Čím by nás ještě mohl obraz starý přes 500 let překvapit? I když si někteří odborníci myslí, že už znají tajemství slavného portrétu a prý odhalili identitu záhadné Mony Lisy, jejich tvrzení věří jen málokdo. A nejnovější objev jen dokazuje, že ještě po půl tisíciletí má obraz stále co říct. Porozumí ale někdo jeho šifrované mluvě?foto1_28373

Dokonce i slovutný italský umělec Leonardo da Vinci (1452–1519) se zřejmě nad portrétem usměvavé dámy pěkně zapotil. Maloval jej prý totiž déle než 3 roky (cca 1503–1506) a údajně jej nikdy zcela nedokončil. Všechny jeho obrazy jsou bezpochyby fascinující. Proč ale právě Mona Lisa vyvolává tolik otázek? Nejčastěji se badatelé zabývají identitou neznámé ženy z portrétu, podružně je pak zajímá, co by se mohlo skrývat za jejím tajemným úsměvem. A možná právě kvůli jejímu úsměvu se dosud nikdo nezahleděl Moně Lise hluboko do očí. Právě tam je totiž na sklonku loňského roku objeven tajemný kód!

 

Šifra mistra Leonarda
Písmena LV v jednom a CB (či CE) ve druhém oku. Právě to odhalují vědci při detailním nazvětšování obrazu s využitím nové technologie. Podle všeho jde o odkaz samotného da Vinciho. Navíc je ještě v nadočnicových obloucích Mony Lisy objevena číslovka 72. Co chtěl mistr touto šifrou naznačit? „Jsme teprve na počátku tohoto šetření a doufáme, že budeme moci sáhnout hlouběji do tohoto tajemství,“ prozrazuje Luigi Borgia, člen Národního výboru pro kulturní dědictví v Itálii. Badatelé tak mají další oříšek k rozlousknutí. A jak se zdá, mají z něho pěkně zamotané hlavy. Konec konců, vždyť už si mysleli, že Monu Lisu alespoň trochu znají. Ta má ale stále čím překvapit.

foto2_28373Gioconda odhalena?
Jako úplně první hádanku řeší odborníci totožnost tajemné ženy z portrétu. Byť se obrazu říká Mona Lisa, či ve Francii La Gioconda (nebo La Joconde), není jasné, koho má vlastně portrét zachycovat. „Tehdy začal Leonardo malovat pro pana Francesca del Gioconda portrét jeho manželky. Čtyři roky té práci věnoval a pak ji nechal nedokončenou…,“ uvádí italský malíř a Leonardův životopisec Giorgio Vasari (1511–1574). Odsud také pochází název obrazu, Gioconda, a jedna z nejuznávanějších teorií, že Mona Lisa má být ve skutečnosti Monna Lisa Gherardini, žena florentského obchodníka s hedvábím Francesca del Gioconda. Teorií ale existuje mnohem víc a některé jsou opravdu víc než bizarní!

Měla Mona Lisa syfilis?
Na první pohled si toho možná nevšimnete, ale při pohledu druhém by vás mohl zarazit fakt, že Mona Lisa nemá žádné obočí ani řasy! Nebývalo tomu tak vždy. Inženýr Pascal Cotte, francouzský odborník na optiku, totiž před čtyřmi lety při podrobném zkoumání obrazu zjišťuje, že kdysi žena mívala obojí. Proč je malíř odstranil? Onemocněla snad da Vinciho modelka nějakou zvláštní chorobou, která ji připravila o řasy i obočí, a malíř tak přizpůsobil obraz jejímu změněnému vzhledu? Že jde o nemocnou ženu, si myslí i německá malířka a kunsthistorička Magdalena Soest, a dokonce tvrdí, že ví, o koho by mohlo jít. „Já jsem schopná dokázat s jistotou, že Mona Lisa je ve skutečnosti krutou svůdnicí Caterinou Sforza,” tvrdí Soest a srovnává obraz s portrétem italské hraběnky Cateriny Sforzy, prostopášnice, která v roce 1509 zemřela na pohlavní chorobu syfilis. Její portrét namaloval italský malíř Lorenzo di Credim (1459–1537) a opravdu je Giocondě velice podobná. Na jinou chorobu, a to na Bellovu paralýzu, se zase odvolává kalifornský lékař Kedar Ardour. Tato nemoc způsobuje ochrnutí tváře, a právě to prý stojí za zvláštním úsměvem Mony Lisy.

Vousatý milenec?
S asi nejvíce šokující hypotézou přichází v polovině minulého století francouzský umělecký kritik George Isarlo. Podle něj je Mona Lisa ve skutečnosti muž, a své tvrzení také může doložit. Když je totiž v roce 1913 ověřována pravost obrazu poté, co byl ukraden z pařížského muzea Louvre a po dvou letech pátrání znovu nalezen, vychází najevo, že Giaconda měla původně vousy! Da Vinci byl v mládí ve Florencii obviněn z tehdy zakázané homosexuality a je pravda, že o jeho náklonnosti ke stejnému pohlaví se zmiňuje více historiků. Je snad tedy možné, že na obraze vymaloval svého milence, kterému ještě zvýraznil ženské rysy, aby zamaskoval fakt, že jde o muže? K těmto domněnkám se přidávají i současní badatelé z Ameriky, Lillian Schwartz a Digby Quested. Ti totiž vytvoří počítačovou grafiku, která naznačuje, že Mona Lisa by dokonce mohla být autoportrétem samotného da Vinciho!

Žena tisíce tváří
Těmto teoriím ovšem zcela odporuje zjištění Michela Menu z Centra pro výzkum a konzervaci uměleckých děl ve Francii, který se v roce 2006, jako jeden z 39 odborníků z celého světa, účastní rozsáhlého výzkumu. „Díky laseru jsme byli schopni odkrýt velmi jemné vrstvy, které Mona Lisa měla na svém oděvu. Původní podoba oděvu byla přemalovaná. Prokazují to i záběry mikroskopu, které ukázaly pod nánosem barev obrys pásku. Bylo to něco velmi typického pro těhotné ženy či čerstvé matky,“ říká Menu. Je tedy na portrétu těhotná žena, snad manželka florentského obchodníka del Gioconda? Jde o hraběnku, která měla syfilis, či o jinou ženu s docela jinou chorobou? Anebo snad vůbec nejde o ženu? Možná, že odpověď se skrývá v jejích očích, přesněji řečeno v tajemných iniciálách v jejích očích. Na jejich rozluštění si ale budeme muset ještě chvíli počkat. Představili jsme vám zde jen několik možných podob slavné Giocondy, ale jak sami vidíte, lze bez nadsázky říci, že Mona Lisa má tisíc tváří. Která je asi ta pravá?

Jana Trnobranská

Zdroj: http://enigma.rf-hobby.cz/index.php?locales=2&id_page=178&id_previous_page=249&nocache=1316874357.3253&inq=e03f09c2e97b9dc7fd81c7a2d426e7ba&ida=0&id_art=28373&sta=0&cislo=0&sea=0&PHPSESSID%3D8a26b7849391b473c951532c66bba23d=0&fid=0&nsrd=0&kty=0&checksum=b6888898f744611f8eac4c54918c8b1a