Protivládní nepokoje v Egyptě otřásly režimem 30 let vládnoucího prezidenta Husního Mubaraka. Policie ztratila kontrolu nad situací a stala se po celé zemi terčem útoků nespokojených lidí natolik, že vzniklo bezpečnostní vakuum. Situace okamžitě někteří využili k rabování, nejen obchodů, hotelů, úřadů či bank, ale i muzeí a skladů s artefakty, které jsou u všech známých nalezišť starověkého Egypta.
Mediálně asi nejlépe zdokumentovaný vpád dvou zlodějů do hlavního Egyptského muzea v centru Káhiry, kteří poničily několik soch, sošek a vitrin a také dvě mumie, je tak jen kapkou v moři. Navíc zde utvořili lidé řetěz, aby zloději nemohli utéci, kolem celého muzea a vojáci pak celou budovu zajistili. Jinde takové štěstí neměli.
V regionálních egyptských muzeích jsou mnohé cenné předměty staré tisíce let a ještě více je jich v různých skladech. Veřejnost je většinou nezná, protože tam byly uloženy okamžitě po objevení a Egypt nemá ani místo, kde by je vystavil odpovídajícím způsobem. Proto se mimo jiné začalo pracovat na vybudování nového velkolepého muzea v Gíze. Nyní je otázkou, zda se ho Egypt vůbec dočká a zda bude zemí otevřenou pro turisty jako dosud.
Současné rabování je především hořkou ranou pro egyptology, včetně těch českých, kteří zasvětili odkrývání stop civilizace na Nilu své životy. Nyní sledují se smutkem zprávy o místech, která byla vyrabována. Profesor Miroslav Bárta má zatím zprávy, že byly vyrabovány některé hroby, skladiště a lokální muzea v Sakkáře a Abusíru (kde působí právě čeští egyptologové). Zcela vyloupeno bylo pak muzeum v Memfidě. Gíza, Lišt a Dahšúr byly zatím ušetřeny.
Egypt má dlouhou tradici vykrádání hrobů a památek zvláště v dobách občanských nepokojů. Bez zásahu armády je jen otázkou času, kdy se i ty nejcennější památky stanou terčem nájezdu ziskuchtivých tlup. Vzácné předměty přitom nemusí skončit jen na černém trhu a v soukromých sbírkách, ale mohou být zničeny jen kvůli tomu, že jsou vyrobeny ze zlata a vzácných kamenů. Nebo se stanou terčem vandalismu, který může mít své kořeny v islámu, který zapovídá zhotovování model.
Lupiči v Káhirském muzeu nejen kradli, ale také ničili některé sochy. Je otázkou, zda nešlo, jak naznačovaly některé zdroje, jen o řízenou provokaci režimu, který chtěl opoziční síly spojit s rozkrádáním památek, na které jsou mnozí Egypťané hrdí a vědí, že jsou i zdrojem nemalých příjmů zem
Zdroj: http://www.national-geographic.cz/2011/01/30/rozkradana-egyptska-historie/