Jeden čtenář mi poslal upozornění na dokument “Hidden secrets of money”, který otitulkoval slovenskými titulky a nazval “Peníze versus měna”:
(další tři díly jsou zde)
Dokument je to zajímavý, pokud je čas, celkem doporučuji ke shlédnutí, ale jak se říká, s výhradami: dopouští se totiž několika zásadních manipulací v otázce funkce peněz v ekonomice a dalších “samo sebou rozumících se” otázek. Základní mnohokrát opakovaná mantra “toto je měna, a toto jsou peníze” je totiž lživá. Zlato nejsou peníze ve smyslu krve ekonomiky, zlato je pouhá hodnota – zatím…
Podobně jako třeba křišťálový lustr, obraz, archivní víno … v principu se ničím neliší (pokud nyní nebrat v úvahu že je to surovina, užitečná v eletrotechnice a průmyslu), jen snadnou skladovatelností a historickou rolí invariantu, která je už ale navždy pryč. Podle logiky dokumentu se nabízí například otázka – jsou diamanty také peníze? Nekazí se a mají přece ještě lepší skladovatelnost a poměr velikost/cena.
Navíc ignoruje případy nekrytých měn, které katastroficky neskončily (naopak) a tím odvádí od základní věci – není to otázka krytí, ale otázka kvality řízení, tj. řízení množství peněz v oběhu v porovnání s množstvím hodnot, tj. zboží a služeb. Pokud se zvýší objem peněz, ale zároveň se zvýší i objem zboží a služeb, takže poměr zůstane zachován, k inflaci nedojde.
Před shlédnutím bych proto doporučoval seznámení s materiálem v sekci energoinvariant, jako mentální “antivirus”, profylaktiku. Po faktologické stránce je ale dokument zajímavý a lze celkem doporučit.