Lékaře Lukáše Pollerta znepokojuje příběh pařížské učitelky tance, která musela skončit na vysoké škole Sciences Po v důsledku kritiky, že žáky brala jako muže a ženy. Je jen muž, nebo žena, komentuje Pollert případ na svém twitterovém účtu s tím, že kdokoli se cítí jinak, má „psychický problém“ či je „nevyzrálý“.

Odejít z prestižní pařížské vysoké školy Sciences Po se po kritice ze strany studentů a vedení rozhodla učitelka tance. Studentům se podle médií nelíbilo, že je v hodinách oslovovala jako „ženy“ a „muže“, místo aby používala neutrální termíny „leader“ (ten nebo ta, který/á vede) a „follower“ (ten/ta, kdo je veden), sdílí Pollert článek zveřejněný na serveru Novinky, ovšem případ zaznamenaly především zahraniční zdroje jako The Times a mnohé další.

Na Valérii Plazenetovou (53) přišla podle vedení školy řada stížností. Studenti tvrdili, že je uráží učitelčin jazyk, „sexistický, ponižující a diskriminační“. Škola, na které studují budoucí francouzské politické a mediální elity, změnila terminologii pro zápis – namísto kvót pro ženy a muže zavedla kvóty pro leadery a followery, což ale podle učitelky „mátlo studující“.

Lékaře Pollerta vývoj dění na poli problematiky pohlaví děsí. Zastává názor, že existují pouze dvě tradiční pohlaví, a pokud se s nimi někdo neidentifikuje, má spíše problém psychický. „Na světě je jen muž, nebo žena. Pokud se někdo cítí jinak (zvíře, či ono, oni, ony), je to psychický problém, nevyzrálost. Kvůli tomu snad pár aktivistů nemusí měnit svět. Ten svět, který nám byl po generace předáván,“ píše Pollert ve svém tweetu.

 

„Teď se na vás vrhne 35. pohlaví, to bude zase mela,“ předeslala v následující diskusi jedna uživatelka. A tak se stalo. Některé uživatele Pollert svým postojem rozčílil.

„Nevyzrálost??? Psychický problém??? To snad nemyslíte vážně. Takže podle vás tihle lidé potřebují psychologickou pomoc?“ tázal se jeden z diskutérů. Pollert mu odpověděl, že „nic takového neříkal“.

 

„Není? Jak mi toto můžete dokázat? Podle čeho si to myslíte? Rozlišujte gender (sociální konstrukt, sociální role) a pohlaví (biologický jev) v obojím jich je více než 2: gender máte, jelikož je to sociální konstrukt, takže neexistuje a je nekonečně dělitelný,“ zněl další protiargument vůči Pollertovu příspěvku.

„Jestli se člověk cítí jinak, tak snad ještě neznamená, že není člověk,“ reagoval lékař Pollert.

 

Další vyjádřili názor, že je to „psychická nemoc“. „V psychiatrických léčebnách je hodně lidí, kteří se cítí být někým jiným,“ napsala na podporu Pollerta komentující.

 

Do diskuse se zapojil také spisovatel, režisér a výtvarník Jan Tománek, který pesimisticky konstatoval: „Bohužel, Lukáši, za těch pár let je zcela jasné, že pokud máš za sebou média a peníze, tak ten svět právě strašně lehce změnit můžeš, bohužel.“

Pollert k tomu uvedl, že naopak věří, že se tento trend jednou zvrátí: „Nevěřím tomu. To jen dočasně a na svědomí to bude mít možná miliony mrtvých. Ale jakýsi tajný mechanismus, který nedokáže ovládnout ani Hitler se Stalinem, obnoví normální svět, ten, který tu byl a bude. Člověk a jen jeho bláhovost si myslí, že s ním dokáže pohnout.“

https://cz24.news/kdo-se-citi-jinak-zviretem-ono-oni-ony-psychicky-problem-pollert-se-neudrzel-a-je-zle/