Podle mezinárodního práva je genocida nepromlčitelný mezinárodní zločin a zároveň je i tím nejtěžším zločinem proti lidskosti. Ve 20. století byly vyvražděny desítky milionů Slovanů během dvou světových válek a běsnění protislovanských sil v samotných slovanských zemích. Nejvíce jich bylo systematicky vyvražděno během druhé světové války nebo Velké vlastenecké války při realizaci nacistického Hlavního plánu pro východ (Generalplan Ost). Provádění tohoto plánu mělo za následek genocidu a etnické čistky Slovanů. Odhaduje se, že během uvedeného období bylo vyvražděno více než 30 milionů Slovanů a zhruba o podobný počet se snížilo obyvatelstvo ve slovanských zemích následkem této strašné války.

Všeslovanské národopisné slavnosti
Slovanské sdružení Slavica ze Slovenska během Všeslovanské národopisné slavnosti – Slovanská Praha 2018, která se konala ve dnech 7. až 9. června 2018, podalo prostřednictvím svého předsedy Miloše Zveriny návrh, aby bylo datum 22.6. uznán jako Památný den genocidy Slovanů. Uvedený návrh byl jednohlasně přijat na společném plenárním zasedání tří mezinárodních slovanských organizací: Všeslovanského výboru se sídlem v Praze, Všeslovanského svazu se sídlem v Moskvě a Mezinárodní Slovanské rady se sídlem v Kyjevě. Tento návrh logicky navazoval na Usnesení XII. Slovanské rady O genocidě Slovanů, které bylo přijato 23. května 2015 v Moskvě. 22. června 2018 slovanské sdružení Slavica zorganizovalo poprvé veřejné shromáždění v Nitře (Park na Sihoti) při památném kameni Cest vítězství a slovanské lípě, kde spolu s přítomnými účastníky si připomněli tento Památný den genocidy Slovanů.

Snímka: nazorobcana.sk

Pamätný deň genocídy Slovanov

Je správne a potrebné si dnes pripomínať medzinárodný pamätný Deň Genocídy – Holokaustu Slovanov. Ten sa začal napadnutím Sovietskeho zväzu 22. júna 1941 nacistickým Nemeckom, počas ktorého bolo zavraždených viac ako 30 miliónov Slovanov. Týmto nevinným obetiam najväčšieho holokaustu na svete patrí naša úcta a pietna spomienka.

Predseda združenia Slavica Miloš Zverina/Pamätný deň genocídy Slovanov/snímka: ahoj.tv

Symbol Pamätného dňa genocídy Slovanov

Ako symbol Pamätného dňa genocídy Slovanov združenie Slavica na spomínanej Všeslovanskej národopisnej slávnosti navrhla Hviezdu Roda(u). Ide o osemcípu hviezdu, starý symbol vnútornej sily a múdrosti, ktorý poukazuje na nekonečno vesmíru a harmóniu človeka so svetom. Je aj symbolom Slovanských rodov, na ktoré smerovali už spomínané genocídne ťaženia.

Snímka: ahoj.tv

Prvý pamätník na svete venovaný obetiam genocídy Slovanov

Na Slovanskom Dvore Slavica v Alekšinciach pri Nitre bol odhalený dňa 22. júna 2021 prvý pamätník na svete venovaný pamiatke na genocídu Slovanov. Pamätník bol postavený z iniciatívy slovanského spolku Slavica z Nitry a na základe umeleckého návrhu známeho slovenského sochára Norberta Kelecsényiho (Šaľa,1976). Dielo pozostáva z monolitu prírodného kameňa na ktorom je umiestnená mramorová doska v tvare štvorca s dvojjazyčným nápisom: „22. JÚN DEŇ SMÚTKU A PAMATI NA GENOCÍDU SLOVANOV“ a „22. ИЮНЯ ДЕНЬ СКОРБИ И ПАМЯТИ ГЕНОЦИДА СЛАВЯН“. V hornej časti pamätníka je umiestnená štylizovaná Hviezda Rodu z kovu v červenej farbe. Kameň je osadený na betónovom podstavci s povrchovou úpravou imitujúcou prírodný kameň.

Snímka: Slovansky Dvor/Slavica

„PAMÄTAJTE SI, ŽE KÝM BUDEME GENERÁLOM PLATIŤ VIAC AKO UČITEĽOM, NEBUDE NA SVETE MIER.“

ZDROJ