Zánět sedacího nervu je vskutku závažný zdravotní problém postihující dolní část zad, který je zapříčiněn přimáčknutým nebo přitlačeným nervem.
Jde o poměrně často se vyskytující jev způsobující přímo nesnesitelnou bolest a potíže s mobilitou.
Projevy a příčiny zánětu sedacího nervu
V nejtěžších případech způsobuje zánět sedacího nervu znecitlivění v horní části stehen, ztrátu kontroly nad močením či vyprazdňováním v konečníku.
Kromě toho dochází také k postupnému zvětšování slabosti v dolních končetinách.
Sedací nerv je nejdelším nervem v lidském těle, který začíná v bederní části páteře, prochází zadkem až dolů do nohou.
Z uvedeného důvodu se bolest šíří do celého těla a často zasahuje jednu polovinu těla.
Příčinou bolestí může být několik důvodů a ani experti je neumí vždy přesně určit a odhalit zdroj, odkud bolest vyvěrá.
Nejčastější příčinou zánětu sedacího nervu bývá stlačený nebo skřípnut nerv vysunutou ploténkou v páteři. Nerv však může být přitlačen i kostí či nádorem.
Další příčinou může být stlačený, ztuhlý nebo špatně přiléhající sval, nazývaný také hruškovitý sval (piriformis).
Hruškovitý sval a sedací nerv
Důvodem, proč lékaři často neodhalí hruškovitý sval jako příčinu zánětu sedacího nervu je skutečnost, že tento sval je poměrně skrytý a probíhá vedle kostí a dalších svalů v oblasti beder a břišní dutiny. Tam v jedné části překrývá sedací nerv.
Když tento sval tlačí na sedací nerv nebo ostatní svaly, vede to k takzvanému Piriformisovnímu syndromu, který se projevuje různými druhy bolestí v dolní části zad a nohou.
V případě, že příčinou zánětu sedacího nervu není posunuta plotýnka, ale tento sval, pak je možná léčba i bez fyzické terapie, operace či léků.
Tak jako každý jiný sval v těle, i hruškovitý sval se pohybuje, proto by mělo být vhodné protahovací cvičení schopno v tomto případě pomoci uvolnit napětí, zmírnit podráždění či zánět a tím i odstranit bolest.
K tomuto účelu poslouží následující dvě protahovací cvičení.
Cvik č.1
Lehněte si na záda a nohu na té straně, která vás bolí, uchopte nohu rukama za koleno a za kotník a přitahujte ji směrem k sobě tak, abyste koleno tlačili k druhé noze.
Až pocítíte napnutí, držte polohu 30 sekund a následně se vraťte do výchozí polohy. Cvičení opakujte 3 krát.
Cvik č.2
Lehněte si na záda a nohu na té straně, která vás bolí, pokrčte nohu v koleni a přeložte přes druhou nohu.
Pak rukama chyťte druhou nohu pod kolenem a obě nohy přitahujte k hrudi tak, aby koleno za které taháte směřovalo k ramenu na téže straně těla.
Opět, až pocítíte napnutí, udržte polohu 30 sekund a pak se vraťte do výchozí polohy. Cvik opakujte 3 krát.
Pokud vás nebolí dominantně jedna strana těla, cvik proveďte na obě strany.
Další postupy na zmírnění zánětu sedacího nervu
Kromě zmíněných cviků existuje ještě pár obecných doporučení, která vám pomohou zmírnit bolesti způsobené zánětem sedacího nervu.
1. Studené a horké obklady zmírňují bolesti a potlačují zánět. Aplikujte je střídavě na bolestivá místa. Tímto způsobem zlepšíte cirkulaci krve a zrelaxujete svaly.
2. Povrchová aplikace odvaru z třezalky tečkované zmírňuje bolesti. Použít můžete i olej z třezalky a pomocí něj masírovat postižená místa.
3. Akupresurní masáž spouštěcích bodů prováděna profesionálními terapeuty, kteří ji používají k odstranění ztuhnutí svalů. Ačkoli technika na dosažení hruškového svalu může být nepříjemná, poskytuje výborné výsledky.
Pokud zkombinujete protahovací cvičení s masáží, určitě dosáhnete výrazného snížení bolestí a zmírnění křečí, protože napravíte uvedený sval.
Můžete také zkusit jógu, akupunkturu či chiropraktika. Kombinovaný přístup většinou přináší nejlepší výsledky.
4. Bylinka čertův dráp (Harpagovyt ležatý) má silné protizánětlivé účinky. Používá se nejen při zánětech sedacího nervu, ale například i při artritidě, bolestech hlavy či bolestech zad.
Tato rostlinka je původem z jižní Afriky a dá se bežně koupit v podobě kapslí.
Čertů dráp byste neměli užívat vnitřně v případě, že trpíte na žaludeční vředy nebo užíváte léky na ředění krve.
zdroj: http://www.alternativnimagazin.cz
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.