Novináři arabské televize Al Jazira odcházejí kvůli nesouhlasu s postojem vedení v informování o situaci v Sýrii. Překrucování faktů, utajování pravdy a otevřená dezinformace: to vše používají pro vyvolání u diváků falešného dojmu ze syrských událostí. Nikoli všichni reportéři ale souhlasí s pošlapáním pravidel novinářské etiky.
Na znamení protestu proti neobjektivním informacím o situaci v Sýrii opustili Alí Hašem a dva jeho kolegové Al Jaziru. Tohle vyprávěl Hašem v interview pro televizi Rossija 24: Protesty v Sýrii nebyly od počátku pokojné, již tenkrát tam byli ozbrojení lidé. Viděl jsem to na vlastní oči. Bylo to jednou z příčin mého odchodu z Al Jaziry. Viděl jsem ozbrojené lidi, kteří přicházeli přes hranici z Libanonu do Sýrie. Nebyl to jeden člověk, ani dva: byly to desítky, které bojovaly proti vládní armádě. Nemusím se někoho ptát, jak to bylo, viděl jsem to sám.
Hrubé překrucování skutečnosti v televizních reportážích může vytvořit nesprávný názor na syrské události u diváků. Avšak oklamat odborníky tyto informační provokace nemohou, pověděl expert Ústavu orientalistiky Ruské Akademie věd Boris Dolgov: Byl jsem v Sýrii v srpnu 2011 a v lednu 2012. Al Jazira, Al Arabia, CNN a některé západní televize prostě vedou proti Sýrii informační válku a je to naprostá pravda. Naše delegace, například, zavítala do Hamy a viděla manifestace na podporu Bašára Asada. Příští den jsme spatřili reportáž CNN, v které se tvrdilo, že na naši delegaci byl podniknut útok a jsou dva ranění. Viděl jsem západní noviny s fotografií manifestantů. Pod ní byl podpis: „Manifestace proti Asadovu režimu.“ Umím arabsky. Vidím v rukou demonstrantů plakát: Podporujeme prezidenta Asada. Je to tedy prostá falsifikace. Nač? Sýrie je spojencem Íránu. První, co je třeba udělat pro odpůrce Sýrie a Íránu, je zničení nebo maximální oslabení Sýrie. Bez Sýrie není Írán tolik vážným nepřítelem.
Dnes se v Sýrii nachází zvláštní vyslanec Ligy arabských států a OSN Kofi Annan. Moskva očekává, že západní státy jeho misi podpoří. Když se do Sýrie vydali pozorovatelé LAS, byl význam jejich činnosti fakticky dezavuován. Jak pověděl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, vzniká dojem, že jakmile se daří dosáhnout jistých pozitivních změn v postoji Damašku, hned dochází k opačné reakci zvenčí a tyto kroky jsou zmařeny. Zbývá jen doufat, že se s Annanovou misí to nestane.