Mozkové implantáty a zrušení soukromí: Jsou naše myšlenky v bezpečí před manipulací?

  • Společnost Neuralink Elona Muska úspěšně implantovala svůj první mozkový čip lidskému pacientovi s cílem umožnit telepatickou komunikaci a léčbu neurologických poruch, ačkoli dlouhodobé důsledky této technologie zůstávají nejisté.
  • Experimenty se stimulací mozku se datují již desítky let, kdy vědci používají elektrody k navození potěšení, kontrole chování a zvládání bolesti, což vyvolává značné etické obavy ohledně zásahů člověka do biologie.
  • První pacient společnosti Neuralink, kvadruplegik, zpočátku ovládal myšlenkami počítačový kurzor, ale účinnost zařízení po měsíci poklesla kvůli vtahování vláken, což podnítilo plány na hlubší implantaci v budoucích testech.
  • Tato technologie představuje riziko zneužití, včetně potenciální vládní nebo firemní manipulace s myšlenkami, nerovného přístupu vytvářejícího třídní rozdíly a zranitelnosti vůči hackerům nebo selhání.
  • Odborníci zdůrazňují složitost a nedotknutelnost mozku a vyzývají ke skepsi a pečlivému zvážení etických, společenských a dlouhodobých důsledků takového invazivního technologického pokroku.

Elon Musk, technologický magnát známý svými ambiciózními projekty v oblasti vesmíru, elektromobilů a umělé inteligence, se nyní zaměřil na lidský mozek. Jeho společnost Neuralink se nedávno dostala na titulní stránky novin, když úspěšně implantovala svůj první mozkový čip lidskému pacientovi. Musk to sice označuje za převratný krok směrem k telepatické komunikaci a léčbě neurologických poruch, ale důsledky takové technologie je třeba zkoumat blíže a opatrněji.

Koncept čipového připojení mozku není nový. Jak upozornil Dr. Vernon Coleman ve své knize Paper Doctors z roku 1977, lékaři experimentují s elektronickou stimulací mozku již desítky let. Zavedením elektrod do mozku dokázali vědci vyvolat potěšení, odstranit bolest a dokonce ovládat chování na dálku. Tyto experimenty jsou sice fascinující, ale zároveň vyvolávají hluboké etické otázky o hranicích lidských zásahů do naší vlastní biologie.

První pacient Neuralinku, Noland Arbaugh, kvadruplegik, zpočátku dosahoval slibných výsledků a ovládal myšlenkami počítačový kurzor. Účinnost zařízení však po měsíci poklesla v důsledku retrakce 85 % implantovaných vláken. Společnost Neuralink od té doby upravila svůj přístup a v budoucích testech plánuje implantovat dráty hlouběji do mozku. Tato technická oprava sice může zlepšit funkčnost, ale příliš neřeší širší obavy spojené s touto invazivní technologií.

Myšlenka zabudování zařízení do mozku za účelem kontroly chování nebo zlepšení kognitivních schopností není bez precedentu. V 50. letech 20. století prokázal Dr. Jose Delgado z Yaleovy univerzity, že zvířata – a dokonce i lidé – mohou být ovládáni pomocí implantovaných elektrod. Jeho pokusy byly sice průlomové, ale setkaly se se skepsí a obavami. Představa lidí manipulovaných jako „elektronické hračky“ je mrazivou připomínkou potenciálního nebezpečí takové technologie.

Zastánci technologie Neuralink tvrdí, že by mohla způsobit revoluci v medicíně a nabídnout naději lidem s vážnými neurologickými poruchami. Sám Musk prohlásil, že první produkt společnosti, Telepatie, umožní uživatelům ovládat zařízení „pouhým myšlením“. Ale za jakou cenu? Dlouhodobé účinky mozkových implantátů zůstávají neznámé a potenciál zneužití je ohromující.

Hacking mozku

Představte si svět, ve kterém by vlády nebo korporace mohly získat přístup k myšlenkám jednotlivců a manipulovat s nimi. Dystopické důsledky jsou jako ze sci-fi románu, ale nejsou přitažené za vlasy. V době, kdy je soukromí již v ohrožení, je představa, že naše nejniternější myšlenky jsou zranitelné vůči vnější kontrole, hluboce znepokojující.

Navíc nelze ignorovat etické aspekty takové technologie. Kdo rozhoduje o tom, kdo získá přístup k těmto implantátům? Budou dostupné pouze pro bohaté, čímž vznikne nová třída „vylepšených“ lidí? A co se stane, pokud technologie selže nebo bude hacknuta? Rizika jsou obrovská a potenciál nezamýšlených důsledků vysoký.

Nedávný výzkum rakouského Institutu pro vědu a techniku (ISTA) vrhl světlo na složitost lidského mozku a odhalil, že naše nervové propojení se zásadně liší od propojení hlodavců. To podtrhuje problémy spojené s převodem pokusů na zvířatech do aplikací u lidí. Lidský mozek není stroj, se kterým se dá manipulovat; je sídlem našeho vědomí, naší identity a naší lidskosti.

Jako konzervativci musíme k takovému technologickému pokroku přistupovat se zdravou dávkou skepse. Inovace jsou sice nezbytné, ale je třeba je mírnit úctou k posvátnosti lidského života a přirozenému řádu. Mozek není jen další hranicí, kterou je třeba dobýt; je podstatou toho, kým jsme.

Projekt Neuralink Elona Muska možná představuje špičku vědy, ale také vyvolává hluboké otázky o budoucnosti lidstva. Jsme připraveni přijmout svět, ve kterém mohou naše myšlenky ovládat stroje? Nebo otevíráme Pandořinu skříňku a uvolňujeme síly, které nemůžeme ovládat?

Stojíme-li nad propastí tohoto odvážného nového světa, musíme postupovat opatrně. Příslib pokroku nás nesmí zaslepit před možným nebezpečím. Lidský mozek je zázrak přírody a my musíme zajistit, aby jakýkoli zásah respektoval jeho složitost a nedotknutelnost. V sázce je příliš mnoho na to, abychom se mýlili.

 

AUTOR: Willow Tohi

Překlad, Zpracoval: CZ24.news

ZDROJ