“Magnetické pole se mění chaoticky, my nevíme, proč se takto mění, ani nevíme, jak se bude vyvíjet v budoucnu,” řekl Nils Olsen, člen týmu mise Swarm z Dánské technické univerzity. “Není to periodické, proto je velmi obtížné, ne-li nemožné, předpovědět, jak se bude magnetické pole dále vyvíjet. Můžeme jen sledovat, jak se měnilo v minulosti a jak to vypadá dnes.”
Často se hovoří o přepólování zemského magnetického pole. Jak víme, k tomuto procesu došlo v minulosti mnohokrát, v průměru se tak děje jednou za 450 tisíc let. Víme také, že od posledního přepólování uplynulo už 780 tisíc let. Změna orientace magnetického pole Země proběhla krátce (na několik století) i před 41 tisíci lety. Tehdy se zřejmě proces nedokončil. Přepólování může trvat stovky nebo spíše tisíce let a magnetické pole přitom zeslábne o 90 i více procent.
Na projektu Evropské kosmické agentury (ESA) Swarm se podílejí také české firmy pod vedením Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ). Na území ČR byly vyvinuty a vyrobeny tzv. mikroakcelerometry, přístroje pro přesné měření změn rychlosti družic.
Průměrná intenzita geomagnetického pole na povrchu planety v období od 1. ledna do 30. června 2014.
Změny magnetického pole Země v období od 1. ledna do 30. června 2014.
Zdroje: NASA Earth Observatory, ESA, ESA (YouTube), Wikipedia