Trochu delší dopis pana Grilla podpindosníkovi Fialenkovi, ale je v něm krásně shrnuta strašná doba, ve které žijeme a jak současná vláda je vládou diletantů a neodborníků.


Pokaždé, když mě něco neuvěřitelného v poslední době naštvalo, tak jsem si to sepsal. Už to dává dohromady pěkný kus textu, který nyní předkládám jako dopis pro našeho pana premiéra.

Už to nějak přesáhlo všechny meze. Místo toho, aby se věci pohnuly kupředu, vše se jen protahuje, kupí a všechno je ještě horší a horší.

Vážený pane premiére,

po necelém roce jsem sepsal další otevřený dopis. Dvakrát jsem měl možnost se s Vámi setkat osobně a považuji Vás za slušného člověka. Poprvé v životě jsem říkal, že se nestydím za svého premiéra a tak dovolte, abych opět sdělil veřejně několik svých pocitů.

Doposud jsem také říkal, že se v ČR máme nejlépe na světě. A to jsem toho procestoval skutečně hodně. “Poměr cena / výkon” byl fantastický. Jenže časy se mění a moje aktuální pocity jsou zcela jiné.

Jako člověk, vzděláním právník, povoláním spíše manažer a ekonom a působící v oboru IT, jsem přestal věřit českému státu.

Stejně tak jako firma cítím kolem sebe tolik nejistot a neznámých, že jsme rezignovali na investování v ČR a stavbu dalšího datacentra. Jediné řešení vidím, že změníme i centrálu a vlastnickou strukturu, abychom nebyli tolik vázáni na Českou republiku. Naše nové produkty a služby budeme řešit ze zahraničí. V nejistém prostředí nejde budovat stabilní firmu.

Vyvlastnění je krajní řešení. Nikdy to nesmí být krádež za bílého dne!

Doposud jsem se naivně domníval, že není možné, aby stát okradl svého občana, respektive firmu, která platí daně. Bohužel se nám to stalo. Zažil jsem to na vlastní kůži.

Chápu, že stát potřebuje budovat silnice I. třídy a dálnice. Rozumím vyvlastnění, ale za krádež považuji to, že když před 15 roky koupíte stavební pozemek (zastavitelný pozemek dle územního plánu) za 201 korun, tak vám ho stát sebere za 79 korun. A to nám nejprve bylo nabídnuto 25 korun, potom 50 a nakonec 79.

Po 15 letech vám dá stát třetinu ceny, než jste zaplatili předtím! V době, kdy se obdobné pozemky, ve stejné lokalitě, prodávají za 1700 až i přes 2500 za m2. Před 25 lety se ve stejné lokalitě prodávaly nezastavitelné pozemky za 80 korun. Na vše jsme předložili důkazy (ceny vytažené z katastru nemovitostí).

Nikomu nevadí, že nám tím stát způsobil škodu. A to nemluvíme o tom, že na pozemku máme vydané stavební povolení, které díky tomu najednou je “bezcenné”. Takže projekt, který stál miliony, je na předělání a budeme s tím mít další (statisícové až milionové) náklady a celý náš projekt musíme zmenšit.

Nezlobte se, tohle není vyvlastnění, ale krádež za bílého dne. Nebo tomu třeba říkejte znárodnění. Už nikdy nebudu věřit tomuto státu. Detaily jsou na konci tohoto dopisu.

Jen na úvodní upřesnění bych napsal, že v roce 2007 jsme pozemek koupili, tak byla zaplacena daň z převodu nemovitostí přes 8 korun za m2. Takže jsme koupili pozemek za 201 korun za m2 a státu se zaplatily 4% (těch cca 8 korun). A stát nám dneska nabídne 25 korun a pokud tedy odečtete těch 8 korun, které již dostal, tak nám de facto, v prvním kroku, nabídl 15 korun. Není to urážlivé? Chápu, že státní kasa je děravá a prázdná, ale pokud stát bude okrádat své občany a firmy, tak směřuje k zániku.

Tohle se může stát každému. Doma o tom už nesmím mluvit

Tohle se vážně může stát i vám… u nás doma o tom nesmím ani mluvit. Proč? Řekl jsem, že když si představím situaci, že si jednoho krásného dne, stejným způsobem, stát vezme náš dům nebo celou naši firmu.

Za dům nějaký (doslova) pochybný znalec řekne částku 50x menší a my s tím nic neuděláme. Přijde vám to neuvěřitelné? Dům nebo pozemek. Je to zcela totožná věc z hlediska zákona.

Myslíte si, že můžete svěřit ohodnocení vašeho majetku, na který jste si poctivě vydělali, znalci, když jeden ocení pozemek na 25, jiný na 50 a další na 79 korun?

Stejným způsobem si stát vezme naši firmu, kterou budujeme, na úkor rodiny a našich dětí… To už nechci ani domýšlet. Firmu si navíc vezme ještě snadněji…

Právo jen pro bohaté?

Jako právník jsem přesvědčený, že právo je v této zemi jen pro bohaté. Je to smutné, kam jsme to dopracovali. Na boj s úřady, ohledně vyvlastnění pozemku, jsme si najali advokátní kancelář (a to jsem právník). To není úplně zadarmo. A co je výsledkem? Nic. Museli jsme podat žalobu na stát ohledně výkupní ceny. Víte kolik lidí se nebrání nebo nemůže bránit v podobné situaci?

Běžný advokát stojí 2000 Kč na hodinu (a víc). Jen sepsání žaloby trvalo desítky hodin práce různých lidí a desítky hodin mé práce, kterou mi nikdo nikdy nezaplatí. S úřady jsme strávili, ohledně vyvlastnění další desítky hodin a také bez náhrady. Dále platíte znalecké posudky, což není tisíc korun. Těch znaleckých posudků je již několik. Dáte stovky tisíc do nejistého sporu, který se potáhne dlouhé roky. Nejhorší je ten čas, který vás to stojí a nikdo vám jej nevrátí. O ten čas jsem okradl své děti, rodinu, sebe a v neposlední řadě svoji firmu. A ještě jsem ze svých daní platil úředníky, kteří nás doslova okradli.

Zákony a pravidla a lhůty platí jen pro lidi. Pro úřady ne!

Mám tady popisovat kolik zákonů a pravidel bylo porušeno ohledně výše uvedeného vyvlastnění? Neuvěřil byste. Neuvěříte mi ani to, že třeba Katastrální úřad (tedy spíše katastrofální) úřad nám zapíše na pozemek předkupní právo státu a nevyrozumí nás o tom. V době datových schránek, kdy je jejich povinnost komunikovat přes datovou schránku, tvrdí, že nám psali obyčejnou poštou bez doručenky.

Nebo snad mám říkat, že pro stát během vyvlastňovacího řízení neplatí lhůty v zákoně, ale pro nás ano? Jsou tam, pro nás i pro stát, lhůty 30 dní. My je musíme zvládnout, ale stát nemusí… Stejně tak si najednou ministerstvo samovolně určí lhůtu pro vyjádření 5 dní (z toho máte 2 dny víkend), poté co jim náš spis leží na ministerstvu asi 5 měsíců a nikdo ho neřeší…

Nezlobte se, ale jako člověk jsem s ČR skončil. Přestal jsem jí věřit

Nevěřím tomu, že tento stát ochrání náš soukromý majetek. Nevěřím tomu, že to tady jde správným směrem a nevěřím tomu, že si nějaký úředník (mimochodem dobře placený z našich daní) jednoho krásného dne nerozhodne ukázat jinou libovůli (nebo spíše zlovůli) a neprovede něco dalšího.

Mám pokračovat? Možná bych mohl mluvit o zdraví, kdy nemůžete bez známých třeba sehnat magnetickou rezonanci nebo jiná vyšetření a všichni se budeme tvářit, že všechno je v pořádku.

Nejistoty jsou obrovské a proto není ideální investovat v ČR. Je určitě lepší hledat budoucnost pro investice jinde.

Mimochodem v posledních několika měsících jsme jednali s několika státy o přesunu naší firmy k nim a skutečně byste se divil, jak se k nám chovají a co nám nabízejí. Nemluvím o daňových úlevách (až 50%), ale celkově o přístupu a jistotách.

Pro podnikání, plánování a investování potřebujete dlouhodobé jistoty. Nepotřebujete dotace a garance státu nebo státní zakázky, ale jistotu a stabilitu z hlediska prostředí. Nejhorší je to, že nevíte co bude zítra nebo příští rok. Jak můžete plánovat investice a rozvoj, když nevíte co bude za rok? V jiné evropské zemi vám řeknou, že za posledních téměř 70 let mají osmého premiéra a vše je tak stabilní, že když budou mít za pár měsíců volby, tak že nečekají změnu (ani když vyhraje opozice).

Přesun firmy do zahraničí nám zajistí nejen větší důvěryhodnost na západních trzích. Možná ušetříme i na daních, ale jako zásadní vidím právní jistoty a předvídatelný daňový systém.

Nevěřím tomu, že by si nějaký západní stát dovolil to, co jste udělali nám s pozemkem. Připadám si jako v banánové republice a nikdy jsem si nemyslel, že to je možné, ale stalo se. V zahraničí to nikdo neudělá. Nikdo nikomu neukradne, neznárodní, majetek za zlomek ceny… Nemluvě o tom, že by se každý stát bál arbitráže a příště se nás jiný stát zastane i proti České republice.

Nevěřím, že byste se podobným způsobem zachovali třeba při výkupu akcií ČEZ, což se nyní diskutuje. Dokážete si představit, že byste akcionářům nabídli třeba 20 korun za akcii při aktuální tržní ceně kolem tisíc a více? Říkáte si, že to nejde srovnávat? Tak si položme jedu jednoduchou otázku. Jaký je rozdíl mezi akciemi a pozemkem?

Faktem je to, že v ČR máme 2 datacentra a povolení na třetí (částečně na státem “ukradeném” pozemku), ale současně dnes máme více (svých vlastních) serverů fyzicky v zahraničí (na 5 kontinentech), než v ČR. I z tohoto pohledu jsme už dnes více zahraniční firma, než česká firma.

Loni jsem přemýšlel nad tím, zda vládnete vy nebo ČEZ

ČEZ je kapitola sama pro sebe. Tam se stát chová jako schizofrenik. Jeden den tvrdí, že to je soukromá firma a že tohle a tohle vůči ní nemůže. Druhý den se k ČEZ chová jako ke své firmě. Jednou firmě dá záruky za úvěry nebo garance. Jindy se řeší garance ceny při výstavbě případných dalších bloků. A jako “správný hospodář” firmu nyní “vybrakuje” o dividendu a za rok tam budete posílat peníze na provoz nebo rozvoj… Tohle, když si člověk poskládá, tak si připadá, že to je spíše na doktora Chocholouška.

Nyní přemýšlím, zda zde vládne jen ČEZ nebo i další státní podniky?
Je v pořádku, že ředitelé krachujících nebo silně dotovaných státních podniků, mají mnohonásobně vyšší mzdu a odměny, než třeba vy jako premiér? Přijde mi to postavené na hlavu. Tím nemyslím nyní ČEZ.

Daně. Za chvilku bude i daň z dýchání nebo z názoru…

Daně si zvedněte jak potřebujte. Přerozdělujte majetek jak potřebujete, protože pokud považujete za správné to, že zavedete například daň 25% při prodeji firem, tak jen dokazujete to, že ani jeden z vás ve vládě žádnou úspěšnou firmu nikdy nezaložil a nikdy žádnou nebudoval. Nikdo z vás neví nic o tom, kolik to je odříkání a kolik stresu a trápení. Nikdo neví, kolik je za tím času, který ukradnete svým vlastním dětem a rodině.

Je mi 50 a nevím co budu za 10 nebo 20 let dělat. Nevím co s firmou bude. Děti to asi provozovat nebudou, protože vidí kolik je za tím práce a odříkání. Nutit je nebudu. Co potom? Firmu třeba prodám? Dobře. Budu mít klid. Ale představa, že stát mi ještě (kromě pozemku) sebere 25% z toho, co jsme vybudoval a dá to třeba na dotace nebo na něco...

Myslíte si, že tady budou vznikat nové, moderní, firmy s přidanou hodnotou? Nebudou. Budeme montovna, pro západní svět a dokud to tady bude dávat ekonomický smysl a dokud bude západní Evropa (a EUR) ekonomicky existovat, tak to bude stejné. Ale jednou tu Evropu převálcuje třeba Čína nebo Indie a bude všechno jinak. Nám tady zůstanou prázdné haly kolem dálnic. A technologické firmy s přidanou hodnotou budou vznikat a existovat jinde, v jiných zemích a jiných částech Evropy nebo světa.

Pokud si myslíte, že je správné to zdanit 25% a potom za to vymýšlet nové dotace nebo zvednutí platů těm úředníkům, kteří vesele surfují po internetu (a čtou bulvár) výraznou část svého pracovního času, tak si nikdy nebudeme rozumět. Vy takovým úředníkům přidáte a přitom před rokem jsem vám psal, že vám dám podklady o tom, kolik desítek tisíc lidí ve státní správě surfuje každý den…

Státní aparát a mzdy ve státním aparátu nebudu raději ani komentovat. Zaspali jste dobu. Digitalizace nula. Zaspali jste příležitost v tom, že jste mohli několik % státních zaměstnanců propustit a oni obratem mohli najít práci v soukromých firmách. Místo toho jim přidáte a zřídíte další úřady a pozice.

Chcete stejným způsobem zdanit jakýkoliv prodej majetku (třeba nemovitého bez ohledu na dobu jakou ho držíte)? Zdaníte stejně jakýkoliv prodej aktiv typu akcie (bez ohledu na dobu držení)? Zdaňte 25% jakýkoliv prodej chaty nebo domu, který si postavíte. Zdaňte prodej čehokoliv 25%. Vezměte 25% z jakékoliv kupní ceny, čehokoliv. To ekonomice “určitě pomůže”. Hodně štěstí.

Zdaňte, prosím, všechno. Dýchání, otevření očí, narození nového člověka (nebo i akt početí).

Nebude lepší, když si rovnou všechno vezmete? Znárodněte to. Můžete tomu říkat vyvlastnění a vykoupit to za padesátinu (nebo ještě méně) tržní ceny. Je to úplně jedno.

Stát může zdanit co chce a nikdy nebude správným hospodářem a nikdy peníze nebude umět dobře investovat. Proto jakékoliv přerozdělování nebude nikdy fungovat.

Nejde jen o daň z prodeje firem, příjmů, ale třeba limity nákupních cen u aut. Víte, před lety jsem si koupil dražší auto a ve firmě jsme měli několik dní “tichou domácnost”. Nakonec jsem všem řekl, že potřebuji pohodlné a bezpečné auto, protože hodně cestuji, abych všem lidem zajistil práci a každý měsíc výplatu. A když budu unavený nebo po havárii, tak to bude mít dopad na jejich rodiny a jejich rodinný rozpočet…
Mimochodem viděl jste ceny aut v poslední době?

Ale to je vše kvůli tomu, že nikdo nechápete, jak těžké je něco budovat, protože z vás nikdo nic nevybudoval.

Soukromý versus polostátní a státní svět

Jako soukromá firma máte velmi svázané ruce. Nemůžete do nákladů dát tolik položek, které u státu projdou.

Pokrokové věci, jako zaměstnanecké akcie nikoho nezajímají, tedy kromě nějakých opčních programů pro jednu výše uvedenou polostátní firmu. Proč není nějaký jasný rámec pravidel, aby tím šlo motivovat lidi i v soukromém sektoru?

Narovnejte prostředí pro “podnikatele” a zaměstnance

Pokud nevyřešíte nerovnosti v odvodech u zaměstnanců a “podnikatelů” pracujících na švarcystém, tak ekonomika nebude úplně v pořádku.

Již loni jsem psal porovnání o tom, jak pracovník “zaměstnaný” na švarcsystém má (při stejných nákladech pro firmu) téměř dvojnásobnou odměnu.

Dotace jsou zlo

Dotace byla jedna z posledních kapek, která rozhodla o tom, že centrálu firmy a hodně věcí odstěhujeme do zahraničí. Poslední směšný nápad ohledně dotací na domy po babičce považuji už za novou předvolební kampaň.

Čekám, kdy vymyslíte dotace na to, aby bylo možné získat dotace na získání dotací… Sám osobně jste u nás viděl, že se dá vybudovat úspěšná firma bez jakýchkoliv dotací. Naopak dotace křiví podnikatelské prostředí. Nemluvě o jejich efektivitě, kdy na to zaměstnáváte stádo úředníků a ti potom chybějí na jiných pozicích v soukromé sféře. Nemluvě o tom, že dotační byznys je extrémně neefektivní (provize za zpracování složitých podkladů, kontroly, nároky, podmínky a výběrová řízení). Nemohu si pomoci, ale je to zhouba.

Zhoubnost dotací mi nevymluvíte ani když budete tvrdit, že jsou to dotace z EU. Ne a ne a ne. Ona ta EU taky na tohle (a nějaké další problémy) jednou “dojede”… Mimochodem i na ty dotace z EU si pravidla a rozdělování určujete vy.

Záchrana nezachranitelných, diskriminace zodpovědných

Přijde někomu správné dotovat nezachranitelné podniky a sanovat je?

Diskriminujete zodpovědné firmy a domácnosti, protože na všechno vymýšlíte záchranné balíčky a podpory. Nebudu vzpomínat, co vše bylo za podpory v posledních letech a to i pro zahraniční firmy, které byly ve ztrátě a tak u nás neplatili daně.

Má smysl komentovat velmi rozsáhlou podporu na bydlení, nápady jako podpora na příspěvek na hypotéku, státní spoření, státní úvěry… Proč si lidé nevezmou brigádu? Firmy nemohou nikoho sehnat. Chápu, že invalidní člověk potřebuje pomoc, ale nechápu že zdravému člověku pomáháte s bydlením a on potom na vaši vládu nadává u piva. Místo toho, aby si šel vzít brigádu… Pamatujete si na naši společnou debatu s demonstranty v Hluboké nad Vltavou loni v létě?

Pokud člověk nemá úvěry, dluhy, tak je diskriminován, protože se mu zvednou daně a odvody (a ještě mu ukradnou pozemek).

Povinnosti, povinnosti, povinnosti

Jen víc a více povinností. To je asi váš volební program.

Postupně firmám přibývají povinnosti. Nepamatuji si, kdy naposledy něco bylo zrušeno. Tedy kromě EET, což vede k tomu, že opět nedostanete doklad v mnoha restauracích nebo od mnoha řemeslníků. Bez dokladu je to přeci o něco levnější…

Jinak povinnosti jen přibývají. Formuláře, statistiky, pravidla a podmínky. Mám vyjmenovat co se změnilo? Mluvit o nějaké digitalizaci si ani nedovolím, protože pokud mezi sebou stále jednotlivé úřady nekomunikují, tak pořád nejsme ve 21. století. Nemůžeme se tady plácat po ramenou a říkat, že jsme špičkoví. To jste asi nezkusil něco v zahraničí. Tam, v mnoha zemích, vše vyřídíte skutečně online.

Možná byste se měl jet podívat jinam. Jak to jde s menší byrokracií. Jak se státy mění. Porovnejte si třeba Polsko před 10-15 lety a dnes. Porovnejte si Lucembursko před lety a dnes. Porovnejte si některé východoevropské země před pár lety a dnes. Plácáme se tady po zádech, ale realita nám uniká. Radujeme se z pár kilometrů dálnic. Cestoval jste někde (po vlastní ose) po Evropě a viděl, co vybudovali za poslední roky jinde?

Menší byrokracie. Předvídatelné prostředí. To jsou jistoty, které tomu pomáhají. Daňové bonusy, které nabízejí v jiných zemích, umíme v ČR také, ale jen pro vybrané firmy z určitého holdingu nebo pro zahraniční investory, kteří tady z toho udělají jen a pouze montovnu. Naše mozky nevyužíváte. Nikdy nebudeme produkovat nic s přidanou hodnotou.

Poslední kapka

Na druhou stranu buďme rádi, že nemáme více věcí závislých na online prostředí. Pokud nefungují weby justice.cz nebo třeba nákup dálničních známek a nikomu to nevadí, tak buďme rádi.

Pokud bez trestu projde obrovská a dlouhodobá nedostupnost celého prostředí českého ministerstva spravedlnosti, kdy dlouhé desítky hodin nemůžete najít jedinou informaci nebo poslat jediný mail na jakýkoliv úřad nebo soud… Nikomu nevadí, že nevidíte informace o firmách, nevidíte informace o soudních jednáních nebo ani nepošlete mail na podatelnu (a možná třeba zmeškáte velmi závažnou lhůtu).

V okamžiku, kdy jsme státu nabídli pomoc a to navíc zdarma, tak jsme se nestačili divit. Nikdo nemá zájem o služby české firmy, která umí situaci řešit. Předsedkyně PS PČR vezme vládní letadlo a jede koupit obdobné služby do Izraele. Chápu, je za tím i zahraniční politika. Jenže (jen ten samotný) výlet vládním letadlem stál mnohem víc, než by stála ochrana všech státních webů na deset let…

Ale jako člověku, jehož firma tady v ČR buduje řešení, které využívají jiné vlády a ministerstva jiných zemí, je mi smutno. Vlastní republika si to koupí jinde a s námi ani nekomunikuje a ani se nikdo nezeptá na to, jak to máme udělané. Jiné vlády nám důvěřují a vezmou si řešení od nás. Naše vlastní vláda, které platíme (z našich daní) ten výlet do Izraele, nám nevěří. Ta nedůvěra je nyní vzájemná a nebudeme nadále říkat, že to je naše vláda.

Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán. Nejsmutnější na tom celém je to, že mi předminulý týden volal jeden nejmenovaný důstojník jednoho odboru vyšetřování kybernetických zločinů, že mám být vyslechnut. Proč? Protože jsem dle ministerstva spravedlnosti podezřelým, že o těch útocích na jejich systémy vím moc a že ve spojení s nabídkou našich služeb, jsem podezřelý z toho, že za těmi útoky stojím já. To už byla poslední kapka. Možná lidé na ministerstvu příliš koukají na komedie typu Johnny English znovu zasahuje, ale neuvědomují si, že tím ubližují ostatním. Okamžitě jsem koupil letenky a vyrazil na jednání o stěhování naší firmy do západní Evropy.

Neodpustím si nyní ani poznámku na NIS2

NIS2 bude další změna pro tisíce firem. Nevím, zda to reálně něco přinese. Snad kromě dalších nákladů a starostí a práce navíc. Nemluvě o tom, že možné pokuty jsou nemalé a sankce typu, že “dáte do firmy správce” a já budu chodit kolem své firmy mi přijdou jak z hloupého filmu. Ale pokud někdo dočetl až sem, tak se divit nebude.

Česká republika nemá stabilní prostředí

Je smutné něco budovat z ČR. To jsem zjistil.

Pokud nevíte, zda a kdy vás stát okrade, tak to není férové prostředí. Pokud nevíte, jaké podmínky a pravidla budou platit za pár měsíců, tak nemůžete plánovat investice a budování firmy, kterou vám nakonec (téměř doslova) třeba ukradnou…

Je potřeba lidem říkat pravdu. Tím je potřeba začít. Není potřeba dělat populistické kroky, ale férově jednat a chovat se. Nevím, zda jako vláda vydržíte, protože se přeci říká, že každá vláda, která zdraží pivo, do roka padne.

Hodně štěstí

Hodně štěstí. Dobře už bylo. Nevím kolik lidí se mnou bude souhlasit, ale je mi to jedno. Vyjádřil jsem se, dokud to jde…

Chápu, že jako poměrně malá firma, nikoho nezajímáme, ale třeba se zachovají podobně další. Současně s tím nikdy nezapomínejte na to, že z malé firmy se jednou může stát velká a my děláme vše proto, aby tomu tak bylo i v našem případě. Rosteme a postupně máme tisíce serverů po světě a mezi naše zákazníky patří vlády jiných zemí. Ta naše nám nejen nedůvěřuje, ale navíc nám hází klacky pod nohy. A ještě nás tenhle stát okrade…

V duchu si říkám, že až firmu odstěhujeme a zveřejním tenhle dopis, tak si na nás zakleknou úřady. V duchu si říkám, že potom budu muset požádat o politický azyl v nějaké civilizované zemi. Dříve bych se tomu smál, ale po předchozích zkušenostech mi to úplně vtipné nepřijde.

Nedělám to kvůli populismu. Napsal jsem Vám kvůli tomu, že mi je strašně smutno, protože jsem si nikdy nepředstavil to, že budu muset “utíkat” z mého domova, mé vlastní republiky, protože jsem přestal naší vládě důvěřovat.

S úctou a přáním hezkého dne,

V Hluboké nad Vltavou dne 31. 7. 2023 Josef Grill
Ředitel a zakladatel WEDOS

Zdroj: Blog WEDOS