Kdokoliv používá pojem “dezinformace” (nebo “misinformace”), lže. Tento pojem nemá žádný obsah. Ví to Legislativní rada vlády, ví to každý. Kdokoliv používá slovo “narativ”, zakrývá svou neschopnost se vyjádřit. Copak jste tohle slovo znali před 5 lety? V Česku, 35 let po Listopadu, ubývá lidí, kteří zažili komunistickou totalitu. Dorůstá nová generace svazáků, bojovníků dobra proti zlu. Žijí v iluzi, že vyskočili na hřbet dějin. Pokolikáté už…
Prof. Michal Klíma, rektor Metropolitní univerzity v Praze, poukazuje na absurdity současné doby.
Plukovnická demokracie v Česku?
V Česku, 35 let po Listopadu, ubývá lidí, kteří zažili komunistickou totalitu. Dorůstá nová generace svazáků, bojovníků dobra proti zlu. Žijí v iluzi, že vyskočili na hřbet dějin. Pokolikáté už…
Slovní perly „svině“ a „zombíci“ plukovníka Otakara Foltýnavstoupí do učebnic jako doklad krize demokracie v 21. století. Podle vládního koordinátora strategické komunikace počet sviní a zombíků činí 4,5 procenta české populace, tedy téměř 500 000 lidí. Pro představu je to asi tolik obyvatel, kolik má Liberecký kraj. A ve svém projevu 3. srpna 2024 ve Slavonicích dodal, že jde o „nepřátelé svého vlastního státu“, kolem nichž je třeba „hloubit příkopy“.
Nadávky pana plukovníka jsou jen špičkou ledovce. Stačí si vygooglit slovní spojení „kdo jsou užiteční idioti“. Pak zjistíme, že kdo si dovolí projevit jiný úhel pohledu než mainstreamový, například na migraci, klima, izraelskou vládu Benjamina Netanjahua či řešení ruské agrese na Ukrajině, obdrží cejch idiota.
Dnešní netolerance až nenávist vůči jinak smýšlejícím připomíná komunistické praktiky. Tehdy byly jiné názory označovány za nepřátelské. Prý škodily věci socialismu a sloužily americkému imperialismu.
1) Jedna ideologie, jedna pravda, jedna fakta.
Co mají společné ideologie komunismu a radikálního progresivismu? Zdánlivě nic. První je totalitní povahy, zatímco druhá zachovává demokratické instituce a volby. Přesto ale sdílejí podstatné znaky. Je to způsob myšlení. Vývoj společnosti pojímají jako boj krajního dobra proti zlu. Za dobro považují převýchovu člověka a budování nové společnosti. Cílem progresivismu je harmonická multikulturní a globální společnost spjatá s absolutní rovností a humanitou. Za zlo je považován každý, kdo nesouhlasí a stojí v cestě sociálnímu inženýrství.
V případě progresivismu jde o nové náboženství a dogma 21. století, které zná odpovědi na všechny strasti světa. V něm se snoubí Pravda, Věda, Morálka a Láska. Běda všem, kteří brání průchodu věčné pravdy. Běda všem úchylkářům. Probouzí se nová inkvizice. Nastupuje ideopolicie v orwellovském duchu. Část elit tomu aplauduje a píše petici na podporu plukovníka Foltýna.
2) Psychologická válka – vojáci propagandy.
Samozvaní experti na pravdu zakládají fact-checkingové spolky. Jsou to vojáci propagandy. V první linii odhalují vnitřní nepřátele. Patří sem inkvizitoři typu Čeští elfové, Manipulátoři.cz, Demagog.cz, nebo sdružení Sisyfos s anticenou „Bludný balvan“. Vůči názorovým oponentům vyvolávají negativní emoce. Podle nich jsou „zapšklí, zahořklí, nemocní, opuštění, smutní“. Prostě svině a zombíci.
Vrchol newspeaku je slovo Dezinformátor. Vyjadřuje esenci zla. Zhmotňuje nového třídního nepřítele. Novou verzi prohnilé buržoazie. Lidské krysy, které je třeba odhalit a vyhubit.
V době covidové neblaze prosluly fact-checkingové spolky, které ostouzely mimo jiné profesory Jana Pirka a Jiřího Berana. A to jen kvůli tomu, že oproti represivnímu čínskému přístupu k pandemii preferovali mírnější švédský model. Kdo si myslel, že s koncem pandemie se demokracie vrátí k normálu, mýlil se. Jednou vypuštěný džin chytá druhý dech. Svědčí o tom ustavení plukovníka Foltýna do funkce vládního koordinátora strategické komunikace k 30. květnu 2024.
3) Metoda ostouzení – černé listiny.
Novinkou je zveřejňování černých listin nepohodlných osob a médií. Jde o vytváření obvinění z podvratné činnosti, ale bez důkazů. Připomíná to padesátá léta 20. století, kdy v sovětském prostoru panoval stalinismus, v USA mccarthimus. V dnešním Česku, 35 let po Listopadu, ubývá lidí, kteří zažili komunistickou totalitu. Dorůstá nová generace svazáků, bojovníků dobra proti zlu. Žijí v iluzi, že vyskočili na hřbet dějin a osedlali si historii. Pokolikáté už!
Ukažme si modelovou situaci: Neziskové organizace, ideové think-tanky či univerzitní pracoviště obdrží takzvaný vědecký grant určený na boj s vnitřním nepřítelem. Výsledkem jsou seznamy dezinformátorů. V realitě jsou to pamflety proti domnělým rozvratníkům. Vycházejí totiž z informací ideově blízkých médií, které seskupují a sestavují z nich listiny škůdců. Jakmile seznamy spatří světlo světa, spřízněná média je šíří jako důvěryhodné zdroje a jako důvod k zesílení boje proti domácím nepřátelům.
4) Tomáš Nielsen a Martina Kociánová.
Černý seznam 29 dezinformátorů vydala nezisková organizace Prague Security Studies Institute (PSSI) v červnu 2023. Vedle bizarních postav a pravděpodobných policejních provokatérů v něm uvedla i jména osobností. Je tu jmenován i kritik progresivismu JUDr. Tomáš Nielsen, který zdůrazňuje potřebu ochrany demokratického právního státu a lidských svobod. Co přesně z jeho výroků jej řadí mezi nebezpečné osoby, mezi obhájce nacionalismu nebo konzervativismu, co z něj dělá „krajně pravicového politika“, studie neuvádí.
Podobně dopadla i další kritička radikální ideologie progresivismu, Martina Kociánová, spjatá se zpravodajstvím Rádia Universum. Toto rádio se ocitlo na černé listině on-line médií, kterou vydala opět nezisková organizace Prague Security Studies Institute, a to v září 2024. V ní je uveden seznam kanálů YouTube, které prý dělají z dezinformací výnosný byznys. A znovu se hází do jednoho pytle všechny možné i nemožné informační zdroje.
Martině Kociánové se podsouvá, stejně jako všem ostatním, nekalá finanční motivace. Připomíná to legendární pasáž z projevu generálního tajemníka komunistů Miloše Jakeše z července 1989 na Červeném Hrádku. V něm se pokusil vyvolat závist a obrátit veřejné mínění proti umělcům, kteří podepsali petici Několik vět: „Mohli bysme ty lidi tak nějak blíž ukázat, co jsou to zač… Vždyť ti umělci, kteří to podepsali…, žádnej z nás nebere takový platy. Dostávám jednou ročně seznam těch umělců… No tak řekněme, paní Zagorová, je to milá holka, ale ona už tři roky bere 600 tisíc.“
5) Krize komunismu a progresivismu.
Jestliže v létě 1989 usiloval Jakeš o záchranu uvadajícího komunismu, nyní se zachraňuje praxe progresivismu, tedy radikální levicová ideologie 21. století, jež působí krizi západní demokracii. V obou případech jde o projevy sektářství v rámci hnutí. V obou se uplatňuje teze o zostřování vnitřního boje při budování nové společnosti. Jak však klesá jeho přitažlivost, radikální proud progresivismu volá po utahování šroubů.
A dogmata progresivismu se hroutí jako domeček z karet. Zaprvé selhala politika bezbřehé migrace, neboť otevřela dveře radikálnímu islamismu, terorismu a kriminalitě do Evropy. Zadruhé selhala radikální zelená politika Green Deal, neboť ničí průmysl a životní úroveň, ale i planetu vývozem emisí do jiných částí světa. Zatřetí je neudržitelné tvrzení, že existují nikoliv dvě, ale desítky pohlaví. Obraz sebeničivých tendencí doplňuje snaha vytvořit evropský superstát a omezit národní a státní identitu 27 členských států Evropské unie.
6) Teorie dezinformací – lžinarativ a paklíč.
Hlavním viníkem krize demokracie tak nejsou ani zahraniční, ani údajní domácí nepřátelé. Ve skutečnosti selhávají progresivistické elity. Filozof Václav Bělohradský k tomu uvádí: „Nedůvěra v systém není důsledkem dezinformací vnášených do systému zvnějšku, ale informací zvnitřku o jeho skandálních dysfunkcích… Teorie o rozhodujícím vlivu dezinformací na současnou krizi liberální demokracie je sama dezinformací. Šíří lžinarativ.“
Podobně se vyjadřuje politický komentátor Bohumil Pečinka: „Třeštění části levice a pravice kolem dezinformací a jejich vlivu na chod světa je vlastně konspirační teorie pro intelektuály.“ A dále pokračuje: „Z boje proti dezinformacím se přes noc stal byznys pro humanitní vysoké školy, vědecké instituce a neziskovky. Namísto řady klíčů k odpovědím na různé otázky nám tito lidé předkládají jeden paklíč: dezinformace.“
7) Dezinformace vrátit zpravodajským službám.
V případě kampaně proti dezinformátorům je třeba vrátit džina do láhve, tedy zpravodajským službám státu, jež disponují pravomocemi, profesionály a informacemi. To znamená nepoužívat metody psychologické války proti dezinformátorům plošně, vůči celé společnosti, ale výlučně proti úzké skupině skutečných spolupracovníků tajných služeb cizích mocností, kteří vědomě šíří lži či dezinformace různých trollích farem.
Jinak řečeno, v užším slova smyslu stačí plnit toto doporučení ředitele britské rozvědky J. Fleminga: „Západní rozvědky by měly využívat zpravodajské informace k předběžnému vyvracení dezinformací a narativů šířených Ruskem a dalšími autoritářskými státy.“ V širším slova smyslu závisí odolnost společnosti zejména na kvalitě školství, vědy, médií a elit. A v principu závisí na schopnosti spojovat a nikoliv rozdělovat.
8) Popření liberální demokracie.
Ano, primárně selhávají progresivistické elity. Ty se však namísto vlastní sebereflexe a omluvy za fatální chyby točí v bludném kruhu odhalování vnitřních nepřátel. Plodí atmosféru dezinfománie. Samy se tak dopouštějí lží a pravděpodobně trestného činu pomluvy.
Dodejme, že plukovnická demokracie, založená na radikálním levicovém progresivismu, představuje rozchod s liberální demokracií a humanistickým odkazem Václava Havla. Totiž původní elitářství přechází ve jménu blaha v sektářství a následně v autoritářství a úpadek. [zdroj]
Publikujeme bez výslovného svolení autorů textů a překladů v dobré víře i úmyslu rozšířit myšlenky a názory, se kterými se Nespokojený ztotožňuje nebo stojí za pozornost.
Související: