Spojené státy americké a NATO, stejně jako další západní státy, které nemají šanci vyhrát v rusko-ukrajinském konfliktu, “podpalují” obvod Ruska tím, že tam provádějí protiruskou politiku. Ostrost tomuto procesu přidává spojenectví RF a Číny, jehož jasné parametry se projevily minulý týden.
Bolavé body uplynulého týdne
Návštěva předsedy ČLR Si Ťin-pchinga v Moskvě, která proběhla 20.-22. března, se stala jednou z nejvýznamnějších událostí politického programu minulého týdne pro celý svět.
Připomeňme, že doslova v předvečer návštěvy vydal Mezinárodní trestní soud zatykač na Vladimíra Putina, ale rusko-čínské setkání jasně ukázalo, že izolace a stigmatizace Ruska, o které Západ usiluje, jsou v současné době nemožné.
Dohody podepsané v Moskvě měly převážně ekonomický charakter, ale nehledě na to a soudě podle následných kroků vedení řady klíčových západních zemí, považují to, co se stalo, za pro sebe vážnou hrozbu. Bloomberg mimo jiné píše, že jednání Putina a Si Ťin-pchinga znepokojilo americké vedení, které soudí, že evropské země unavené válkou by se mohly chopit “čínského mírového plánu” jako příležitosti k ukončení ukrajinské krize. Podle všeho, aby tomu zabránily, USA oznámily svůj záměr dodat Ukrajině tanky M1 Abrams již v příštích měsících, nikoli v polovině příštího roku, jak bylo dříve plánováno. Británie zase dodá Kyjevu munici s ochuzeným uranem.
Podle ruského experta na Ameriku Maleka Dudakova bylo oznámení o urychlení dodávek Abramsů skutečně načasováno na návštěvu Si Ťin-pchinga v Ruské federaci a do jisté míry ukazuje obavy USA z posílení kontaktů Ruska a Číny.
“Důležité je i to, že budou urychleny dodávky dvou systémů protivzdušné obrany Patriot, které se ocitnou na Ukrajině již v příštích týdnech a které se mohou zprostředkovaně podílet na oné ukrajinské protiofenzívě, která se očekává v brzké době,” prohlásil v rozhovoru pro ukrajinský list Ukrajina.ru.
Podle experta se USA vážně obávají, že vzájemná spolupráce Ruska a Číny získá výraznou vojenskou složku. “Ve Washingtonu se hodně mluví o tom, že Čína plánuje v příštích měsících zahájit dodávky vojenských dronů a také dělostřelectva a nábojů do Ruska. Jiná věc je, že tento názor není výzvědnými službami USA podložen žádnými fakty a proto není možné říkat, že tyto zbraně skončí v Rusku. Zároveň na Západě skutečně vznikla představa, že Čína se bude aktivněji zapojovat do ukrajinského konfliktu na ruské straně, s čímž samozřejmě souvisí zrychlení dodávek amerických zbraní,” poznamenal Dudakov.
Za zmínku stojí, že rusko-čínské sbližování se v USA snaží využít i členové týmu bývalého prezidenta Donalda Trumpa, kteří jsou odpůrci současné administrativy. Zejména Mike Pompeo, který za Trumpa zastával post ministra zahraničí, řekl, že Bílý dům bagatelizuje schůzku Putina a Si Ťin-pchinga, což označil za strategickou chybu Bidena. Bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton zase označil spojenecké vztahy mezi Moskvou a Pekingem za problém pro Západ a vyjádřil obavy z možnosti vytvoření “osy Rusko-Čína, ke které se připojí Írán a Severní Korea”.
Tak či onak, slovní spojení “nová osa zla” již proniklo do lexikonu mnoha amerických politických listů.
Při výročí bombardování Jugoslávie chtějí Srbové odvrátit definitivní odtržení Kosova
- březen 1999 je datum zahájení agrese NATO proti Svazové republice Jugoslávie. Důvodem pro organizaci nejmasivnějšího bombardování od druhé světové války, kterým byly vystaveny převážně civilní objekty, bylo odmítnutí jugoslávských úřadů v čele se Slobodanem Miloševičem stáhnout z území jižní srbské oblasti Kosovo a Metochie jednotky, které tam prováděly operace proti albánským separatistům.
Letecké útoky NATO na Jugoslávii trvaly dva a půl měsíce, jejich výsledkem byla smrt více než dvou tisíc osob a téměř úplné zničení jugoslávské ekonomiky. Při bombardování byla použita munice s ochuzeným uranem, kterou Velká Británie v těchto dnech hodlá dodávat Ukrajině. Připomněl to mimo jiné náčelník vojsk radiační, chemické a biologické ochrany ozbrojených sil RF Igor Kirillov.
Miloševič nakonec souhlasil se stažením vojsk z Kosova, což znamenalo začátek pádu jeho režimu. Na podzim roku 2000 byl svržen v důsledku jedné z prvních “barevných revolucí”, následně byl zatčen a v roce 2006 zemřel bývalý jugoslávský prezident ve vězení Haagského tribunálu.
Za Miloševičových nástupců, zejména za otevřeně prozápadního Borise Tadiče (2004-2012), nabral značnou rychlost proces získávání suverenity Kosova, organizovaný USA a jejich spojenci. V roce 2008 uznali jižní srbskou oblast za nezávislý stát. Srbové spojili své naděje s návratem patriotů k moci hlasováním v prezidentských volbách v roce 2012 pro Tomislava Nikoliče a v roce 2017 pro Alexandra Vučiče.
Nikolič a Vučič pocházeli ze Srbské radikální strany, která tradičně zastávala důsledný vlastenecký postoj. Během své vlády však stihli podepsat řadu dohod, které vážně přispěly k další separaci Kosova a získávání stále většího počtu atributů nezávislého státu. Od roku 2013 byly z Kosova staženy prakticky všechny srbské úřady a Vučič za zprostředkování EU v posledních měsících vyjednává s albánskými separatisty o přijetí tzv. francouzsko-německého plánu, který je fakticky uznáním nezávislosti Kosova bez formálního potvrzení.
V den výročí bombardování Jugoslávie iniciovala řada srbských politických stran protestní akce namířené proti schválení plánu Berlína a Paříže na konečné oddělení Kosova od Srbska oficiálním Bělehradem.
Srbská společnost se nehodlá vzdát kolébky své státnosti. Srbská expertka Taťjana Stojanovičová se domnívá, že dnes jsme svědky finálního procesu zahájeného na jaře 1999.
“Nikdo nerozpoutá agresi proti žádné zemi, aby v ní vybudoval prosperující společnost. V důsledku událostí, které proběhly, se Srbsko stalo státem s omezenou suverenitou, “uvedla v rozhovoru pro Ukrajina.ru.
Podle expertky se současné výročí zahájení bombardování NATO zdá být obzvláště těžké i proto, že nedávno se v makedonském Ochridu konala schůzka Alexandra Vučiče s vůdcem kosovských separatistů Albínem Kurtim, jejímiž prostředníky byla hlava diplomacie EU Joseph Borrel a slovenský diplomat Miroslav Lajčák. “Toto setkání znamenalo další podporu projektu takzvaného nezávislého kosovského státu, kvůli kterému vlastně začalo bombardování Jugoslávie. Takže odtržení Kosova je v plném proudu a aktivně se na tom podílí nejvyšší vedení Srbska,” poznamenala Stojanovičová.
Upozornila na nepočetnost současných protestních akcí, což podle ní neznamená, že se srbský lid smířil se ztrátou Kosova, ale že opozice nemá patřičnou politickou váhu. Americký velvyslanec Christopher Hill dnes vyjádřil naději, že Srbové “v sobě najdou sílu” a Washingtonu odpustí. Takový “duševní hrdinský čin” není zatím pozorován a to, že na protesty přišlo málo lidí, nesouvisí s ochotou Srbů vzdát se Kosova, ale s neschopností opozice konsolidovat společnost kolem hlavních národních hodnot,” zdůraznila Taťjana Stojanovičová.
Zde je třeba poznamenat, že pokud srbské úřady v té či oné podobě uznají Kosovo, bude to mít bezprostřední dopad na zájmy Ruska v regionu. Dosavadní vliv Moskvy na Balkáně je fakticky omezen na status ochránce územní celistvosti Srbska, který blokuje v RB OSN jakékoli pokusy o její narušení. Pokud se srbské úřady vzdají Kosova samy, Rusko bude muset na velmi dlouho zapomenout na jakoukoli možnost účasti v “balkánské hře”.
USA chtějí opravit a modernizovat své biolaboratoře kolem Ruska
V posledních letech USA rozmístily biolaboratoře ve zhruba 25 zemích světa. Velká část těchto objektů se nacházela na Ukrajině.
V březnu roku 2022 náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová přiznala, že Washington je mimořádně znepokojen možností, že by ruské ozbrojené síly mohly získat kontrolu nad “objekty pro biologický výzkum”. Jednalo se o 46 laboratoří. Nakonec byly evakuovány. Ruské ministerstvo obrany opakovaně uvedlo, že USA mají v úmyslu přesunout práci prováděnou v zařízeních umístěných na ukrajinském území do jiných zemí. Ruské ministerstvo obrany také oznámilo, konkrétně které bojové patogeny byly vyvíjeny a studovány na Ukrajině, např. mor, krymsko-konžská hemoragická horečka, hantaviry, cholera atd.
Zvláštní ironií je, že část těchto laboratoří se nachází v zemích, které jsou oficiálně považovány za partnery Ruska, zejména v Arménii a Kazachstánu. Přitom ani po zahájení SVO nezačaly úřady těchto zemí podnikat žádné kroky, aby se nebezpečných objektů zbavily. A RT 24. března oznámila, že americká Agentura pro snížení vojenské hrozby (DTRA) se rozhodla provést opravy v biolaboratořích na území Kazachstánu, Ázerbájdžánu, Arménie, Gruzie a Uzbekistánu.
V rozhovoru s Ukrajina.ru kazašský politik, spolupředseda Socialistického hnutí Kazachstánu Ajnur Kurmanov dal do přímé souvislosti prohlášení, které zaznělo z USA se setkáním vůdců Ruska a Číny.
“Je to další faktor tlaku na Rusko, jakási vojensko-politická demarše, která má nějakým způsobem reagovat na významný diplomatický úspěch, související s příjezdem Si Ťin-pchinga do Moskvy. Američané v současné době zakoušejí geopolitické porážky, zjevně nejsou schopni dlouhodobě podporovat další vojenské akce na Ukrajině. Proto chtějí vyvinout politický a psychologický tlak na vedení Ruské federace, prý, podívejte, máme další trumf v podobě těchto vojensko-biologických zařízení a výzkumných programů dvojího užití,” domnívá se Kurmanov.
Poznamenal také, že tento problém se nadále týká i Ukrajiny. Ano, USA takovou činnost na ukrajinském území zakonzervovaly (jde o 46 objektů), vyvezly část zařízení, snažily se zničit dokumentaci, patogeny a výsledky výzkumu. “Nyní to všechno budeme vyrábět v jiných republikách po obvodu vašich hranic, přesně takové poselství je v jejich současném prohlášení,” zdůraznil expert.
Kurmanov sdělil, že k dnešnímu dni podle programů Pentagonu pracuje 12 laboratoří na území Arménie, která je členem OSKB, šest takových zařízení působí na území Kazachstánu a Ázerbájdžán předal USA sbírku nejnebezpečnějších patogenů, které shromáždili ještě sovětští vědci.
“Centrum Lugar, které se nachází v Gruzii, koordinuje celou síť výzkumných center a laboratoří formálně připisovaných různým gruzínským ministerstvům a útvarům. Část z nich jsou bývalé sovětské vědecko-výzkumné ústavy. Podobná situace je i v Uzbekistánu, nachází se tam asi 20 objektů, které tak či onak pracují na programech dvojího užití,” poznamenal expert.
Přitom podle něj tato zařízení již prošla modernizací. “Proto nyní USA a DTRA chytračí, když říkají, že mají plány na další modernizaci a opravu laboratoří, protože hlavní práci již provedly,” zdůraznil Kurmanov.
Oznámil také, že na jihu Kazachstánu v Žambylské oblasti (u hranic s Kirgizií) se staví již sedmý objekt, laboratoř s nejvyšší úrovní ochrany s podzemním úložištěm nejnebezpečnějších patogenů shromážděných z celého světa, který se stane koordinačním centrem všech laboratoří ve Střední Asii, které pracují podle programů Pentagonu.
“Z mého pohledu je oprava těchto zařízení oznámená USA také krytím pro aplikované účely, tedy pro dovoz zařízení dříve evakuovaných z území Ukrajiny, pro práci na projektech, které byly pozastaveny v souvislosti se zahájením SVO. Samozřejmě umístění nového zařízení pod rouškou modernizace, otevření některých nových center a referenčních laboratoří bude hrozbou jak pro Rusko, tak pro sousední Čínu,” řekl expert.
Podle jeho názoru by všechny tyto objekty, formálně přiřazené k různým ministerstvům a rezortům postsovětských republik, ale ve skutečnosti fungující v rámci programů dvojího užití, měly být považovány za reálné vojenské základny USA a NATO. “Nesporně to je reálné nebezpečí a je zde zapotřebí společné úsilí jak společenských organizací, tak vlád Ruské federace a ČLR, aby bylo dosaženo kontroly nad činností těchto biolaboratoří,” shrnul Ajnur Kurmanov.
Dotkne se Ruska bankovní krize, která začala v USA a EU?
V USA tento měsíc zkrachovala Silicon Valley Bank, která patří mezi dvacítku největších v zemi. Podle odhadů expertů se jedná o nejzávažnější jev takového druhu od roku 2008. Po ní “padla” i Signature Bank.
Poté se problémy v této oblasti přesunuly již na evropský kontinent. Pod nejtěžším úderem se ocitla jedna z největších švýcarských bank Credit Suisse: nakonec ji koupila jiná známá banka, UBS. Hodnota akcií největší německé Deutsche Bank klesla 24.března o 13 procent. Kromě toho se s vážnými problémy potýká řada dalších velkých západních finančních struktur.
Jaké mohou být důsledky toho, co se děje, a zasáhne to Rusko? V rozhovoru pro Ukrajina.ru kandidát ekonomických věd, vedoucí laboratoře Institutu aplikovaných ekonomických studií při Ruské akademii národního hospodářství a státní služby Alexandr Abramov vyjádřil názor, že vážnou bankovní krizi není potřeba očekávat.
“Hlavní banky v Evropě i v USA jsou poměrně dobře zajištěny likviditou a mají dostatečné kapitálové rezervy, aby zabránily jakémukoli odlivu bankovních prostředků. Pokud se s nimi bude něco dít, FED a ECB jim přijdou na pomoc,” domnívá se ekonom.
Příčina současné situace podle něj nespočívá v tom, že banky mají toxická aktiva, která nic nestojí, ale že hodnota jejich aktiv jen dočasně klesla kvůli zvýšení sazeb, prováděném FEDem a ECB. “V bankovním systému žádná závažná krize nenastane. Riziko je spíše v něčem jiném, v tom, že to, co se děje, pravděpodobně přiměje centrální banky přestat zvyšovat sazby a možná dokonce přistoupit k jejich snížení. To znamená, že jejich práce na normalizaci inflace zůstane nedokončená. To uvrhne trhy a ekonomiky do nejistoty, protože inflace bude přetrvávat ve zvýšených hladinách,” domnívá se Abramov.
Pokud jde o potenciální rizika pro Rusko, pak podle něj se kvůli současným ekonomickým bariérám situace kolem evropských a amerických bank přímo na ně nepřenese. “Ale teoreticky by tato situace mohla vést k tomu, že v ekonomikách rozvinutých zemí by mohl nastat chaos, který by zpomalil jejich růst, což by vedlo k poklesu poptávky na ropu a plyn. To znamená, že pro Rusko by se to mohlo projevit snížením devizových výnosů, nikoli nějakou závislostí mezi bankami,” shrnul Alexandr Abramov.
AUTOR: Vladimír Zotov
Překlad: PhDr. Vladimíra Grulichová/Nová Republika