Přeji vám, abyste v životě našli Světlo a Pravdu... j.b. (Q) WWG1WGA

Peruánské tajemství Orionu

To, že umístění egyptských pyramid v sobě ukrývá znázornění souhvězdí Orion, jsem už psal mnohokrát. Ale něco podobného jsem objevil i u staveb inckých. A zapadají tam stavby zrovna ne ledajaké.

O tajuplným umístění egyptských pyramid se už psalo tisíckrát a tisíckrát. Jen připomenu, že tři hlavní pyramidy v Gíze jsou rozmístěné podle tzv. pásu Orionu (viz Záhady Menkaureovy pyramidy). Sfinga odpovídá mlhovině M78 (viz Záhady faraóna Rachefa). Heliopolis zas hvězdě Síruis ve Velkém psu (vizZáhady egyptských obelisků). Svůj obraz v Orionu mají i pyramidy v Záwíjit el-Arján (viz Záhady nejstarších egyptských pyramid) a zrovna tak pyramidy v Dahshuru (viz Záhady pyramid v Dahshuru). O to víc mne překvapilo, že obdobu tohoto orionského uspořádání jsem nalezl i na druhé straně zeměkoule mezi nejvýznamnějšími peruánskými památkami předkolumbovxké Jižní Ameriky.

Sacsayhuaman.jpg

Tak tedy nebudu zdržovat, a dám se rovnou do popisování. Ony tři hvězdy pásu Orionu neleží v jedné přímce, ale jedna je malinko vychýlena. A přesně tak tomu je i u v poloze tří nejvýznamnějších inckých památek v okolí peruánského města Cuzko a údolí řeky Urubamby. Jedná se nejprve o tajuplnou pevnost Sacsayhuaman, stavěnou z velkého množství mnohatunových balvanů, které do sebe na milimetr přesně zapadají. Mimochodem v okolí Cuzca se nalézá více takovýchto památek.

ollantaytambo.jpg

Zhruba sedmatřicet kilometrů vzdušnou čárou od Cuzca se nalézá druhé významné místo Ollantaytambo. Můžeme zde nalézt obrovské terasovité stavby stavěné z kamene obdobnou technikou jako u Sacsayhuamanu, dále obří zeď šesti monolitů, což jsou granitové balvany a také posvátný kámen, do kterého jsou jakoby vmáčknuty jakési čtverce a obdélníky různých velikostí.

machupicchu.jpg

Když se z Ollantaytamba vydáme dále na severozápad, tak po cca 35 km narazíme pod vrcholky Huana Picchu na legendární inckou pevnost Macchu Pichu. Ano tu slavnou stavbu, jež byla před několika lety zapsána mezi sedm nových divů světa. Bezesporu je to asi nejznámější předkolumbovské místo v Peru. Je jen náhoda, že zrovna tato tři významná místa, o nich jsem podrobněji psal v článku „Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků“, též vytvoří trojici hodně podobnou souhvězdí pásu Orionu?

pisac.jpg

A aby tomu nebylo málo, tak těsně pod nejjižnější hvězdou pásu Orionu, pod Alnitakem, se nalézá další, i když méně jasná, avšak také výraznější hvězda označená jako ? Ori. Její poloze odpovídají prastaré ruiny inckého chrámu a dalších staveb v Pisacu.

Nazca.jpg

Je to jen náhoda? A tak jsem zkusil jít ještě dál. Podíval jsem se na souhvězdí Orion a nastavil ho stejně, jako jsou tato peruánská místa. K mému šoku pozice nejjasnější hvězdy Orionu, Betelgeuze odpovídá dalšímu významnému a tajemnému místu peruánské předkolumbovské civilizace. Tím je planina Nazca, jedno z největších nezodpovězených tajemství této kultury. Desítky a stovky nejrůznějších čar a obrazců, tu můžeme spatřit jen seshora (viz Tajemství obrazců směřujících k obloze).

Nedaleko Betelgeuze je nejsevernější jasnější bod souhvězdí Orionu, a to hvězda lambda Ori neboli Meissa. Kupodivu v naší soustavě ji odpovídá legendární trojzubec, známý jako Kandelábr u Pisca, jenž někdo vytesal do pisco.jpg

pobřežních skal cca 200 let před naším letopočtem.

Hledal jsem i obdobu hvězdy Belatrix a nalezl jsem v pozici, která by jí odpovídala, lokalitu Tupe, poblíž které se nalézají záhadné skalní kresby s názvem Pinturas de Tupinachaca.

Přiznám se, že mi však schází dvě jižní hvězdy Orionu, a to Rigel a Saiph.  Důvodem by mohlo být to, že v jím odpovídajících místech Peru se už rozkládá amazonský prales. Ovšem i ten může ještě ukrývat mnoho neznámého. Že by nápověda pro archeology, kde mají hledat další předkolumbovské památky?

A tak zde můžeme mít další prastaré ztvárnění souhvězdí Orion tvořený dávnými památkami. Možné to je, vždyť toto souhvězdí se nalézá přímo nad rovníkem, a tak ho pozorovatelé z Peru mají přímo v nadhlavníku. Pokud toto zobrazení skutečně přestavuje souhvězdí Orion, skrývá v sobě další otázky. Proč je například takto netypicky pootočen o více než 90 stupňů? Odpovědí by snad mohl být průběh mořského pobřeží, které jako u Nilu v Egyptě by mohlo znázorňovat hvězdný pás Mléčné dráhy.

Kromě toho, když si představíme, kde že je jezero Titicaca a tamější předkolumbovské památky, jako Tiahuanaco nebo Pumapunku, zjistíme, že ty svojí polohou odpovídají hvězdě Sírius ve Velkém psovi. Opět náhoda?

orionperu.jpg

Závěrem musíme říci, že pokud by se skutečně jednalo o znázornění souhvězdí Orion, muselo by jít o naprosto mistrovskou geodetickou práci, o které zrovna nejsem moc přesvědčen, že by ji prostí Inkové zvládli sami od sebe. Byl by to nevídaný geodetický výkon, který by zahrnoval vzdálenost téměř 1000 kilometrů a cca 4000metrové převýšení And. Mají tedy na svědomí tuto záhadu skutečně jen sami Inkové a nebo tu v dávných dobách působil ještě někdo, kdo byl na mnohem vyšší technické úrovni a kdo má toto všechno celé na svědomí?

Použité fotografie: wikipedia, www.google.com/maps

Související články:

Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků

Tajemství obrazců směřujících k obloze

Moray – tajuplná incká památka

Úžasné a málo známe předkolumbovské lokality

Tajuplné písmo kipu

Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací

Libor Čermák
http://liborcermak.blog.idnes.cz/c/389069/Peruanske-tajemstvi-Orionu.html

© 2024 KnihyA

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑