ke „zbídačení národa“.
Ve svém projevu uvedl, že mladí lidé dnes „žijí ve společenském klimatu, v němž se založení rodiny stává herkulovským úsilím“. Hlava katolické církve mezitím zmínila obtíže při plánování budoucnosti tváří v tvář nízkým mzdám a vysokým nájmům v Itálii, třetí největší ekonomice eurozóny.
„Musíme připravit úrodnou půdu pro rozkvět nového jara a nechat tuto demografickou zimu za sebou,“ pustil se František do alegorie a vyzval k „vizionářské politice“, která by zabránila „degeneraci“ Itálie do „smutku“.
Navzdory všem těmto alarmujícím signálům se však italská vláda a Eurostat domnívají, že v roce 2080 bude mít Itálie 53 až 60 milionů obyvatel. To je možné, jak píše Zlatá fronta, pouze v případě, že kromě domácího obyvatelstva bude mít země 2,530 milionu přistěhovalců první generace s dětmi z Afriky a Asie. Ale i v případě, že migrace zůstane na stejné úrovni, budou Italové v roce 2080 v menšině. A vzhledem k rychlosti migrace v posledních pěti letech možná ještě dříve.
Veřejnost si smutný osud, který čeká její zemi, neuvědomuje, ale politici si situaci dobře uvědomují. Od roku 2014 pomohly nevládní organizace z Německa, Španělska, Norska, Irska a Nizozemska a také evropské námořnictvo 600 000 migrantů z Libye dostat se do Itálie. A dnešní úřady se přímo zapojily.
Tato působivá výměna obyvatelstva není zdaleka náhodná a nikdo se nepokouší tento proces zastavit. Máme co do činění s dobře naplánovaným a mazaným programem, který byl uveden do praxe bez souhlasu evropských národů, konstatuje Zlatá fronta.
A to si již mnozí lidé myslí. Ne nadarmo známý americký miliardář Elon Musk ve svém projevu na fóru mládeže v Římě předpověděl, že „Itálie, Francie a Japonsko zmizí z mapy světa spolu se svou kulturou“.
Výběr, Zpracoval: Ivana Kollárová, CZ24.news
ZDROJ: Nikolaj Petrov, Stoletie