Starý egyptský rukopis odhaluje příběh Ježíšova ukřižování. Rukopis obsahuje dějové zvraty, které jsou doslova neuvěřitelné, včetně skutečnosti, že byl Ježíš měňavec.
Starověký text odhalil, proč Jidáš mohl použít polibek jako způsob, jak zradit Ježíše. Také se v textu hovoří o tom, že Ježíš naposledy povečeřel s Pontským Pilátem, který nařídil Ježíšovu popravu a který údajně nabídl obětovat svého vlastního syna místo Ježíše.
Překlad rukopisu odhalil, že Ježíš měl schopnost změnit svou podobu kdykoli chtěl a také, že skutečnost, že byl Pilát Pontský na poslední večeři, zpochybňuje velikonoční časy, protože za den Ježíšova zatčení považuje úterý a ne čtvrtek.
Překlad: Pilát bez dalšího otálení připravil stůl a jedl s Ježíšem pátý den v týdnu. A Ježíš požehnal Pilátovi a celému jeho domu.
Překlad koptského textu byl poprvé uveden v knize Roelofa van den Broeka, profesora dějin v křesťanství v Nizozemsku na Utrechtské univerzitě. V biblickém příběhu se o Jidášovi říkalo, že to byl ten, kdo souhlasil, že zradí Ježíše za peníze a že Ježíše políbí na tvář, aby na něj poukázal.
Marie Magdalena jako manželka Ježíše
Papyrus podporuje řekněme spodní proud v křesťanském myšlení, které je v rozporu s mnoha staletími víry. Uprostřed fragmentu je totiž zmínka o tom, jak Ježíš brání svou ženu před kritikou a dále říká, že bude jeho učedníci. V dalších několika řádcích se píše, že Ježíš řekl učedníkům, že s ní přebýval.
Pokud se prokáže věrohodnost papyru, zpochybni to staletí pochopení postavy Marie Magdaleny, která byla podle bible prostitutkou, která svrhla křesťanský ideál sexualní abstinence. Od chvíle, kdy byl papyrus nalezen se jej však všichni snaží zpochybnit.
Jidášův polibek měl zastavit zmatek způsobený Ježíšovou schopností změnit podobu
Text dále vysvětluje, že Jidášův polibek byl spíše než znamení viny nebo náklonnosti způsob, jak zastavit jakýkoli zmatek ohledně Ježíšovy schopnosti měnit svůj vzhled. Židé se prý ptali, jak chtějí Ježíše zatknout, když si na sebe může vzít jinou podobu. Říkalo se, že někdy byl černý, někdy bílá jiný rudý nebo naopak úplně bledý. Někdy byl starý muž a jindy mladý.
Překlad: Potom židé Jidášovi řekli: Jak ho zatkneme, když nemá jedinou podobu, ale jeho vzhled se mění. Někdy je zrzavý, někdy bílý, někdy červený, někdy pšeničný a jindy bledý jako asketa, někdy je mladý a někdy jako starý muž vypadá.
Dalo by se říct, že dost lidí ani nepřekvapilo, že byl Ježíš mněňavcem. Vždyť mohl přivést mrtvé zpět k životu, chodit po vodě a nasytit více než 5 000 lidí jedním bochníkem chleba a jedinou rybou. Metamorfóza není jedinou superschopností, kterou rukopis připisuje Ježíši. Údajně se také mohl stát neviditelným.
Ježíš před svým zatčením večeřel s Pilátem Pontským
Rukopis také uvádí, že noc před Ježíšovým ukřižováním večeřel Ježíš s Pilátem Ponstkým. Pilát byl přitom ten, kdo odsoudil Ježíše a řekl, že nabídl svého syna, aby byl odsouzen k smrti místo Ježíše. Ježíš však odmítl a pokračoval, že kdyby chtěl, mohl by snadno uniknout svému osudu.
Text hovořil o tom, že Pilát se podíval na Ježíše a dlouho ho neviděl, protože byl neviditelný. Rukopis dále uvádí, že později téže noci měl Pilát se svou ženou sen, ve kterém orel představoval Ježíše a byl zabíjen.
Předpokládá se, že text pochází z let 1200 a napsal ho svatý Cyril Jeruzalémský. Profesor van den Broek řekl, že text napsal někdo jiný. Text měli na starosti mniši a byl držen v klášteře svatého Michaela jižně od Káhiry v poušti, který byla severozápadně od Egypta.
Znovu byla objevena v roce 1910 a v roce 1911 ji koupil finančník z Wall Street JP Morgan. Morganova sbírka byla později zveřejněna a byla uložena v Morganově knihovně a muzeu v New Yorku. Rukopis vypráví velmi odlišný příběh o Ježíšových dnech, které vedly k jeho smrti, než příběh Bible. Van den Broek řekl, že Bible již byla kanonizována v Egyptě, když byl text napsán. Nicméně příběhy byly populární mezi těmi, kteří věřili. Dále říká, že si nemyslí, že mnich, který příběh napsal, věřil detailům, ale možná některým z nich ano. Na závěr říká, že zázraky mohly být možné, tak proč by byl starý příběh nepravdivý?