image23Pokud uvažujete o smartphonu nejen jako o mobilu, ale také jako o mini počítači, může pro vás být jehoztráta nebo odcizení katastrofou. Množství citlivých dat, která většina z nás uchovává v chytrých telefonech, bývá obrovské.

Ruku na srdce – kolik z nás zapomene telefon na zadní sedačce taxíku, v baru nebo u hotelového bazénu? Se smartphonem pak kdokoli získá přístup nejen ke všem kontaktům na naše přátele a kolegy, ale i hesla na Facebook, Twitter nebo do e-mailu. Když podniknete správné kroky k ochraně svých dat, můžete na zloděje a hackery vyzrát.

Nemáte telefon uzamčený kódem

Kdybyste měli možnost uzamknout svou peněženku, udělali byste to? Určitě! Jak je tedy možné, že tolik lidí nepoužívá na svých iPhonech nebo Androidech bezpečnostní kód? Přestože ani uzamčení telefonů není vzhledem ke stále rafinovanějším praktikám hackerů neprůstřelné, je lepší nějaká ochrana než žádná. Rozklíčovat bezpečnostní kód není až tak jednoduché, takže si buďte jistí, že se zloděj poohlédne raději po snazším cíli.

Obchodujete online pomocí internetového prohlížeče místo mobilní aplikace

Pokud máte možnost volby mezi obchodováním na stránkách e-shopu a v jeho aplikaci, využijte raději “apky”. Na rozdíl od prohlížeče jsou zpravidla aplikace navrženy tak, aby zabránily phishingu a dalším způsobům internetového zločinu. Než si aplikaci stáhnete, přesvědčte se, zda jde o oficiální verzi a obchodje prověřený.

Zůstáváte přihlášení do bankovnictví a v dalších citlivých aplikacích

Nechali byste ležet svoji platební kartu zapomenutou v autě nebo na pracovním stole a odběhli si na oběd? Zajisté ne. Přitom mnoho lidí zůstává přes mobil nalogováno v internetovém bankovnictví. Když dokončíte platby nebo nakoupíte v e-shopu, odhlaste se, a nikdy nenechávejte prohlížeč nebo aplikaci, aby si zapamatovaly vaše uživatelské jméno nebo heslo. Je to otrava znovu a znovu se přihlašovat, ale věřte, že to za úsilí navíc stojí. Nevyplácí se dávat přednost pohodlí před bezpečností. Mimochodem, na bankovním účtu vždy bedlivě sledujte svůj zůstatek, zda u něj nedochází k “neautorizovaným” změnám.

Automaticky se připojujete k jakékoli dostupné wi-fi

Ať jde o notebook, tablet, nebo smartphone, vypněte si funkci, která umožňuje připojovat se ke všem dostupným wi-fi v okolí automaticky. Hackeři totiž tímto způsobem s vhodným softwarem mohou snadnou zneužít váš telefon, před čímž odborníci na internetovou bezpečnost varují už více než desetiletí.

Necháváte bluetooth viditelný všem

Bluejacking, Bluesnarfing, Bluebugging. Všechna tato slova popisují aktivity hackera, který díky bluetooth připojení přístupnému všem dokáže zneužít váš telefon. Přestože je malou překážkou pro vetřelce, že se musí k dokonání činu nacházet blízko vás (zhruba do 10 metrů), nevěřili byste, jak často k nepozorovanému vniknutí do cizího telefonu dochází na rušných letištích, v hotelích, restauracích nebo prostředcích veřejné dopravy.

http://www.kurzy.cz/zpravy/369242-nejhloupejsi-veci-ktere-delame-s-chytrymi-telefony/

Zdroj: blog.credit.com