Čas od času se objeví tvrzení, že v naší sluneční soustavě se periodicky objevuje ještě další, devátá planeta, nazývaná též Planeta X nebo Nibiru. Americká agentura NASA i mnozí další astronomové její existenci odmítají (viz: NASA kategoricky popírá existenci planety Nibiru). Podle příznivců konspiračních teorií je to zejména proto, aby se zbytečně nešířila panika, například v souvislosti s údajným koncem světa v prosinci 2012. Jenže skupina španělských astronomů, která si říká StarViewer, jakési těleso na hranici naší sluneční soustavy skutečně objevila a informovala o něm už v roce 2009.
Tato „Planeta X“, která dostala označení G1.9, je téměř dvakrát větší než Jupiter a obíhá kolem Slunce po výstředné eliptické dráze daleko za trpasličí planetou Pluto. Těleso je od nás vzdálené 60 AU (1 AU = vzdálenost Země od Slunce) a v současnosti se pohybuje ve směru souhvězdí Střelce. Mohlo se pravděpodobně jednat o hvězdu, která vznikla souběžně se Sluncem z téže původní plynné mlhoviny, v jejímž nitru ale nenastala termojaderná reakce. Podle astronomů jde o hnědého trpaslíka, kolem kterého obíhá i několik velkých měsíců.
Nabízí se logická otázka: proč tak velké těleso objevili astronomové tak pozdě? Ve skutečnosti ho prý objevili už dávno – poprvé ho měli identifikovat lidé z Dave Green University v Cambridge už v roce 1984. Tehdy usoudili, že by mohlo jít o pozůstatek supernovy. V roce 1985 těleso podrobně zkoumal radioteleskop NRO (Very Large Array) se závěrem, že na supernovu jde o velmi malý objekt.
V roce 2007 ale observatoř NASA Chandra X-ray Observatory zjistila, že těleso je ve skutečnosti mnohem větší. Od roku 1985 se zvětšilo o 16 %. Takhle se supernova nechová – s jedinou výjimkou, a tou je stádium těsně po výbuchu. V daném případě by muselo jít o velmi mladou supernovu, maximálně 150 let. Světelný jev tohoto druhu by musel být velmi dobře zdokumentován, ale žádný záznam o něm neexistuje.
Španělští astronomové zjistili v blízkosti tělesa G1.9 významné gravitační anomálie a předpokládají, že se přibližuje k Zemi. Výsledky svých měření publikovali už v roce 2009 v odborných magazínech i na svých webových stránkách. V astronomických kruzích ale sklidili odmítavé reakce s tím, že musí předložit víc důkazů.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.