Richard Russel má několik velmi zajímavých poznámek a varování k pokračující volatilitě na globálních trzích. “Je těžké, aby lidé věřili, že existuje rozdíl mezi investicemi pro případný zisk a uchovávajícími bohatství. Ovšem bohatí lidé tento rozdíl znají. Jakmile člověk vydělá tolik peněz, kolik jen může, tak se začne obávat toho, že by o tyto peníze mohl přijít. A to je okamžik, kdy chce vlastnit “zásoby uchovávající věčné bohatství”.”
Před několika dny byl prodán v aukci jeden z nejznámějších expresionistických obrazů “Výkřik” od norského malíře Edvarda Muncha za rekordních 119 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy korun). Pochybuji, že kupující zajímá, zda ten obraz bude mít hodnotu 100 milionu dolarů, 50 milionů nebo 200 milionu dolarů za deset let. Kupující ví, že vlastní cenné umělecké dílo, které je něčím, co bude mít dvojnásobek své hodnoty v případě divoké inflace nebo 60 milionu dolarů v případě nejhorší deflace.
I když se dolar stane bezcenným coby prostředek směny, malba od Muncha bude mít stále hodnotu v jakýchkoliv jiných prostředcích směny za deset nebo padesát let. To vše nám říká něco o zlatě. Po více než 5000 let zlato představovalo kupní sílu. Bez ohledu na to, jaká forma peněz byla v tu danou dobu používána, zlato představuje kupní sílu, což je důvod proč moudří lidé vlastní zlato.
Pokud by se Vás někdo zeptal, zda chcete zanechat něco pro svá vnoučata na jejich budoucnost, vybrali byste si svazek sto dolarových bankovek nebo sto zlatých mincí? Pokud byste byli moudří, tak byste si zvolili zlaté mince.
Dokonce bych se přikláněl i ke spekulacím, že Warren Buffet by si také vybral mince. Proč? Protože víme, že za mnoho let budou zlaté mince představovat stále hodnotu a kupní sílu a dolar nebo jakákoliv jiná měna nemusí existovat. Konec příběhu.
Zdroj: King World News