Nosná raketa Rockot vynesla 22. listopadu 2013 na oběžnou dráhu kolem Země trojici družic, jejichž hlavním úkolem je sledovat geomagnetické pole. Díky jejich přesným měřením by se mohlo podařit odpovědět na některé dosud nezodpovězené otázky týkající se fungování magnetického pole naší planety. Pomohou také k odlišení mezi změnami, jejichž původ je v zemském jádru a výkyvy způsobenými sluneční aktivitou. První výsledky mise Swarm byly představeny v polovině června letošního roku na setkání “Third Swarm Science Meeting” v Kodani. Jak se očekávalo, družice poskytují velice přesné a opravdu kvalitní údaje, úlohou vědců je tyto údaje postupně zpracovat a vyhodnotit.
Družice Swarm
Je všeobecně známo, že magnetické pole Země slábne. Satelitní měření tento trend potvrdila. V minulém století se intenzita geomagnetického pole snížila celkově přibližně o pět procent. Pokles však není všude stejný. V některých částech světa je magnetické pole silnější, jinde slabší. Významná je například Jihoatlantická anomálie. Potvrzuje se také přesun magnetického severního pólu směrem k Sibiři.

“Magnetické pole se mění chaoticky, my nevíme, proč se takto mění, ani nevíme, jak se bude vyvíjet v budoucnu,” řekl Nils Olsen, člen týmu mise Swarm z Dánské technické univerzity. “Není to periodické, proto je velmi obtížné, ne-li nemožné, předpovědět, jak se bude magnetické pole dále vyvíjet. Můžeme jen sledovat, jak se měnilo v minulosti a jak to vypadá dnes.”

Často se hovoří o přepólování zemského magnetického pole. Jak víme, k tomuto procesu došlo v minulosti mnohokrát, v průměru se tak děje jednou za 450 tisíc let. Víme také, že od posledního přepólování uplynulo už 780 tisíc let. Změna orientace magnetického pole Země proběhla krátce (na několik století) i před 41 tisíci lety. Tehdy se zřejmě proces nedokončil. Přepólování může trvat stovky nebo spíše tisíce let a magnetické pole přitom zeslábne o 90 i více procent.

Na projektu Evropské kosmické agentury (ESA) Swarm se podílejí také české firmy pod vedením Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ). Na území ČR byly vyvinuty a vyrobeny tzv. mikroakcelerometry, přístroje pro přesné měření změn rychlosti družic.

Magnetické pole Země, 1-6/2014 (ESA)

Průměrná intenzita geomagnetického pole na povrchu planety v období od 1. ledna do 30. června 2014.

Změny magnetického pole Země, 1-6/2014 (ESA)

Změny magnetického pole Země v období od 1. ledna do 30. června 2014.


Zdroje: NASA Earth ObservatoryESAESA (YouTube)Wikipedia

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2014090005