Bývá vždy velmi zábavné, jak mainstreamová média „objevují“ něco, co je podle nich novinkou, přestože příznivci zdravého životního stylu o tomtéž mluví celé roky. Jako příklad si můžeme uvést třeba nedávno publikovaný příspěvek v the New York Times, který měl titulek When Drugs Cause Problems They Are Supposed to Prevent (Když léky způsobují problémy, které by měly léčit) [1].
Stejným tématem jsme se u nás zabývali už před lety, když jsme popisovali, jak chemoterapie způsobuje rakovinu, léky proti osteoporóze vyvolávají zlomeniny kostí nebo antidepresiva způsobují sebevražedné sklony. Tou poslední „novinkou“ je zjištění sdělovacích médií, že se McDonaldovy hamburgery Happy Meal ani jeho hranolky nerozkládají, přestože je necháte volně ležet na vzduchu třeba po dobu 6 měsíců.
Tuto reportáž přinesla jako první stanice CNN, pak list Washington Post a hned po nich další velká média, která předkládala jako překvapení skutečnost, že se nevýživné potraviny z řetězců rychlého občerstvení vůbec nerozkládají.
Směšně je na tom především to, že výrobci zdravé stravy se tímto tématem zabývali už před mnoha lety. Stačí si připomenout třeba video Lena Foleyho z roku 2007, které na YouTube shlédlo už během několika dní více než 2 milióny lidí. V něm se můžete podívat na nahrávku člověka, který nakoupil v roce 1989 u McDonalda hamburgery, jež se ani za dvě desetiletí ještě nerozložily!
Dnes už má tento chlapík muzeum, kde jsou v přízemí vystaveny právě tyto staré hamburgery.
Chytily se snad hlavní média tohoto příběhu? Ne – ani slovem. Tento příběh byl naprosto ignorován. Až v roce 2010 se mohlo stát, že nějaký umělec vytvořil historku o nerozkládajícím se hamburgeru, starém 6 měsíců a zpravodajské sítě se jej chytily.
Zkuste se ale podívat na výše odkazované video a v něm uvidíte celé muzeum hamburgerů Big Mac, jak přežívají celé roky – žádný z nich se dodnes nerozložil.
To je na celé věci obzvláště zajímavé, protože nejposlednější příběh “Happy Meal Project”, který stopuje hamburger 6 měsíců starý, vyvolal docela dost kritiky od lidí, kteří tvrdí, že hamburgery se dozajista rozloží, pokud jim k tomu dopřejeme dostatek času. Zjevně nevědí vůbec nic u muzeu mumifikovaných hamburgerů, které má exponáty už z roku 1989. A tyto věci se vůbec nemají k tomu, aby se rozložily! P
Proč se vlastně hamburgery od McDonalda nerozloží?
Proč se ale hamburgery nebo hranolky z rychlých občerstvení časem nerozkládají? První odpovědí, která člověka napadne, bude: „tyto potraviny musí obsahovat tolik chemikálií, že ani plíseň na nich nepřežije.“ Je to sice pravdivá odpověď, ale není to ještě všechno.
Realita je taková, že mnoho zpracovaných potravin se nerozkládá a nejsou stravitelné pro plísně, hmyz nebo hlodavce. Zkuste třeba ponechat venku na dvoře rozbalený margarín a sledujte, zda se o něj bude něco živého zajímat. A zjistíte, že váš margarín zřejmě zůstane navěky nedotčený!
Bramborové chipsy také vydrží desítky let. Mražená pizza bývá rovněž značně odolná proti rozkladu. A znáte třeba vánoční párky nebo maso, které se prodává v průběhu svátků? Můžete je uchovávat celé roky a stejně nikdy neshnijí.
V případě masa bývá primárním důvodem jeho odolnosti vysoký obsah sodíkových sloučenin. Sůl bývá výborným konzervantem, jak lidé věděli už odedávna. Třeba masové pirohy u McDonalda bývají silně prosyceny sodíkem – kvůli tomu mohou být označovány jako „konzervované maso“ a to ještě nepočítám chemikálie, které byste mohli najít v samotném mase, ze kterého se vyrábí.
Pro mě osobně tedy neexistuje žádná záhada kolem masa, které se nerozkládá. Otázkou, která ale zůstává v mé mysli, je: „proč časem nezplesniví ani housky?“. Ty by totiž měly být nejméně trvanlivé, neboť běžný chleba zažíná plesnivět už v průběhu několika dnů. Co by tedy mohlo být v hamburgerových houskách, že dokáží odolávat mikroskopickým organismům i déle než dvě desetiletí?
A jak se ukazuje, pokud nejste zrovna chemikem, zřejmě ani nedokážete nahlas přečíst výčet všech používaných ingrediencí. Následuje seznam, který uvádí webové stránky McDonalda jako složení jejich pečiva:
Obohacená mouka (tzn. bělená pšeničná mouka, mouka ze sladového ječmene, niacin, železo, thiamin mononitrate, riboflavin, fkys.foliová, enzymy), voda, kukuřičný sirup(HFCS), cukr, droždí, hydrogenovaný sojový olej obsahující sůl, kalcium-sulfát, kalcium-karbonát, bílý glutein, amonium-sulfát, amonium-chlorid, sodium-stearoyl-laktylát, kys.askorbová, azodicarbonamid, mono a diglyceridy, ethoxylované monoglyceridy, monokalcium-fostát, enzymy, kalcium peroxid, sojová mouka, kalcium-propionát a sodium-propionát (konzervanty), sojový lecitin.
Skvělé věci – že ano?
Vaše tělo bude mít obzvlášť radost z HFCS, hydrogenovaného sojového oleje, ale i z té dlouhé řady chemikálii, kde dominují hlavně amonium-sulfát a sodium-propionát. Já sám už slintám, jen na něco takového pomyslím…
A teď ten největší šok: podle mého mínění je jen jediný důvod, proč nic živého kromě člověka nebude konzumovat hamburgerové pečivo od McDonalda. Je to proto, že se vůbec nejedná o potravinu!
Žádného živočicha nepřesvědčíte o tom, aby pokládal hamburgerové pečivo za potravu – a jak se ukazuje, platí to i v případě bakterií nebo plísní. Podle jejich senzorů se nejedná o žádnou poživatinu. Takže proto se tyto syntetické výrobky ani nerozkládají.
A to mě nakonec přivádí ke konečnému závěru celé té směšné šílenosti: Existuje pouze jediný živočišný druh na této planetě Zemi, který je natolik stupidní, aby se domníval, že hamburger od McDonalda je potravina. A zákonitě právě tento živočich dnes trpí na raketový nárůst nemocí, jako jsou diabetes, rakovina, srdeční choroby, demence nebo obezita. Tento tvor si nárokuje, že je nejinteligentnějším na celé planetě, ale chová se natolik slabomyslně, že krmí i své vlastní děti jedovatými chemikáliemi a tak hnusnými ne-potravinami, že ani plísně se na nich neudrží (a které se jinak pustí třeba i do kravského hnoje – jen tak pro vaši informaci)
Chcete hádat, o kterém živočichovi tu vlastně mluvím? A to je tedy celý příběh. Nejde tu o to, že se hamburgery od McDonalda nerozkládají; jde o to, že lidé bývají tak stupidní, aby jedli hamburgery. Takový příběh ale hned tak na CNN neuvidíte – bohužel, píše server Natural News.
http://www.svetkolemnas.info/novinky/zdravi/167-proc-se-hamburgery-od-mcdonalda-nerozlozi