Získat DNA je možné pouze u čerstvých vzorků. Jeden až dva roky. Deset let je obvykle hranice. Existuje případ, kdy se ze sto let starého herbáře podařilo získat DNA, ale to už je svého druhu senzace. Normální výsledek se zpravidla podaří získat v průběhu pěti let. Poté už DNA degraduje. V Altajské universitě se podařilo najít nový způsob získání DNA. Tento způsob je založen na zcela nových metodách, jež se dříve nepoužívaly.
Vědcům se nejen podařilo přečíst genom fosilního dřeva, ale také stanovit, že se za miliony let prakticky nezměnil. Při porovnávání řetězců DNA fosilních a současných druhů byly objeveny jen marginální rozdíly, poznamenává Jevgenij Davydov.
Výzkum ukázal, že evoluce metasekvoje je velmi pomalá. Za 50 milionů let bylo zjištěno jen několik změn na tisíc nukleotidů (opakující se bloky molekuly DNA). To je velice málo. Bylo tak experimentálně dokázáno, že rychlost evoluce je krajně nerovnoměrná. Vyplývá z toho, že ke všem živočichům nemůžeme přistupovat stejně. Modifikuje to koncepci tzv. molekulárních hodin. Autorem této koncepce je americký vědec Masatoši Nej. Podle ní je rychlost evoluce DNA všech organismů přibližně stejná. Na základě toho tak je možné určit, kdy se určitý druh na Zemi objevil. Je to jako ve školním příkladu – pokud známe rychlost a dráhu (počet změn), můžeme zjistit čas.
Jak však dokázali altajští genetici, v evoluci taková aritmetika neplatí. Dokázali, že jedny rostliny se mění hodně a jiné si, naproti tomu, po tisíciletí zachovávají svůj genotyp v prakticky nezměněné podobě. Jedná se právě o případ metasekvojí. Za 540 milionů let zůstala taková, jaká byla tehdy.
Mimochodem, není to tak dávno, co biologové podmoskevského Institutu fyzikálně-chemických a biologických problémů pedologie nechali vyklíčit semena silenky, které ležely v dlouhodobě zmrzlé půdě 30.000 let. Keříček, který oživili, se od současných druhů lišil jen tvarem okvětí. To svědčí o tom, že molekulární hodiny je třeba přeřídit a zcela novým pohledem se podívat na evoluci všeho živého na Zemi.