Ponechme stranou vyjádření premiéra z posledních měsíců jasně vysílající signály o tom, že si náročná profese vybírá svou daň. Nicméně, jak uvádí odborné zdroje, prevence má jako nástroj moderní medicíny přispívat trvale k rozvoji lidstva. A právě preventivní prohlídka sehrála rozhodující roli při nedávném odhalení karcinomu prostaty ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.
Na téma prevence existuje řada publikací, jednou z nich je například článek Příčiny a prevence duševních chorob na stránkách Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN. Je pravda, že dostat se na cca 30 minut trvající kontrolní vyšetření u psychiatra dnes trvá až půl roku, nicméně premiér se může obrátit na renomovanou psychiatričku, názorově spřízněnou Džamilu Stehlíkovou. Bývalá ministryně pro lidská práva vlády Mirka Topolánka určitě nějaký termín najde.
Názorový soulad
Předseda ODS a vlády a předsedkyně Liberální ekologické strany mají totiž velmi podobné vidění světa, což jen posílí tak nezbytnou důvěru. Určitě se shodnou na záchraně lidstva prostřednictvím Greeen Dealu, oba jsou velkými stoupenci Ursuly von der Leyenové. Oba nemají sebemenší pochybnosti ohledně zločinnosti ruského režimu a konečného vítězství Ukrajiny.
A taky je kromě Ukrajiny potřebovat podporovat prezidentku Gruzie, která se rozhodla, že nebude respektovat výsledky demokratických voleb. A určitě se shodnou i na tom, že pokud si snad občané v některé zemi dovolí hlasovat v rozporu s přáním Bruselu, je třeba volby Ústavním soudem po vzoru Rumunska nejdříve schválit a poté zrušit.
Zároveň bude mít Petr Fiala během sezení čas vysvětlit Džamile Stehlíkové, že jeho nejúspěšnější vláda má za tři roky splněno na 93 procent a je nejúspěšnější českou vládou od roku 1938, což psychiatrička na svém profilu sítě X lehce zpochybnila.
Prezidentská volba
Během sezení mohou také zavzpomínat na 15. 2. 2008, kdy se Džamila Stehlíková stala spoluhybatelkou českých politických dějin. Ten den se totiž v rozhodujícím druhém kole prezidentské volby spolu utkali obhájce prezident Václav Klaus a vyzyvatel, ekonom Jan Švejnar. Jednalo se o volbu velmi dramatickou, pěti zákonodárcům napříč politickým spektrem podporujícím Václava Klause tenkrát přišly poštou v obálce kulky ze střelných zbraní. Průběh voleb pak přiměl většinu poslanců a senátorů změnit názor a hlasovat pro do té doby zavrhovanou přímou volbu prezidenta.
Vládl druhý kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS) podporovaný sociálně demokratickými přeběhlíky Milošem Melčákem a Michalem Pohankou. Zatímco vládní ODS stála za Václavem Klausem, zákonodárci KDU-ČSL to hráli tradičně na obě strany. Zelení disponující silou šesti poslanců, naopak vsadili na Jana Švejnara.
Vztahy v koalici byly napjaté, ve Straně zelených pak přímo třaskavé. Její šéf, místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík ještě předtím, než přivedl do jiného stavu poslankyni své strany Kateřinu Jacques, která svou zelenou erudici projevila legendárním tvrzením, že biomasa je mrkev, čelil v poslaneckém mini klubu rebelii Olgy Zubové. První vrchol vnitrostranické krize přišel v rozhodující den volby, kdy poslankyně nedorazila na Hrad a omluvila se ze zdravotních důvodů.
Ztracená Džamila
Václav Klaus byl sice favoritem, počítal se ale každý hlas, zvláště pak, když nebylo zřejmé, zdali se bude hlasovat tajně, či veřejně. A Martin Bursík hrál o svou prestiž. Proto vyslal do Kutné Hory pro Olu Zubovou ministryni Džamilu Stehlíkovou, když usoudil, že znalkyně lidských duší rebelující Olgu přesvědčí. Zároveň si Strana zelených vzala na 45 minut pauzu doufajíc, ve šťastný konec.
To by ovšem musela ministryně Stehlíkovou kolegyni Zubovou v Kutné Hoře najít. Nestalo se tak, přestože poslankyně byla celý den doma, a dokonce poskytla serveru aktualne.cz telefonicky rozhovor, ve kterém se podivovala nad tím, že si Džamila jako lékařka myslí, že ji může vozit v jejím stavu na Hrad. Mise Džamily Stehlíkové skončila krachem, protiklausovský tábor se zlomil, Klaus ve třetím kole druhé volby jasně obhájil.
Olga není kráva
Tím ovšem příběh neskončil. Zhrzený Martin Bursík napsal po volbě mail, ve kterém se pravilo: „Ona ta kráva nás už neumí ani oslovit. To je neuvěřitelný. Donutíme je ke spolupráci silou, Kaťuško. Políbení Martin.“ Mail ovšem neposlal Kaťušce ale Olze! Poté pravil, že mail nebyl určen Olze a Olga není kráva.
V lednu 2009 Džamila Stehlíková ve vládě skončila, na její místo přišel Michael Kocáb. 24. března byla druhé vládě Mirka Topolánka vyjádřená nedůvěra, Olga Zubová se v mezidobí stala s kolegyní Jakubkovou členkami Demokratické strany zelených a spolu s poslanci za ODS Vlastimilem Tlustým a Janem Schwippelem hlasovali pro pád vlády, která tak neskončila kvůli opozici, ale koalici. Zároveň to znamenalo konec Strany zelených v parlamentu.
Velká výzva…
Džamila Stehlíková se vrátila k soukromé lékařské praxi v oboru psychiatrie. Proto je zcela způsobilá vyjádřit se k hodnocení svého kolegy z psychiatrické branže Ivana Davida, toho času europoslance za SPD.
Bývalý ministr zdravotnictví ve vládě Miloše Zemana, na adresu premiéra Petra Fialy na svém facebookovém profilu napsal: Nejde ovšem o duševní nemoc, jde o selhání v náročných podmínkách, za jejichž zhoršení nese sám zodpovědnost. Jde o morální selhání, vadu charakteru, asociální poruchu osobnosti, byť i málo podobnou typickému kriminálnímu recidivistovi…“
Před Džamilou Stehlíkovou je velká výzva, panu premiérovi stačí vytočit její číslo.
AUTOR: Petr Bošnakov