Premiér v pátečních Lidových novinách /pátek 17.8.2012/, na adresu kritiků dalšího plošného zvýšení daní, mezi které patří i prezident – ekonom Václav Klaus, kteří nesouhlasí s tímto dalším trapným “modernizačním reformním návrhem” všehoschopného Nečasova vládního kabinetu, pro tisk uvedl – “nezvýšení daní by byl krok za hranicí politické a ekonomické hlouposti, to už je na hranici politické a ekonomické debility”.
Praktické výsledky ekonomického vývoje státu přitom zřetelně ukazují, že zvyšování daní v době krize pozitivně nefunguje, protože umrtvuje ekonomický růst. Zvyšování daní je navíc v rozporu s programem a sliby ODS při volbách v roce 2010, ze kterých Nečasova vláda vzešla.
Petr Nečas, který sám není ekonomem – je doktorem přírodních věd, který promoval v oboru plazmové fyziky, tak daňovým poplatníkům “osobitě vysvětlil” smysl dalšího skvostu z duševní dílny jeho ministra financí, který jako on, také není ekonomem.
Jak známo, nejvyšším šéfem rezortu financí českého státu je osobní účastí v korupčních aférách zkompromitovaný pověstný grobián, milovník tvrdého alkoholu a “výchovný profackovávač chodců” – inženýr chemie Miroslav Kalousek.
Pokud jde o mne – nejsem v žádné politické straně, nejsem ani jinak veřejně činný – jsem politický laik, možná až politický analfabet. Přesto si dovoluji veřejně přiznat, že v premiérově primitivním hulvátství nespatřuji nic, co by mi imponovalo u předního státníka a veřejného činitele civilizovaného státu.
Jako občan se zkušenostmi soukromého podnikatele pociťuji, že vůči spoluobčanům, kteří ze svých daní premiéra platí, není Nečasovo “vysvětlení” dostatečné inteligentní a ani vkusné. Dovoluji si dokonce tvrdit, že ve skutečně civilizovaném demokratickém státě, za který chceme být veřejností doma i v zahraničí vnímáni, by premiérovo stanovisko v tak citlivé věci, jako je další plošné zvyšování daní, bylo zcela jistě shledáno naprosto nepřijatelným.
Nicméně, bohužel, primitivní sprostota na adresu veřejnosti místo seriózních argumentů, není u tohoto premiéra, ani u některých ministrů jeho vlády, žádným excesem, nýbrž standardem. Pokud jde o sprostou vulgárnost a agresivitu má premiér ještě co dohánět, oproti svému ministru financí.
Miroslav Kalousek používá slovník alkoholem unaveného hosta restaurace IV. cenové skupiny vůči kolegům politikům ve sněmovně i mimo ni, vůči policistům a ústavním činitelům, vůči veřejnosti – zde dokonce, jak shora uvedeno, doporučuje kritiky vládních opatření “výchovně profackovávat” třeba při náhodném setkání na ulici, jak osobně předvedl v září 2010 v podloubí Malostranského náměstí. Podobně “roztomile” nepochybně vystupuje ministr české vlády i jinde, včetně rodiny a soukromí.
Pokud jde o “Kalouskův politický styl” – udržet krok s ním usiluje i spánkem často přemožený ministr zahraničí a jeho stranický šéf – Karel Schwarzenberg, přesto, že má aristokratický původ a dostalo se mu “knížecí výchovy”. Například po procitnutí ze spánku v Parlamentu před zraky kolegů – placených zástupců lidu a TV kamer, k mimořádnému projevu vazebně trestně stíhaného poslance Ratha, nejen, že zcela bez ostychu hlasoval pro pokračování jeho vazebního věznění i když celou protiargumentaci postiženého prospal, ale k “dotazu na tělo”, který obdržel od novináře – “co projevu říká”, v povýšeneckém vulgárním “Kalouskovském stylu” odvětil – “při blbostech obvykle usínám”.
Dovolím si ještě stručně okomentovat kritické vyjádření prezidenta k Nečasovu dalšímu “reformnímu opatření”. Václav Klaus včera 17. 8. 2012 uvedl – “Nečas dělá fatální chybu, vyšší daň je politická sebevražda”.
Z Klausova výroku vyplývá, že ekonomické hledisko Nečasova návrhu na další plošné zvýšení daní, vedené s cílem dalšího ožebračení občanů, je mu zcela lhostejné.
Za meritum věci hodné premiérovy pozornosti prezident pokládá premiérův osobní politický prospěch – nikoliv prospěch občanů. Kdo nezapomněl na filosofii někdejší ekonomické transformace, kterou po vzniku našeho nového demokratického státu náš současný prezident prosadil, a která zákonitě vyústila v “úspěšné zprivatizování”, kterým de facto bylo totální vytunelování státního majetku, toho jistě nepřekvapí, že hlava našeho státu favorizuje osobní prospěch před zájmy občanů.
Není to poprvé, co se daně staly předmětem sporu mezi hlavou státu a premiérem. Prezident kritizoval vládu už loni, když prosadila zvýšení dolní sazby DPH s důchodovou reformou. Nyní je však spor vyhrocenější.
Senát zvýšení daní ve čtvrtek 16. 8. 2012 odmítl. Nečas nyní shání podporu 101 poslanců, aby horní komoru přehlasoval a další kontraproduktivní utažení opasků, v rozporu s volebními sliby a stranickým programem ODS, pro občany ČR plošně prosadil.
Pro občany ČR by jistě bylo nejlepší, kdyby už Nečasovu vládu “vzal čert” a aby na pozici ministra financí konečně nastoupil kvalifikovaný odborník, tedy vzdělaný ekonom a začal vymýšlet produktivní ekonomická opatření, na která pochopitelně inženýr chemie přijít nedokáže.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.