Po celém světě můžeme nalézt mosty, jejichž zábradlí jsou ověšená desítkami a stovkami zámků! Bizarní podívaná provokuje otázku: má tato ozdoba nějaký magický význam? A prý skutečně ano! Tyto zámky lásky prý zajistí jejich majitelům, zamilovaným párům, šťastnou budoucnost a především nerozlučnost. Funguje tento rituál? A odkud vůbec pochází?foto1_27651

Zamilovaný pár míří ruku v ruce k pařížskému Mostu umění a nese malou krabičku. Když milenci dojdou na místo a pokochají se výhledem na řeku Seinu, otevřou balíček, který si přinesli. Vyndávají zámek a dva klíče a otevírají fix. Na zámek napíší své iniciály a aktuální datum. Pak ho mladí lidé společně připnou na zábradlí a klíče vhodí do řeky. Jaký rituál právě vykonali? Připnuli na zábradlí zámek lásky a odhozením klíčů si tak údajně zajistili věčnou lásku. Taková je tradice, jež se rozšířila po celém světě. Na pařížském Mostu umění už sice byla zakázána, ovšem na jiných místech světa jsou řady zámků se jmény a srdíčky stále na denním pořádku. 

 

foto2_27651 Připojte se v Praze
Francie, Anglie, Dánsko, ale třeba i Kanada, Jižní Korea, Uruguay nebo Austrálie. Zde všude se rozšířila víra v magické zámky lásky, které mají přinést milencům věčné trvání jejich láskyplného pouta. V desítkách zemí po celém světě se objevují shluky zámků na mostech u velkých, navštěvovaných řek, ale i u menších romantických potůčků. Zvyk se nevyhnul dokonce ani České republice, kde zámky nalezneme na mostě nad Čertovkou. Vyvstává však otázka: kde tento zvyk vlastně vznikl? Rozšířen je po celém světě, ale původ má pravděpodobně pouze jeden. O něm existují dvě teorie. Odkud se podařilo expandovat tradici do zemí všech kontinentů?

Není to jen pro zamilované?
Magický rituál uzamykání lásky prostřednictvím visacího zámku má podle některých indicií své kořeny v dávné Číně. Má se jednat o víru ve splynutí duší pomocí uzamčení k sobě, jež je následně zpečetěno odhozením klíče do hlubin. Může taková praktika napomoci šťastnému vztahu? Celosvětová obliba tradice by tomu nahrávala. Stará čínská legenda vypráví o tom, jak byla kdysi kolem Velké čínské zdi lana, kam místní věšeli zámky a jejich klíče házeli přes zeď. Uzamykat se však nemusela jen láska mezi partnery, ale třeba i mezi kamarády, rodinnými příslušníky a tak podobně. Je však tento čínský zvyk skutečně zodpovědný za následný boom zámků lásky? Podle některých teorií pochází tradice z Evropy. Kde ji nalezneme?

Italové u zrodu?
Existují názory, že rituál zamykání lásky pochází z kolébky milenců, romantické Itálie. Měl se o něj zasloužit spisovatel Federico Moccia (*1963), který prý ve své knize Tři metry nad nebem vypráví příběh o muži, jenž získal lásku ženy právě díky zámku lásky. Následně se prý po celé zemi rozšíří víra v moc tohoto rituálu a propukne mánie. Nejprve v Římě, poté i ve Florencii, Turíně a následně se má rozšířit i přes hranice Itálie. Inspiroval se autor knihy v prastarém čínském zvyku? Nebo je předloha ryze beletristického charakteru? Milenecké páry po celém světě jezdí k mostům zpečeťovat své svazky a věří, že zamknutý visací zámek, nebo dva propletené zámky, od nichž navždy zahodí klíče, jejich vztah navždy upevní. Může to tak skutečně fungovat? A kde je kolébka této mystické tradice? Na většině míst již nikdo nedokáže vypátrat, který zámek byl ten první.

Michaela Vondrušková

Zdroj: http://enigma.rf-hobby.cz/index.php?locales=2&id_page=178&id_previous_page=249&nocache=1311762580.4298&inq=a2d822053cfc1bc5864b9c5dbeaa2f83&ida=825&id_art=27651&sta=0&cislo=0&sea=0&PHPSESSID%3D55cf803947dd097522609b030c3f5784=0&fid=0&nsrd=1&kty=0&checksum=ab30fe01681bcdc4db6aeeacb1981220