Rusové se rozhodli, že není možné jednat o ukončení této situace. Nikdo nebude vyjednávat v dobré víře, proto musíme nepřítele rozdrtit. A to se právě chystá.“ Plukovník Douglas MacGregor (9:35 minuta)

Přesně vzato jsme ještě nic nezačali. Vladimir Putin

Válka na Ukrajině neskončí vyjednáváním. Rusové už dali jasně najevo, že Spojeným státům nedůvěřují, takže nehodlají ztrácet čas zbytečným tlacháním. To, co Rusové udělají je, že budou prosazovat jedinou možnost, kterou mají k dispozici: Rusové se chystají zničit ukrajinskou armádu, proměnit velkou část země v trosky a donutit politické vedení, aby se podřídilo jejich bezpečnostním požadavkům. Je to krvavý a marnotratný postup, ale jiná možnost ve skutečnosti neexistuje.

Putin nedovolí, aby NATO umístilo svou nepřátelskou armádu a raketová stanoviště na hranicích Ruska. Bude svou zemi bránit, jak nejlépe umí, tím, že bude aktivně eliminovat vznikající hrozby na Ukrajině. Proto Putin povolal do služby na Ukrajině dalších 300 000 záložníků; Rusové jsou totiž odhodláni porazit ukrajinskou armádu a válku rychle ukončit. Zde je stručná rekapitulace od plukovníka Douglase MacGregora:

Zprostředkovaná válka Washingtonu s Ruskem je výsledkem pečlivě vypracovaného plánu, jehož cílem bylo zapojit Rusko do konfliktu s jeho ukrajinským sousedem. Od okamžiku, kdy prezident Putin naznačil, že jeho vláda nebude tolerovat vojenskou přítomnost NATO na prahu Ruska na Ukrajině, se Washington snažil urychlit vývoj Ukrajiny v regionální vojenskou mocnost nepřátelskou vůči Rusku. Majdanský puč umožnil washingtonským agentům v Kyjevě dosadit vládu, která by s tímto projektem spolupracovala. Nedávné přiznání premiérky Merkelové, že se ona a její evropští kolegové snažili využít minských dohod k získání času pro budování vojenské základny na Ukrajině, potvrzuje tragickou pravdu o této věci.“ („Americký plukovník vysvětluje roli Ameriky při vyprovokování rusko-ukrajinského konfliktu„, Lifesite)

Toto je vynikající shrnutí událostí, které vedly k dnešnímu dni, i když bychom měli věnovat trochu více času komentáři Angely Merkelové. To, co Merkelová v rozhovoru pro Die Zeit skutečně řekla, bylo následující:

Minské dohody z roku 2014 byly pokusem získat pro Ukrajinu čas. Ukrajina tento čas využila k tomu, aby se stala silnější, jak můžete vidět dnes.“ Podle exkancléřky „bylo všem jasné“, že konflikt byl pozastaven a problém nebyl vyřešen, „ale právě to dalo Ukrajině neocenitelný čas“. (Tisková agentura Tass)

Merkelová byla ostře kritizována za přiznání, že ona a další západní představitelé záměrně klamali Rusko o svých skutečných záměrech vůči Minsku. Faktem je, že neměli v úmyslu tlačit na Ukrajinu, aby dodržovala podmínky smlouvy, a věděli to od samého počátku. S jistotou víme, že Merkelová ani její spojenci nikdy neměli zájem na míru. Za druhé, nyní víme, že tento podvod udržovali 7 let, než se prořekla a přiznala, o co jim ve skutečnosti šlo. A konečně, z komentářů Merkelové nyní víme, že strategickým cílem Washingtonu byl opak minské dohody. Skutečným cílem bylo vytvořit silně militarizovanou Ukrajinu, která by stíhala zástupnou válku Washingtonu proti Rusku. To byl hlavní cíl, válka proti Rusku.

Proč by tedy Putin vůbec uvažoval o vyjednávání s takovými lidmi; lidmi, kteří mu 7 let jen lhali do očí, zatímco zaplavovali zemi zbraněmi, které pak byly použity k zabíjení ruských vojáků?

A jaký cíl přiměl Merkelovou a její washingtonské kolegy ke lži?

Chtěli válku, což je stejný důvod, proč Boris Johnson v březnu zhatil dohodu, kterou Zelenskij vyjednal s Moskvou. Johnson dohodu sabotoval, protože Washington chtěl válku. Je to tak jednoduché.

Za lhaní se však platí a tato cena má podobu nedůvěry, což je zhoubná eroze důvěry, která znemožňuje řešit otázky společného zájmu. Místopředseda ruské Rady národní bezpečnosti Dmitrij Medveděv se k této věci vyjádřil právě tento týden tím nejhorším způsobem, kdy řekl:

Chování Washingtonu a dalších zemí v tomto roce „je posledním varováním všem národům: s anglosaským světem nelze obchodovat, [protože] je to zloděj, podvodník, kartář, který by mohl udělat cokoli….. Od nynějška se bez nich obejdeme, dokud se k moci nedostane nová generace rozumných politiků… Na Západě není nikdo, s kým bychom mohli z jakéhokoli důvodu o čemkoli jednat. (Bývalý ruský prezident nastínil časový plán usmíření se Západem, RT)

putin-zel

Washingtonské válečné jestřáby samozřejmě perspektiva přerušení vztahů s Ruskem trápit nebude, ve skutečnosti ji pravděpodobně uvítají. Totéž však nelze říci o Evropě. Evropa bude litovat, že se přivázala k washingtonské kovadlině a vrhla se do moře. Někdy v blízké budoucnosti – až si konečně uvědomí, že jejich ekonomické přežití je neoddělitelně spjato s přístupem k levným fosilním palivům – změní lídři EU kurz a budou provádět politiku, která jim zajistí vlastní prosperitu. Vystoupí z „věčné války“ NATO a připojí se k řadám civilizovaných národů usilujících o bezpečnou a ekonomicky integrovanou budoucnost. Očekáváme, že i NordStream, který byl zničen v rámci největšího aktu průmyslové sabotáže v moderní éře, bude znovu připojen a vytvoří hlavní energetickou tepnu, která spojuje Rusko s EU v největší zóně volného obchodu na světě. Nakonec zvítězí zdravý rozum a Evropa se dostane z krize, kterou jí přineslo spojenectví s Washingtonem. Nejprve se však musí odehrát požár mezi Ruskem a Západem na Ukrajině a „garanta globální bezpečnosti“ musí nahradit jediný národ, který bude ochoten bojovat s Goliášem za jeho vlastních podmínek v souboji vítězů. Ukrajina se rýsuje jako rozhodující bitva ve válce proti „systému založenému na pravidlech“, ve válce, v níž se Spojené státy chystají použít „všechny triky v knize“, aby si udržely svou moc. Podívejte se na tuto krátkou zmínku politického analytika Johna Mearsheimera, který vysvětluje, jakými prostředky si USA zachovaly svou dominantní roli v globálním řádu:

Nemůžete podceňovat, jak jsou Spojené státy bezohledné. Tohle všechno je obsaženo v učebnicích a v hodinách, které absolvujeme, když vyrůstáme, protože to všechno je součástí nacionalismu. Nacionalismus spočívá ve vytváření mýtů o tom, jak je vaše země úžasná. Amerika je správná nebo špatná, nikdy neděláme nic špatného. Ale když se opravdu podíváte na to, jak Spojené státy v průběhu času fungovaly, je opravdu úžasné, jak jsme byli bezohlední. A Britové, to samé platí i o nich, ale my to zakrýváme. Takže jen říkám, že pokud jste Ukrajina a žijete vedle mocného státu, jako je Rusko, nebo jste Kuba a žijete vedle mocného státu, jako jsou Spojené státy, měli byste být velmi, velmi opatrní, protože to je jako spát v posteli se slonem. Pokud se na vás ten slon převalí, jste mrtví. Musíte být velmi opatrní. Mám radost z toho, že svět funguje právě takto? Ne, nemám, ale je to způsob, jakým svět funguje v dobrém i zlém.“ (John Mearsheimer, „Jak funguje svět“, You Tube; 1 minuta)

zeme_americkych_intervenci

Podtrženo a sečteno: Vyhlídky na mír na Ukrajině jsou nulové. Americký zahraničněpolitický establishment se rozhodl, že jediný způsob, jak zvrátit zrychlující se úpadek Ameriky, je přímá vojenská konfrontace. Válka na Ukrajině je prvním projevem tohoto rozhodnutí. Na druhou stranu Rusko již nedává na jednání se Západem žádný důraz, protože západním představitelům nelze věřit, že dodrží své závazky a splní své smluvní povinnosti. Nesmiřitelné rozdíly obou hlavních stran činí eskalaci nevyhnutelnou. Při absenci partnera, kterému by se dalo věřit, má Putin pouze jednu možnost, jak konflikt vyřešit: Přemožení vojenskou silou. Proto povolal 300 000 záložníků do služby na Ukrajině, a proto povolá dalších 300 000, pokud jich bude zapotřebí. Putin si uvědomuje, že jedinou cestou vpřed je rychlé spuštění-bouření a vnucení vlastního urovnání poraženým. To je přesně to, co Mearsheimer předpověděl už před několika týdny, když řekl toto:

Rusové se nehodlají složit a hrát mrtvého brouka. Ve skutečnosti se Rusové chystají Ukrajince rozdrtit. Vytáhnou velké zbraně. Promění místa jako Kyjev a další města na Ukrajině v trosky. Chystají se udělat Fallúdžu, chystají se udělat Mosul, chystají se udělat Groznyj .…. Když se velmoc cítí ohrožena… Rusové na Ukrajině vytáhnou všechny trumfy, aby se ujistili, že vyhrají. … Pochopte, že to, o čem tu mluvíme, je zahnání do kouta jaderně vyzbrojenou velmoc, která to, co se děje, vnímá jako existenční hrozbu. To je opravdu nebezpečné.“ (John Mearsheimer, Twitter)

AmericanBasesMW

Pokud tedy víme, že se Rusko pokusí ukončit válku porážkou ukrajinské armády, co bychom měli v blízké budoucnosti očekávat?

To je otázka, na kterou odpovídá řada analytiků, kteří válku pozorně sledují od samého počátku. Od každého z nich vám za chvíli poskytneme několik odstavců, ale nejprve vám přinášíme rekapitulaci jednání, která se uskutečnila minulý týden a která naznačují, že do velké ruské ofenzivy může zbývat jen několik týdnů. Výňatek pochází z článku Patricka Lawrence na serveru Consortium News:

Alexander Mercouris…… nedávno uvedl výjimečnou sérii schůzek, které Putin v posledních týdnech uskutečnil s celým……. vojenským a národním bezpečnostním establishmentem. V Moskvě se ruský vůdce setkal se všemi svými nejvyššími vojenskými veliteli a představiteli národní bezpečnosti (včetně) Sergeje Surovikana, generála, kterého pověřil vedením ukrajinské operace….

Putin následně odletěl do Minsku spolu s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a ministrem obrany Sergejem Šojgu na výměnu názorů s běloruským politickým a vojenským vedením. Poté následovalo setkání s představiteli dvou republik, Doněcké a Luganské, které byly na podzim loňského roku v referendech připojeny k Ruské federaci.

Nelze se vyhnout závěru, že tato setkání, o nichž se v západním tisku téměř nepíše, jsou předzvěstí nové krátkodobé nebo střednědobé vojenské iniciativy na Ukrajině. Jak řekl Mercouris, „chystá se něco velmi velkého.

Jedno z nejzajímavějších setkání se odehrálo minulý týden v Pekingu, kde Dmitrij Medveděv, v současnosti místopředseda ruské bezpečnostní rady a dlouholetý Putinův blízký spolupracovník, jednal se Si Ťin-pchingem….

V určitém okamžiku v nedaleké budoucnosti válka prázdné rétoriky ve jménu imperiální pýchy zeslábne a bude směřovat ke kolapsu. Tento stupeň surrealistického odtržení od reality prostě nelze udržet donekonečna – ne tváří v tvář nové ruské iniciativě, ať už se ukáže, že bude mít jakoukoli podobu.“ (Patrick Lawrence: „Válka rétoriky a reality„, Consortium News)

Má Lawrence pravdu? Chystá se „něco velkého?

Rozhodně to tak vypadá. Na níže uvedeném místě jsem přepsal citace z nedávných videí s plukovníkem MacGregorem a Alexandrem Mercourisem, dvěma nejlepšími a nejspolehlivějšími analytiky války na Ukrajině. Oba se shodují, že v blízké budoucnosti dojde k ruské „zimní ofenzívě“, a oba se shodují na strategických cílech operace. Zde je ukázka z MacGregora:

Američané ve skutečnosti nechápou, že ukrajinská armáda v Donbasu je na pokraji zhroucení. Přijali statisíce obětí… (a) blíží se ke sto padesáti tisícům mrtvých. Z Bahkmutu – který Rusové proměnili v ukrajinskou krvavou lázeň – byla právě stažena 93. brigáda ukrajinské armády, která odešla poté, co utrpěla sedmdesátiprocentní ztráty. Pro ně to znamená, že ze čtyř tisíc mužů… se stáhli asi s 1200 muži. To je katastrofa, ale to se skutečně děje. A až Rusové konečně zahájí ofenzívu, Američané budou sledovat, jak se celý tento domeček z karet hroutí. Pak už je jen otázkou, zda se někdo konečně postaví a ukončí tento naprosto falešný příběh.“ („Plukovník Douglas MacGregor“, Real America, Rumble; 8:45 min)

A tady je další MacGregor:

Čím dál tím víc to vypadá, že Rusové by nejprve rádi dokončili svůj úkol v Donbasu. Chtějí zlikvidovat všechny ukrajinské síly, které se nacházejí v Donbasu... Nezapomeňte, že vždy šlo o úsporné opatření. Bylo navrženo tak, aby semlelo co nejvíce Ukrajinců s co nejnižšími náklady pro Rusy. To je to, co se dělo na jižní Ukrajině (a) pokračuje to dál. Fungovalo to skvěle. A Surovikin, velitel tohoto divadla, řekl, že to bude pokračovat, dokud nebude připraven zahájit ofenzívu. Až bude ofenziva zahájena, bude to úplně jiná bitva. Ale zajímavé je, že Ukrajinci na jihu utrpěli tolik ztrát, že začínáme slyšet zprávy, že jsou na pokraji zhroucení. A proto slyšíme o náctiletých chlapcích ve věku 14 nebo 15 let, kteří jsou tlačeni do zbraně. …a dostáváme videa od ukrajinských vojáků, kteří říkají: „Lidé v Kyjevě by měli doufat, že se k nim Rusové dostanou dřív než my… protože je zabijeme“. Mluví o lidech ve vládě, protože nevidí žádný důkaz, že by Zelenského vládě …na nich záleželo. Dochází jim jídlo a oblečení, mrznou, mají těžké ztráty a jsou hnáni zpět.“ („Bude mít Ukrajina dostatek palebné síly?“, plukovník MacGregor, Judging Freedom, You Tube; 17:35 min)

Jak MacGregor, tak Mercouris se zřejmě shodují, že ruská strategie zahrnuje „rozmělnění“ nepřítele (zabití co největšího počtu ukrajinských vojáků), konsolidaci ruských zisků a zároveň rozšíření kontroly nad oblastmi na východě a podél Černého moře a nakonec rozdělení Ukrajiny na dva samostatné celky: „nefunkční zbytkový stát“ na západě a průmyslový, prosperující stát na východě. Zde je Alexander Mercouris z nedávné aktualizace na You Tube:

Můj silný dojem je, že ...těžištěm ruské zimní ofenzívy – která se skutečně blíží – bude ukončení bitvy v Donbasu, zlomení ukrajinského odporu v Donbasu, vyklizení ukrajinských sil z Doněcké lidové republiky. Nezdá se mi, že by Rusové plánovali nějaký velký postup na Kyjev nebo na západní Ukrajinu. O tom tyto komentáře generála Gerasimova nehovoří. ...Rusové se soustředí na Doněck... Je to „nízké riziko“, ale je to vysoce efektivní. Rozmělňuje ukrajinskou armádu přesně tak, jak řekl generál Surovikin. Oslabuje budoucí schopnost Ukrajiny pokračovat ve válce a – zároveň- plní hlavní úkol Ruska, kterým je od počátku osvobození Donbasu.

Tím to ale nekončí. Další ruští představitelé hovoří o tom, že v roce 2023 bychom se měli dočkat znovudobytí Chersonské oblasti… a zcela jistě dojde k dalším ruským zásahům na jiných místech. Ale hlavní bitvou byl a zůstává Donbas. Jakmile bude tato bitva vyhrána, jakmile bude zlomen ukrajinský odpor, bude ukrajinská armáda fatálně oslabena … což znamená, že Ukrajina nejenže ztratí svůj nejprůmyslovější region a svou nejsilněji opevněnou zónu. Bude to také znamenat, že Rusové budou mít neomezený přístup až k východnímu břehu Dněpru. V tomto bodě budou moci Ukrajinu rozetnout napůl. To mi připadá logické a jasně se mi zdá, že jde o ruský plán. Netají se tím, ale udržují lidi v napětí a dohadech ohledně vojsk, která jsou v Bělorusku. Ale mám podezření, že hlavním účelem těchto sil je přimáčknout ukrajinské vojáky …kolem Kyjeva před případnou ruskou ofenzívou tam a čelit velmi velkému nahromadění polských vojsk. Takže to je to, co Gerasimov říkal.“ („Alexander Mercouris o Ukrajině„, You Tube; 31:35 min)

Ačkoli nikdo nemůže s naprostou jistotou předvídat budoucnost, zdá se, že MacGregor i Mercouris mají dostatečně dobrý přehled o faktech, aby jejich scénář nemohl být bez dalšího odmítnut. Současná trajektorie konfliktu totiž naznačuje, že jejich předpovědi jsou pravděpodobně „správné“. V každém případě nebudeme muset dlouho čekat, abychom to zjistili. Teploty na celé Ukrajině rychle klesají, což umožní nezatížený pohyb tanků a obrněných vozidel. Ruská zimní ofenziva je pravděpodobně vzdálena jen několik týdnů.

RussianBearMW

https://cz24.news/mike-whitney-chysta-se-neco-velkeho/

 

AUTOR: Mike Whitney

ZDROJ: 1  2