V 19. století francouzský lékárník H. Aubergier započal výzkum, výrobu a prodej nového bylinného léku na potlačení bolesti a kašle s relaxačním účinkem. Požadavek té doby byl takový, aby vyvinul lék, který by měl podobný mechanismus účinku jako opium, ale bez rizika návyku. Lékárník začal pěstovat na cca 10 hektarech rostlinu Lactuca virosa, ze které těžil bílý latex, který byl surovinou pro výrobu jeho léku, který se stal brzy populární. Mezi dlouholeté uživatele byliny Lactuca virosa patřil také známý katalánský architekt Antoni Gaudí, jež onemocněl po plicní infekci bolestivou revmatickou artritidou.
Celá rostlina včetně kořene je bohatá na mléčný latex, který se nazývá lactucarium či locikovina. Latex volně vytéká ze všech nařezaných částí živé rostliny. V lidovém lékařství se tento bílý latex sbíral a nechal sušit na slunci. Obsažené lactucarium bylo velmi ceněné jako přírodní léčivo v dobách, kdy nebyly klinické léky na bolest, na uklidnění a na kašel. Účinky lactucaria jsou totiž podobné účinkům opia, i když lactucarium žádné opium ani jeho deriváty neobsahuje a díky tomu mohlo být bezpečně užívané bez rizika návyku a bez tendence způsobovat nepříjemné zažívací obtíže. Latex se užíval v lidovém lékařství převážně pro jeho protibolestivé účinky, proti křečím trávicího ústrojí, pro močopudný účinek, jako relaxant s výraznou podporou usínání a spánku. Lactucarium se užívalo také při úzkosti, neurózách, na potlačení hyperaktivity u dětí, při suchém a dráždivém kašli, černém kašli, revmatických bolestech apod. Koncentrace mízy a účinek lactucaria je nízká u mladých rostlin, nejkoncentrovanější je latex když rostlina přichází do květu a po odkvetení při tvorbě semínek síla lactucaria opět slábne. Těžba latexu probíhá tak, že se v době květu nařezávají nadzemní části rostliny, zvláště stonky nebo listné žíly. Latex se nechá vytékat a po částečném povrchovém zaschnutí se seškrabává. Takto se u jedné rostliny postupuje i několikrát za den až do jejího úplného vyčerpání. Poté se rostlina nechá dozrát, sklídí a usuší. Po usušení se rozdrtí nebo rozemele a tato sušina se dále zpracovává jako surovina na odvary nebo pro přípravu bylinných tinktur nebo extraktů. Čerstvá míza bývá také aplikována zevně při léčbě bradavic. Lactucarium se přidává i do některých průmyslově vyráběných homeopatických léků. V současné době zažívá rostlina Lactuca virosa návrat mezi užívané byliny na poli lidové medicíny jako bezpečná a účinná alternativa.
Klasická tinktura:
Ideální je použít tuto surovinu na výrobu lihové tinktury, je totiž velmi účinná již při malých dávkách. Tímto způsobem zpracování je také dosaženo maximální výtěžnosti locikoviny ze sušiny. Jako základní bázi pro macerát použijeme 60% líh , pokud nemáme pak 40% vodku. Macerovat budeme v poměru 1:5. V praxi to znamená, že do velké a uzavíratelné sklenice nasypeme pomocí kuchařské odměrky 1dcl práškové sušiny Lactuca virosa a přidáme 5dcl vodky. Sklenici uzavřeme a necháme na teplém místě macerovat min. po dobu 7 dnů. Během této doby obsah sklenice občas protřepeme. Po sedmi dnech sklenici opět protřepeme, otevřeme a bez víčka necháme na 1 minutu směs ohřát v mikrovlnné troubě. Poté přes nylonovou punčochu macerát řádně přecedíme a s chirurgickými rukavicemi na rukou vymačkáme všechnu zbylou kapalinu ze sušiny v punčoše. Scedíme do tmavé skleněné dózy nebo tmavé láhve, ve které můžeme tinkturu skladovat i po několik let. Dávkuje se 1 – 3 polévkové lžíce tinktury v jednom podání.
Rychlá tinktura bez čekání:
Do sklenice vložíme 10 – 15g sušiny Lactuca virosa, zalejeme množstvím 100ml konzumního 60% lihu nebo 40% vodky, zamícháme a necháme na 1 minutu ohřát v mikrovlnné troubě. Ohřátou směs přelijeme do mixéru a necháme cca 1 minutu mixovat na nejvyšší otáčky. Poté směs přecedíme přes sítko nebo nylonovou punčochu a tinktura je hotová k okamžitému použití. Dávkuje se podle síly požadovaného účinku od 10ml do 50ml v jedné dávce.
Odvar:
Z drcené nebo mleté sušené herby se v tradiční lidové medicíně připravuje odvar, extrakt nebo tinktura. Pro účinný odvar se do 300ml vroucí vody nasype 5 – 10 gramů rostlinné drtě a směs se za občasného míchání nechá 20 minut vařit. Pro lepší extrakci locikoviny je vhodné přidat do směsi trochu štávy z citronu. Po uvedené době varu se odvar odstaví ze sporáku a nechá ještě dalších 10 minut odstát. Poté se scedí a podává. Popíjí se pomalu pro lepší kontrolu účinku. Sušinu je možné přidávat k dalším bylinám do směsných čajů.
Komplementární produkty: Mučenka pletní, Damiána, Mitragyna speciosa, Corydalis yanhusko, Čekanka obecná, Piper methysticum, Máta peprná atd.
Zdroj informací o Lactuca virosa: Wikipedia
Podobá sa na kríženca púpavy a bodliaka. Ako bylinka proti bolestiam a sedatívum sa používa v ľudovej medicíne už po tisícky rokov. V 19. storočí ju považovali za náhradu ópia a niekedy jej dokonca hovorili aj „ópium chudobných“. Indiáni z kmeňa Hopi ju občas fajčievali, aby vyvolali stav mierneho euforického snívania. Aj v dnešných časoch vo Francúzsku využívajú tekutinu extrahovanú z tejto bylinky ako mierne sedatívum.
Spoznajte šalát jedovatý (Lactuca virosa) Jiné názvy: Divoký salát, salátové opium, Wild lettuce, Locika jedovatá
Neľakajte sa jej názvu. Hoci sa volá „jedovatá“, v skutočnosti ňou nie je. V angličtine sa nazýva šalát divoký (wild lettuce), čo lepšie vystihuje jej charakter.
Šalát jedovatý má v sebe mliečnu tekutinu, ktorá obsahuje malé množstvo opiátov zmierňujúcich bolesti. Keď sa táto tekutina pozbiera a vysuší, nazýva sa lactucarium.
Jej hlavnými účinnými látkami sú lactupicrin, lactucín a lactucopicrín, ktoré sa vyznačujú analgetickou a sedatívnou aktivitou podobnou ibuprofénu.
Výskumnici v Iráne zistili, že táto bylinka bola známym tlmičom bolestí už v predviktoriánskych časoch.
V jednej poľskej publikácii z 19. storočia, čo potvrdil aj Ústav pre históriu vedy, sa uvádza, že aktívne látky šalátu jedovatého sú síce slabšie než ópium, no nemajú jeho neželané vedľajšie účinky.
Navyše sa potvrdilo, že v niektorých prípadoch mal lepšie liečebné efekty ako ópium.
Napriek tomu, že ópium neobsahuje, má niekoľko jeho podobných účinkov. Okrem už spomenutého zmierňovania bolestí, taktiež pomáha pri kašli. Dokonca sa ukázal prospešný aj pri silnom čiernom kašli.
Zdravotné použitia šalátu jedovatého
Poďme sa teraz pozrieť na ďalšie ochorenia, pri ktorých je možné využiť liečivé účinky tejto bylinky.
Úzkosť: Šalát jedovatý má mierne sedatívne účinky, čo z neho robí výborný prostriedok na stavy úzkosti.
Nespavosť: Táto bylinka sa od nepamäti používa na liečbu nespavosti.
Zmierňovanie napätia: Niekedy sa mu hovorí aj šalát opiovitý, pretože má podobné účinky ako ópium. Nielenže znižuje bolesti, ale ovplyvňuje aj psychiku a zmierňuje nervové vypätie.
Migrény a bolesti hlavy: Verí sa, že táto bylinka znižuje frekvenciu a intenzitu migrén.
Astma: V minulosti sa šalát jedovatý využíval na liečbu astmy. Aj dnes mnohí ľudia, ktorí ho užívajú, tvrdia, že zmierňuje intenzitu astmy a problémy, ktoré sú s ňou spojené.
Mierne euforikum: Hlavným dôvodom, prečo si mnohí ľudia zvolia túto bylinku, sú jej opiátové efekty. Šalát jedovatý vyvoláva pocity miernej eufórie podobne ako opiáty, hoci žiadne opiáty neobsahuje. Navyše, je úplne legálna a nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky opiátov.
Upozornenie
Konzumácia vysokých dávok šalátu jedovatého môže spôsobiť nevoľnosti, zvracanie a točenie hlavy.
Preto to s jej konzumáciou nepreháňajte. Najlepšie je pridať si zopár jej listov do šalátu.
Ako užívať šalát jedovatý
Keď zlomíte stonky tejto rastlinky, vyjde z nej hustá biela tekutina podobná mlieku. Z tejto tekutiny môžete vyrobiť alkoholovú tinktúru alebo ju vysušiť na prášok.
Tinktúru môžete vyrobiť aj lúhovaním celých listov a kvetov v alkohole.
Listy a kvety môžete tiež vysušiť a neskôr si z nich pripraviť čaj.
V prípade užívania mliečnej tekutiny si pridajte približne 1,5 gramu (tretina čajovej lyžičky) do vody, džúsu alebo čaju.
Je možné ju aj fajčiť vo fajke. Na to stačí 0.25 gramu sušenej bylinky. Pri fajčení je jej účinok najväčší, no sú s tým spojené aj riziká inhalácie dymu podobné ako pri bežnom fajčení.
Zdroj: http://domacaliecba.sk/podobne-opium-najlepsi-prirodny-liek-proti-bolestiam-rastie-pred-vasim-domom/
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.