Julian Assange se stal nejznámějším průkopníkem zveřejňování citlivých a často utajovaných informací v novém digitálním věku. Nikdo před ním v tak významné míře neodhalil děsivé skutečnosti o současné mašinérii moci, které světu ukázaly ukrutnou pravdu v její plné nahotě.

Založením WikiLeaks v roce 2006 Assange téměř ze dne na den nastolil rovnováhu sil moci v digitální éře internetu. Tímto svým počinem se stal již neodvolatelně předním vydavatelem citlivého a potenciálně i nebezpečného obsahu, který měl být před světem ukryt. Trapnost a hanbu, kterou tímto způsobil nejmocnějším lidem planety, si získala okamžitou pozornost celého světa a Assangeova kariéra vydavatele a novináře dosáhla okamžitě svého předního místa ve světové žurnalistice na celá dlouhá léta.

Je třeba si neustále připomínat kroky, kterými Assange učinil svět lepším místem a proč mu je nyní svět z díků za jeho jednání dlužníkem.
V roce 2007 WikiLeaks zveřejnily e-maily, které odhalily příručky pro kontroverzní americké vězeňské centrum v zálivu Guantanamo na Kubě. Camp Delta, jak se nazývá toto vězení, bylo v té době konečnou destinací pro zajatce v boji proti terorismu.

Rok na to WikiLeaks odeslali e-maily ze soukromého e-mailového konta viceprezidentky USA Sarah Palinové a ukázaly tak trapnou slabinu amerických politiků v digitálním věku.

V dubnu 2010 WikiLeaks zveřejnily videozáběry amerických vojenských sil, které odhalily vraždu 18 civilistů útočným vrtulníkem Apache v Iráku. Zveřejněné video, které shlédly miliony lidí po celém světě, odhalilo bezprecedentní a neslýchaně brutální jednání amerických vojáků. Bezcennost lidského života v jejich pojetí šokovala celý svět.

FILE – WikiLeaks founder Julian Assange pauses as he makes a statement to media gathered outside the High Court in London, on Monday, Dec. 5, 2011. The British government on Friday, June 17, 2022 ordered the extradition of WikiLeaks founder Julian Assange to the United States to face spying charges. He is likely to appeal. (AP Photo/Kirsty Wigglesworth, File)

V červenci 2010 vydali WikiLeaks více než 90 000 utajovaných dokumentů a diplomatických svazků týkajících se války v Afghánistánu. V říjnu 2010 zase zveřejnili množství utajovaných dokumentů z války v Iráku. Tento počin byl podle BBC označen americkým ministerstvem obrany jako „největší únik utajovaných dokumentů v historii“. WikiLeaks však do toho ještě v listopadu téhož roku přitvrdili publikováním diplomatických svazků od amerických ambasád po celém světě. Ty odhalily lidstvu ubohost americké administrativy a jejich trapná hodnocení nejvýznamnějších politických elit této planety.

V dubnu 2011 byly zase zveřejněny tajné americké vojenské dokumenty, které podrobně popisují brutální chování a nedůstojné zacházení se zadrženými osobami v zálivu Guantanamo. Po tomto skandálu následovala téměř gigantická složka uniklých amerických diplomatických svazků (cca 250 milionů).

Během této série výjimečných úniků tajných dokumentů, prožívala americká administrativa globální ostudu a Assange navíc ještě pozval celé globální publikum za oponu mezinárodní diplomacie a vojenských operací, aby odhalil skryté pravdy americké moci způsobem, který mohl navždy změnit mocenskou strukturu celého světa.

Assange a WikiLeaks také pomohli svým kolegům informátorům, jak byl Edward Snowden nabrat odvahu a jednat v zájmu lidstva. Pomáhal jim také hledat útočiště před dravým pronásledováním amerických orgánů a poskytoval jim pomoc za to, že riskovali všechno ve snaze odhalit pravdu. Ve snaze odkrýt alespoň některé z nejhorších programů hromadného sledování, jaké svět kdy znal.

Před prezidentskými volbami v USA v roce 2016 WikiLeaks zveřejnili téměř 20 000 e-mailů Demokratické strany, které odhalily manipulování s preferencemi v primárkách ve prospěch tehdejší kandidátky Hillary Clintonové, nad její konkurentkou Bernie Sandersovou. Assange se tehdy charakterně přiznal reportérovi CNN Andersonu Cooperovi, že vydání bylo skutečně načasováno tak, aby se shodovalo s Demokratickým národním konventem.

V říjnu téhož roku WikiLeaks začali publikovat e-maily od manažera kampaně Billa Clintona, Johna Podestu, které zcela obnažily vnitřní fungování politického mechanismu tohoto demokratického kandidáta. Tyto e-maily v sobě zahrnovaly výňatky z Clintonových projevů na Wall Street, politicky motivované platby pro Clintonovu nadaci, úvahy o spolupráci se spoluzakladatelem společnosti Microsoft Billem Gatesem is jeho manželkou, která tajně toužila zasáhnout v Sýrii. Rovněž se v těchto e-mailech objevily i její úmysly vyzbrojování Číny bateriemi protiraketové obrany, aby je neohrožovaly jaderné ambice Severní Koreje.

Po Assangeově zatčení 11. dubna 2019 ráno v Londýně zůstává jeho budoucnost nejasná. Stále čelí vydání do USA, které se už netají, že Assange bude obviněn z vlastizrady u amerického federálního soudu. Bývalá Assangeova spolupracovnice, Chelsea Manningová byla uvězněna již v roce 2013 za to, že odmítla spolupracovat se soudem v souvislosti s tímto případem.

Assange je aktuálně (květen 2024) stále zadržován v londýnském vězení Belmarsh se zvýšenou ostrahou. Organizace Reportéři bez hranic se už léta zasazuje o Assangeovo propuštění na svobodu. Podle jejich vyjádření jim byla upřena možnost se s Assangem ve vězení setkat. Jeho zdravotní stav se totiž každým dnem zhoršuje a jsou mu upírána základní lidská práva. Jeho právní zástupce se obrátil se žalobou k Evropskému soudu pro lidská práva.

Assangeova bitva za svou svobodu však stále nekončí. Můžeme jen doufat, že v tomto boji nakonec zvítězí, i když vítězstvím se to už dnes, po téměř dvaceti letech nedá nazvat. Assange nezůstal sám. Mezinárodní kontakty, které svou odvahou pomohl vytvořit, mu nepochybně poskytují aktivně alespoň morální podporu a někteří jedinci i minimální pomoc. Každopádně však i nadále zůstává na piedestalu v panteonu dějinných bojovníků za pravdu.

Julian Assange je skutečným průkopníkem v oblasti odhalování děsivé pravdy o skutcích a skutečnostech tohoto světa. Svými odvážnými činy ukázal cestu mnoha lidem, kteří následují jeho kroky a odhalují nespravedlivé zločiny moci. Ať už jde o odhalení vůči jednotlivým politickým představitelům nebo celým vojenským jednotkám, které se dopouštějí porušování zákonů, norem a obecně platného práva.

Assange svou odvahou a vzdorem ukázal, co může být účinný nástroj digitálních technologií této éry a jak snadno se rovnováha sil dokáže ve 21. století vyvážit těmi, kdo jsou dostatečně odvážní.

Naneštěstí svým příběhem také poukazuje i na neblahé následky tohoto svého odvážného jednání. Postavit se sám tváří v tvář současné politické mašinérii a globální velmoci na poli mezinárodní politické opozice, nemusí skončit šťastně. Od nás si však vysloužil obrovský respekt a neskonalou úctu za toto své jednání.

Tímto krátkým sumárním analytickým kompilátem o Julianu Assangeovi chceme projevit absolutní podporu jeho dílu a ideálům svobody a zapojit se tak do diskuse o zavádění cenzury.

JE NAD SLUNCE JASNÉ, ŽE CENZURA JE NÁSTROJEM NESVOBODY A POTÍRÁNÍ ZÁKLADNÍCH LIDSKÝCH SVOBOD.

Autor: Robert Merva, TORDEN