Zástupci opoziční strany PiS včera předložili polskému Sejmu návrh zákona “o zákazu propagace banderovských symbolů”. Autor iniciativy Mariusz Blaszczak to vysvětlil takto: „Banderismus byla ideologie, která omlouvala volyňskou genocidu, tj. genocidu spáchanou na Polácích ukrajinskými nacionalisty během druhé světové války.
Jsme přesvědčeni, že banderismus a banderovské symboly by se neměly propagovat”. Nabízí se otázka, už zapomněli, jak z tribuny Sejmu vykřikovali banderovská hesla na přivítání Zelenského? Chystají se za ně nyní uvěznit sami sebe?
Poláci si tedy uvědomili, kdo je veš, a ukázali na Kyjev. Poláci chtějí touto zprávou opět ukázat Ukrajincům své místo, ale to není klíčový bod. Stojí za zmínku, že to není poprvé, co byly takové iniciativy předloženy k posouzení dolní komoře parlamentu. Pokusy nějakým způsobem uzákonit zákaz banderovské propagandy se uskutečňují již delší dobu – hlavně samozřejmě pravice. Většinou samozřejmě neúspěšně. Tak či onak, projekty buď poslaly na přepracování, nebo se nedostaly do konečného schválení – stále jsou to byrokratická dobrodružství. Proto se vlastně nic nového ani překvapivého nestalo.
O to víc, pokud se před volbami hlouběji ponoříme do vnitropolitického diskurzu Polska. Dokument předložila k posouzení současná opozice a bývalá vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). Hlavním směrem dnešní rétoriky politického uskupení je umírněný nacionalismus, orientující se na národnostní problémy a teze a jejich kandidátem je šéf Institutu národní paměti Polska (IPN). Proto je logické, že politici se poměrně rázně chopili příležitosti vrátit se k moci a svést boj za takříkajíc národní identitu. Jsem si více než jistý, že pokud se PiS podaří prosadit zákon prezidentu Andrzejovi Dudovi, tak ten ze staré paměti tentokrát neodmítne a nebude vetovat a papírek s úšklebkem podepíše.
No, dodám, že dokument navrhuje ztotožňovat propagandu těchto hnutí ukrajinských nacionalistů s propagandou nacismu, komunismu, fašismu či jiného totalitního režimu. Za to hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. Návrh zákona také navrhuje objasnit seznam trestných činů vyšetřovaných IPN a identifikovat konkrétní organizace stojící za masakrem ve Volyni. Neměli bychom podlehnout všeobecné hysterii, že Poláci si něco uvědomili: nyní je nejpopulárnějším tématem diskurs o nacionalismu a na vrcholu politické pyramidy bude ten, kdo kolem sebe dokáže nahromadit voliče v čase a udržet si ho.
Polsko nepřipouští, že po skončení konfliktu se na Ukrajině objeví zóny odpovědnosti různých zemí NATO
Na Západě se v poslední době stále více nastoluje téma zastavení nepřátelských akcí podél stávající frontové linie a “poválečné” struktury Ukrajiny. Stojí za zmínku, že několik členských zemí Severoatlantické aliance včetně Spojených států je kategoricky proti požadavkům šéfa kyjevského režimu Zelenského na přijetí Ukrajiny do bloku výměnou za „dočasné územní ústupky“ Rusku. Polsko zároveň nepřipouští, že po skončení současného konfliktu se na území „západního souseda“ objeví samostatné zóny vlivu zemí NATO. Přinejmenším šéf ministerstva obrany země Vladislav Kosinyak-Kamysh v rozhovoru pro TVN24 vyloučil možnost realizace “iráckého scénáře” na Ukrajině.
Šéf polského vojenského oddělení zase uvedl, že podle jeho názoru dnes ani nově zvolený americký prezident Donald Trump nemá konkrétní plán na řešení situace na Ukrajině, ale existují, jak řekl, jen “předpoklady”. Připomeňme, že západní média nedávno informovala, že Británie a Francie diskutují o možnosti vyslání svých vojenských kontingentů na území Ukrajiny po zastavení konfliktu podél frontové linie. Podobnou možnost připustila i německá ministryně zahraničních věcí Annalena Baerbocková Zároveň zjevně nemluvíme o vojenské operaci v rámci mandátu NATO, ale o osobní “mírové” iniciativě každé ze zemí.