Pro mnohé z nás je čokoláda víc než jen chutná pochoutka. Je to prostředek ke zlepšení nálady, povzbuzení energie, odměna po náročném dni, oblíbený sváteční dárek. Lidé si vybírají zejména tmavou čokoládu i pro její potenciální zdravotní výhody díky studiím, které naznačují, že její bohatá zásoba antioxidantů může zlepšit zdraví srdce a jiná onemocnění a pro relativně nízký obsah cukru. V nedávném průzkumu Národní asociace cukrářů více než polovina lidí označila tmavou čokoládu za cukrovinku „lepší pro vás“.
.

Tato „zdravější“ čokoláda má však i svoji temnou stránku. Výzkumem se zjistilo, že některé tabulky tmavé čokolády obsahují kadmium a olovo – dva těžké kovy, které se spojují s řadou zdravotních problémů u dětí a dospělých. Čokoládový průmysl se snaží nalézt způsoby, jak snížit jejich obsah. Aby vědci z Consumer Reports zjistili, jaké riziko představují tyto oblíbené pochoutky, nedávno měřili množství těžkých kovů ve 28 tabulkách hořké čokolády. Ve všech zjistili kadmium a olovo.

.
U 23 tyčinek by dospělý člověk zkonzumoval jen jednu unci denně (28g), což by podle orgánů veřejného zdravotnictví a odborníků CR mohlo být škodlivé alespoň pro jeden z těchto těžkých kovů. Pět tyčinek překročilo tyto hodnoty pro kadmium i olovo. Přečtěte si více o tom, jak společnost CR testovala hořkou čokoládu.

.
Je to riskantní: Dlouhodobé vystavení i malému množství těžkých kovů může vést k různým zdravotním problémům. Největší nebezpečí hrozí těhotným lidem a malým dětem, neboť tyto kovy mohou způsobit vývojové problémy, ovlivnit vývoj mozku a vést ke snížení IQ, říká Tunde Akinleye, výzkumník CR v oblasti bezpečnosti potravin, který vedl tento testovací projekt.

.
„Rizika však hrozí lidem v každém věku,“ říká. Například časté vystavení olovu u dospělých může vést k problémům s nervovým systémem, hypertenzi, potlačení imunitního systému, poškození ledvin a reprodukčním problémům. Přestože většina lidí nejí čokoládu každý den, podle společnosti Mintel, která se zabývá průzkumem trhu, 15 procent lidí ji konzumuje.

.
Přesto se nemusíte úplně zříci čokolády, říká Akinleye. Dodává, že ačkoli většina čokoládových tyčinek v testech CR obsahovala znepokojující množství olova, kadmia nebo obou, pět z nich mělo relativně nízký obsah obou. „To ukazuje, že společnosti mohou vyrábět výrobky s nižším obsahem těžkých kovů – a spotřebitelé mohou najít bezpečnější výrobky, které jim budou chutnat,“ říká. Kromě rozumného výběru hořké čokolády existuje i několik dalších kroků, které můžete podniknout, abyste si čokoládu mohli i nadále bezpečně vychutnávat.

.
Výsledky testu čokolády CR
Testovali jsme 28 tabulek tmavé čokolády na přítomnost olova a kadmia. K určení rizika, které představují čokolády v testu CR, jsme použili kalifornskou maximální přípustnou dávku (MADL) pro olovo (0,5 mikrogramu) a kadmium (4,1 mcg). Zobrazeny jsou procentuální hodnoty MADL v unci každé čokolády. Naše výsledky naznačují, ve kterých výrobcích byly srovnatelně vyšší hodnoty, a nejsou hodnocením toho, zda výrobek překračuje zákonnou normu.
.

Tyto hodnoty jsme použili proto, že neexistují federální limity pro množství olova a kadmia, které může obsahovat většina potravin, a vědci společnosti CR se domnívají, že kalifornské hodnoty jsou nejpřísněji dostupné. Ačkoli kadmium i olovo představují vážná zdravotní rizika, výrobky v rámci každé kategorie jsou uvedeny v pořadí podle obsahu olova, protože tento těžký kov představuje zvláštní riziko a žádné jeho množství se nepovažuje za bezpečné.
Bezpečnější volby:

Obsah kadmia

Obsah olova

Obsah kadmia i olova

Temná stránka kakaa
Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, které obsahují dvě hlavní složky: kakaovou hmotu a kakaové máslo. Pověst tmavé čokolády jako relativně zdravé pochoutky pramení zejména z kakaové sušiny. Ty jsou plné flavanolů, což jsou antioxidanty, které se pojí se zlepšením funkce cév, snížením zánětů a snížením hladiny cholesterolu. Tmavá čokoláda má také nižší obsah cukru a vyšší obsah vlákniny než mléčná čokoláda a obsahuje hořčík a draslík. Bohužel v kakaové hmotě se nacházejí i těžké kovy, zejména kadmium. Proto je obtížné vyvážit rizika a přínosy hořké čokolády.

.

Některé z těchto obav se mohou týkat také výrobků z kakaového prášku, který je v podstatě čistou kakaovou hmotou, jako například horké kakao, směsi na koláčky a brownie, ačkoli obsahují různá množství kakaa a případně i těžkých kovů. V tmavé čokoládě bývá vyšší obsah těžkých kovů než v mléčné čokoládě, pravděpodobně kvůli vyššímu obsahu kakaa. Neexistuje žádná oficiální hranice, ale tmavé čokolády obecně obsahují nejméně 65 hmotnostních procent kakaa, říká doktor Michael J. DiBartolomeis, toxikolog a bývalý úředník kalifornského ministerstva zdravotnictví, který zkoumal těžké kovy v čokoládě.

.
Odstranění olova a kadmia
DiBartolomeis říká, že olovo a kadmium se do kakaa dostávají různými způsoby, což znamená, že každé z nich vyžaduje jiný typ úpravy. V letech 2019 až 2022 spolu s dalšími výzkumníky zkoumal, jak mohou kovy kontaminovat kakao, v rámci řešení žaloby proti výrobcům čokolády, kterou podala organizace As You Sow, která prosazuje odpovědnost podniků. Organizace As You Sow dříve zjistila v některých čokoládách vysoké hodnoty olova a kadmia.

.
Výzkumníci zjistili, že kakaovníky přijímají kadmium z půdy, přičemž tento kov se během růstu stromu hromadí v kakaových bobech. Je to podobné, jako když těžké kovy kontaminují některé jiné potraviny.
Zdá se však, že olovo se do kakaa dostává až po sklizni bobů. Výzkumníci zjistili, že kov se obvykle nachází na vnějším obalu kakaových bobů, nikoli v samotných bobech. Kromě toho byly hladiny olova nízké krátce po sklizni bobů a jejich vyjmutí z lusků, ale zvyšovaly se, když se boby několik dní sušily na slunci. Během tohoto období se na bobech nahromadil prach a nečistoty s obsahem olova. „Sbírali jsme fazole na zemi, které byly silně zatíženy olovem na vnějším obalu,“ říká DiBartolomeis.
Vzhledem k tomu, že kadmium a olovo se do čokolády dostávají různými způsoby, řešení kontaminace vyžaduje různá řešení.

.
V případě olova to bude znamenat změny v postupech sklizně a výroby, říká Danielle Fugereová, prezidentka společnosti As You Sow. Takové postupy by mohly zahrnovat minimalizaci kontaktu půdy s fazolemi, když leží na slunci, a sušení fazolí na stolech nebo čistých plachtách mimo silnice nebo s ochrannými kryty, aby na ně nepadal prach kontaminovaný olovem. Další možností je najít způsob, jak odstranit kovové kontaminující látky při čištění fazolí v továrnách, říká Fugere. Řešení kadmia je složitější, ačkoli je možné, říká DiBartolomeis. Pomoci by mohlo pečlivé šlechtění nebo genetické inženýrství rostlin, které by přijímaly méně těžkých kovů, ačkoli by to mohlo trvat několik let. Mezi další potenciální možnosti patří nahrazení starších kakaovníků mladšími, protože hladina kadmia má tendenci stoupat se stárnutím rostlin, a odstranění nebo úprava půdy, o které je známo, že je kontaminována kadmiem.

.

DiBartolomeisová říká, že výrobci čokolády by měli bezprostředně prozkoumat oblasti, kde se kakao pěstuje, aby zjistili obsah kadmia a upřednostnit zrna z míst s nižším obsahem kadmia. V případě potřeby by měly míchat boby z oblastí s vyšším obsahem kadmia s boby s nižším obsahem, než to někteří výrobci dělají v současnosti. Alex Whitmore, generální ředitel společnosti Taza, která vyrábí jeden z výrobků s nižším obsahem obou kovů v testech CR, říká, že jeho společnost to dělá a mísí zrna z „různých oblastí původu, aby se zajistilo, že konečný výrobek“ bude mít nižší obsah . Národní asociace cukrářů, která financovala výzkum těžkých kovů v čokoládě v rámci dohody As You Sow, tvrdí, že „snížení obsahu olova lze očekávat během prvního roku po zavedení nových postupů manipulace“, i když snížení obsahu kadmia může trvat déle.

.
Někteří výrobci, kteří v našich testech zjistili vyšší hodnoty kovů, uvedli, že jejich výrobky jsou pod úrovní stanovenou v dohodě. Jiní uvedli, že kovy se přirozeně vyskytují v půdě a že podnikají kroky, kterými se snaží o jejich snížení. Společnosti Alter Eco, Endangered Species, Theo a Trader Joe’s neodpověděly.
Přijetí opatření ke snížení obsahu těžkých kovů v kakau se může vyplatit: Výsledky testů CR totiž ukazují, že ačkoli je kontaminace těžkými kovy běžná, není nezbytná.

.
Kromě výběru výrobků s nižším obsahem olova a kadmia mohou ke snížení rizik přispět i další kroky. DiBartolomeis říká, že ačkoli varuje těhotné osoby a děti před konzumací tmavé čokolády, většině lidí neodkazuje, aby se jí vzdali, jen aby znali rizika a nepřeháněli to.

.
Lepší způsoby konzumace tmavé čokolády
Vypočítat přesné množství tmavé čokolády, které je rizikové sníst, je složité. Je to proto, že hladiny těžkých kovů se mohou lišit, lidé mají různé úrovně rizika a čokoláda je jen jedním z potenciálních zdrojů expozice těžkým kovům. Odborníci však tvrdí, že budete-li mít na paměti rizika, můžete si tmavou čokoládu vychutnat a zároveň minimalizovat potenciální škody.

.
Vybírejte si tmavé čokolády s nejnižším obsahem těžkých kovů. Čokoládu si dopřejte jako pochoutku. Je nepravděpodobné, že by jedna unce čokolády s nejvyššími hodnotami kadmia a olova v testech CR způsobila bezprostřední poškození. Riziko hrozí při časté konzumaci v průběhu času. Těžké kovy se nacházejí také v některých jiných potravinách, včetně mnoha, které jsou výživnější a je důležité je konzumovat jako pravidelnou součást zdravé stravy, například mrkev, sladké brambory a špenát. Nejlepší je tedy jíst tmavou čokoládu jen příležitostně. „Když si dáte porci několik dní v týdnu, zejména v případě výrobku s nižším obsahem, můžete tmavou čokoládu jíst bez zbytečných obav,“ říká Tunde Akinleye ze společnosti CR, který dohlížel na testy čokolády.

.
Vyzkoušejte tmavé čokolády s nižším podílem kakaa. Pokud uvažujete o tabulce, kterou společnost CR netestovala, takže obsah těžkých kovů není znám, můžete si vybrat například 70procentní tmavou čokoládu namísto 80procentní nebo 65procentní tabulku namísto 70procentní. Není to spolehlivé opatření, ale jak testy CR, tak testy jiných organizací naznačují, že obsah kadmia má tendenci stoupat s procentem kakaa. (Zdá se, že obsah olova není tak úzce spojen s procentuálním podílem kakaa.)
Střídejte s mléčnou čokoládou. Obsah kakaa je v mléčné čokoládě nižší než v hořké čokoládě, takže mléčná čokoláda má tendenci obsahovat nižší množství těžkých kovů, říká DiBartolomeis. To ovšem neznamená, že ji můžete jíst bez obav: obsahuje mnohem více přidaných cukrů. Proto je nejlepší jíst oba druhy čokolády jen příležitostně, ne každý den.

.
Nepředpokládejte, že organická tmavá čokoláda je bezpečnější. V testech společnosti CR se v nich stejně jako v jiných výrobcích zjistily znepokojující hodnoty těžkých kovů. Nedávejte dětem moc tmavé čokolády. Tmavá čokoláda není u většiny dětí velkým hitem, což je jen dobře, vzhledem k tomu, že čím mladší jsou, tím větší je ohrožení těžkými kovy. Těhotné osoby by měly také omezit její konzumaci.
Zamyslete se nad celkovou spotřebou čokolády. Netestovali jsme těžké kovy v kakaovém prášku, horkých kakaových směsích ani v jiných čokoládových dezertech. I ty však obsahují kakaovou hmotu, takže by mohly přispět k příjmu těžkých kovů.

.
Jezte vyváženou stravu. Změna potravin, které konzumujete, vám může pomoci vyhnout se nadměrné konzumaci těžkých kovů z jiných zdrojů. Hrozny, jablka, zelený čaj a některé další zdravé potraviny mohou dokonce poskytovat některé stejné flavanoly, jaké dodává čokoláda. Navíc to může pomoci dodat různé živiny, které mohou pomoci kompenzovat některé škody, které způsobují těžké kovy. Patří mezi ně vápník, železo, selen, vitamín C a zinek.

https://www.consumerreports.org/health/food-safety/lead-and-cadmium-in-dark-chocolate-a8480295550/

https://vitazstvosvetla.org/olovo-a-kadmium-v-tmavej-cokolade/