Je faktem, že „spojenecké” jednotky osvobodily nejzápadnější část území tehdejší ČSR – tedy asi (pouze) jednu desetinu celkového území ČSR. Při osvobozování českého území padlo 116 Američanů. Zbytek osvobodila Rudá armáda, přičemž zde padlo 140 000 jejich vojáků.
Ale jejich “působení”, provází řada bezohledných náletů, které celkem stály životy tisíce našich občanů, převážně civilistů. Spojenci podnikali nálety v době, kdy už bylo jasné, že Německo válku prohraje. Spíše se zdá, že po vyhlášení Košického vládního programu bylo Američanům jasné, že v ČSR žádnou fabriku nezískají, že tyto podniky budou znárodněny. Proto postupovali taktikou spálené země: vše, co bude zničeno, nebude konkurovat západním průmyslovým podnikům. A na lidech jim (nikdy) nezáleželo.
Dalo by se tedy říci, že “spojenci” (potažmo Američané) udělali na našem území na konci války v roce 1945 více škody než užitku. Na našem území zabili (zejména při bombardování) mnohem více českých obyvatel, než německých fašistů. Naopak s Němci Američané zacházeli “jak v rukavičkách”. Proto snem každého německého vojáka na konci války bylo vzdát se Američanům.
První nepříjemné seznámení československých obyvatel s americkými “mírotvůrci” zažila v16. června 1944 Bratislava. Krátce po desáté hodině ráno se na obloze zjevila skupina letadel. Nad Bratislavou kroužili v několikakilometrové výšce, jejich piloti právě odečítali poslední minuty. Nikdo ze zadumaných obyvatel hlavního města v tu chvíli nemohl ani tušit, že se nad jejich hlavami vznášejí robustní americké bombardéry B-24 Liberator, které nesou tuny smrtících bomb. Ve městě stále vládl každodenní ruch, sirény žádný poplach neohlašovaly. Tiše najednou přehlušily mohutné exploze, k obloze začal stoupat ohromný oblak černého kouře. Vypukla panika.
Bombardování bratislavské rafinerie Apollo americkým letectvem před 74 lety bylo prvním skutečným dotekem slovenského obyvatelstva s armádou cizího státu. V pátek 16. června 1944 přibližně v šest hodin ráno vzlétly americké bombardéry B-17, známé také jako Létající pevnosti (Flying fortress), a B-24 Liberator ze svých italských základen.Ten den měly zničit nejen bratislavskou, ale i další dvě vídeňské rafinerie. Cíli bombardování v hlavním městě Slovenska byly i zimní přístav a železniční most generála MR Štefánika, který vedl přes Dunaj.
Přesně v 10:12 dopadly na Bratislavu první bomby, za pár minut na to další a poté další.
Více v pořadu Americké svobodné bomby: Spojenecké nálety na ČSR. Když se kácí les, mrtví spojenci nevadí!
https://odysee.com/@radiosvstudiotapinradio:5/bomby-1:8